Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Elena au ajuns la mine in iarna. Aveau cateva flori chinuite si palite de frig. Le-am pus in balcon langa celelalte si le-am tratat la fel. Ele insa s-au dovedit mai harnicute decat celelalte. Fiind miniaturi au ciclul de dezvoltare mai rapid.
 

vio_rica

New Member
Cornelia, as avea si eu o intrebare... :oops: , daca nu deranjez. Violetele mele sunt cam "batrane", au tulpina lunga si golasa. Unele dintre ele infloresc, altele mai putin. Ce sa fac cu ele, ca asa nu sunt aspectuoase.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ai doua variante:
- o iei de la capat cu frunze
- sau scurtezi gatul, practic re-inradacinezi planta, dupa ce mai indepartezi din frunze + gatul lung (si implicit coletul cu radacini).

Daca vrei sa adopti varianta 2, acum e momentul.
 

vio_rica

New Member
Pot face operatiunea 2 punand planta la inradacinat in apa, sau in substrat???... ca la noi nu am gasit in florarii banutzi de turba. De obicei frunzele le pun la inradacinat in apa, in asa fel incat sa nu ajunga pana la fundul recipientului. Dar acum :? cum sa procedez???... ca mi-ar parea rau daca sa da gres.
 

vio_rica

New Member
merci mult adana, maine ma apuc de operatiune!!! M-a ajutat mult demonstratia, chiar ca habar nu aveam cum sa fac. merci inca o data!
 

elenaraluca

Member
cornelia a spus:
Elena au ajuns la mine in iarna. Aveau cateva flori chinuite si palite de frig. Le-am pus in balcon langa celelalte si le-am tratat la fel. Ele insa s-au dovedit mai harnicute decat celelalte. Fiind miniaturi au ciclul de dezvoltare mai rapid.

Nu stiam ca miniaturile sunt Fetii-Frumosi ai violetelor.Multumesc pentru informatie.Cat despre experimentul cu pricina,te intrebam pentru ca ma gandeam ca asta e secretul producatorilor, de vin violetele cu cate cel putin 5 tije inflorite odata - eu am cumparat si cu 9 la o singura rozeta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai si eu le cam indop. Din toamna si pana acum le-am udat cam rar. Uneori si la 2 saptamani din cauza temperaturii scazute. Si practic, la fiecare udare le puneam si ingrasamant. Unul banal pentru plante cu flori cu NPK intre 5 si 7.
 

dorinas

Member
Eu nu le indop cu nimic, poate cu apa :rofl: si uitati cum arata unele dintre ele (mai am dar mi-a fost lehamite sa le pozez):

Am si trei miniaturi, una e inflorita tot timpul:
,
una are cateva flori iar una e in stadiu de boboci, toate au aceeasi varsta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cum sa-ti fie lehamite Dorinas? Nu exista asa ceva! Eu le fac poze si la 2 noaptea. Cand e vreuna cu inflorire nocturna fac noapte alba. Si stii ceva? Chiar simt dragalasele ca le iubesc si ma iubesc si ele pe mine. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Superbe sunt! sa-ti traiasca si sa-ti tot infloreasca :D Imi place foarte mult cea bleu cu floare batuta din grupul 3 - cum se numeste?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-am dus sa ud florile si am mai descoperit cate ceva:


Blue Symphony - floarea nu este inca deschisa, arata ca un clopotel


Culoarea reala la Colora Lua


Red Summit la primele flori - cat pe ce s-o confund cu alta varietate :rofl:
 

Fleur

Active Member
Superbe Dorina! Eu o inteleg pe Dorina, ca atuci cand sunt prea multe nu prea mai ai timp sa te bucuri de ele cum ar trebui.
 

iogamac

Member
fetelooooooooooor, cand am vazut ce aveti aici, am coborat si am vorbit si eu cu ale mele...poate asa vor inflori mai repede. V-am spus ca le-am primit de la o vecina acum o saptamana si sunt tare frumoase dar numai frunze, una din ele avea flori, miculute care s-au dus...le-am pus in geam, numai ca la mine bate cam tare soarele dupa-masa. Cand vor face flori o sa pun si eu poze...dar pana atunci asteeeeeeeeeeeeeeeeeept :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
iogamac asteptarea nu-ti va fi zadarnica. Numai sa ai grija ca nu le place sa le bata soarele. Se parlesc pe frunze si treptat mor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred. Cred ca uneori suntem cu totii obositi. Dar lehamite?? Nu cred ca ni se face vreodata de flori. Poate de altele... :wink:
 

elenaraluca

Member
ai dreptate,cornelia.Lehamite,nu.Pai cred ca ar fi o tragdie sa pierd vreo plantuta, mai ales violeta, chiar daca nu am cine stie ce varieti. Dar poate Fleur si Dorinas se refereau la faptul ca uneori pur si simplu nu ai chef sa le bibilesti si le mai lasi si cum o da Domnul, daca nu e pericol "de moarte" la vreuna.Si ele sunt ingrate uneori... :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus