Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Sash

Active Member
dorinas m-am pierdut in albumul tau cu minunatii - care de care mai frumoasa si deosebita. Sa-ti traiasca si sa te bucure cat mai mult cu floricele!
 

iogamac

Member
Ajutoooooooooooooor! am ajuns la pagina 6 cu cititul :rofl: si am putina treaba...AM PRIMIT 8 VIOLETE :D :eek: una infloritaaaaaaaaaa, si este alb roze, celelalte sunt bogate si prinse, dar nu stiu unde sa le pun. Geamurile mele sunt sud-vest. in casa este cald si uscat...spune-ti-mi ce sa fac?
Le-am pus intr-o tava de aragaz in care le pun apa si le-am asezat pe masa din sufragerie unde nu bate soarele. Mi-e teama sa nu le pierd. Am mai avut acum catva ani si le-am pierdut!
 

Fleur

Active Member
Ca sa infloreasca au nevoie de lumina, dar sa nu fie in bataia soareleui. Asa ca ori pui autocolant semitransparent pe partea de jos a geamurilor, ori le pui dincoace de perdea la oarecare distanta de geam si atunci lumina care ajunge la ele va fi filtrata.
Ai grija cu apa pusa in tava ca nu le place multa umezeala. Pune un strat de pietris in tava si pe ele deasupra fara sa ajunga apa la fundul ghivecelor.
 

iogamac

Member
Fleur a spus:
Ca sa infloreasca au nevoie de lumina, dar sa nu fie in bataia soareleui. Asa ca ori pui autocolant semitransparent pe partea de jos a geamurilor, ori le pui dincoace de perdea la oarecare distanta de geam si atunci lumina care ajunge la ele va fi filtrata.
Ai grija cu apa pusa in tava ca nu le place multa umezeala. Pune un strat de pietris in tava si pe ele deasupra fara sa ajunga apa la fundul ghivecelor.
multumesc, intre timp am ajuns la pagina 12 :) , m-ai salvat! o sa pun ca la poinsetia...pun apa, o las cateva minute pana devine ghiveciul mai greut si apoi arunc ce e surplus. asa am facut la poinsetia si o am rosie de la craciun...deci sunt aproape 5 luni :D
 

adana

Member
sa ai noroc cu ele,si sa te bucure cu floricele mult timp.nu sunt asa mofturoase violetele africane.
 

adana

Member
daca te referi la cele cumparate acum,nu treb sa le faci nimic acum ,pt ca au flori.asteapta sa se treaca toate floricelele,pana at se obisnuiesc si ele cu noua casa.abia at poti schimba linistita.dar nu vad de ce ai face asta,vad ca au ghivecele potrivite ca marime.violeletor nu le plac vasele prea mari.eu zic sa le lasi asa.dupa cum am mai zis,ele nu sunt mofturoase deloc.lumina fara soare direct,si apa mai cu zgarcenie.sa ai noroc de ele!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Primele floricele la mine acasa la Winter's Fire si la Crystal. Amandoua sunt miniaturi si sunt burdusite de boboci. N-am mai vazut asa ceva la plante de 5 cm diametru. :rofl:

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus