Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Dea

Active Member
Sini, sunt exceptionale violetele tale!! Felicitari pentru asemenea varietati!
:visator: :clap:
Laura, pesi si ale voastre sunt frumusele tare! :D

Iarna aceasta am avut pirderi mari printre ele, se topeau, pur si simplu! Mai ales cele mai tinere si noile achizitii!
Veteranele, in schimb, o duc foarte bine :D
 

Roxana

Active Member
si ale mele. :( fac cateva floricele pe ici pe colo...
dar stiu ca o sa-si dea drumul mai incolo, ca si anul trecut. :D
mie mi-au mai ramas doar cele doua albe.
 

alfa

Active Member
Foarte frumoase! Cred ca acum e temperatura si lumina optima pentru ele. La mine primavara si toamna sunt cele mai frumoase. Iarna si vara din cauza caldurii de la calorifer, respectiv de la geam nu le e asa bine. :(
 

pesi

Member
Iata ce am aflat de pe net :



Expozitie Nationala de Violete Africane si alte Gesneriaceae
11-12-13 Mai 2012

Clubul Roman de Gesneriaceae impreuna cu Gradina Botanica "D. Brandza" a Universitatii din Bucuresti desfasoara in perioada 11 - 13 Mai 2012 Expozitia Nationala de Violete Africane si alte Gesneriaceae.


Va fi prezentata o gama variata de violete africane, streptocarpusi, sinningii, episcii, kohlerii, chirite si alte genuri din familia Gesneriaceae. Aici veti putea observa soiuri deosebite cu flori in forma de stea, viespe, clopotel, in doua sau mai multe culori, cu petale ondulate, duble, bordurate, cu frunze crete, pestrite si alungite, sute de hibrizi si specii!

In prima zi a expozitiei, pe 11 Mai, va fi efectuata jurizarea pentru cea mai frumoasa violeta africana, precum si cea mai frumoasa planta din familia Gesneriaceae.

Pe parcursul expozitiei vor fi organizate workshopuri pentru principalele operatiuni intalnite in cresterea violetelor, vor fi oferite consultatii si sfaturi pentru cresterea acestor plante.

Expozitia va fi deschisa 3 zile (11 – 12 – 13 Mai)

Program de vizitare: de la 10.00 la 17.00
Gradina Botanica "D. Brandza" Soseaua Cotroceni nr. 32
Acces: Metrou: statia Eroilor; Autobuz: 336, 236; Troleibuz: 61, 62, 69, 93, 96
Informatii suplimentare: 021 318 15 59 si www.gesneriaceae.eu
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus