Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miha

Member
Chrisstina a spus:
ce frumoase violete aveti!! :visator: sa va traiasca si sa infloreasca si sa va iubeasca :D
o mica intrebare: ce sunt suckerii? :oops: :oops: :oops:
Suckerii sunt puii care apar pe rozeta violetei...si daca nu-i indepartam cresc pe planta mama in asa fel incat deformeaza rozeta violetei... de aia se recomanda indepartarea lor , pentru a pastra forma plantei, fiind in acelasi timp si un mod de inmultire pentru violete... dar in general, se incearca eliminarea lor cand sunt destul de mici, tocmai pentru a nu deforma planta mama...
 

Chrisstina

Member
miha a spus:
Chrisstina a spus:
ce frumoase violete aveti!! :visator: sa va traiasca si sa infloreasca si sa va iubeasca :D
o mica intrebare: ce sunt suckerii? :oops: :oops: :oops:
Suckerii sunt puii care apar pe rozeta violetei...si daca nu-i indepartam cresc pe planta mama in asa fel incat deformeaza rozeta violetei... de aia se recomanda indepartarea lor , pentru a pastra forma plantei, fiind in acelasi timp si un mod de inmultire pentru violete... dar in general, se incearca eliminarea lor cand sunt destul de mici, tocmai pentru a nu deforma planta mama...
Ah,ok! Am citit tot aici despre acei pui dar nu am stiut ca asa se numesc, deci multumesc mult! :oops:
 

dorinas

Member
Are o rozeta perfecta si o caciula mare cu flori si fiecare tija are inca 3-4 boboci care nu au inflorit, din pacate nu am putut reda cum trebuie frumusetea ei. O violeta desi frumoasa e complet nepretentioasa:
 

alfa

Active Member
Doar 5 violete comune am eu, dar astea cinci ma incanta cu floricele. Toate sunt inflorite acum :D

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus