Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Crengutza

New Member
#:-S
Cred ca am reusit ceva.
A treia violeta a crescut mult in inaltime,nu stiu de ce.Mama are florile alb cu mov,ea a inflorit mov.
 

nicoleta

Member





Dragele mele, sunt foarte fericita ca pot sa va arat o parte din violetele mele dragi! :hug:
Mos Nicolae mi-a adus un aparat nou si va pot arata evolutia florilor mele, mult, mult mai putine decat ale voastre dar eu sunt abia in primul an de cind ma ocup de ele! :oops:
Multumesc mult, Simina, pentru ajutor la crearea albumului si inserarea pozelor!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nicoleta pot sa-ti identific:

prima in randul 1: Colora Lua
a doua in randul 2: Colora Fiesta Heleen
a doua in randul 4: Spectra Kaliza
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate are nevoie de ceva ingrasaminte. Am facut si eu un experiment cu ale mele dupa ce o vreme s-au miscat foarte lent. Si dupa ce le-am pus de 1-2 ori ingrasaminte cu oligoelemente s-au urnit: au inceput sa creasca si cele mai mari au format boboci.
 

Simina

Active Member
Una din dorintele ei (adica a violetei) e lumina din preajma ferestrei, insa eu neavand un pervaz pe care sa o asez, o tin mai departe de fereastra.
Oricum, la mine e un record sa-mi infloreasca iarna violetele.

Ce ingrasamant folosesti pentru violete si cum il administrezi? Eu o singura data am pus "substral', pe timp de vara si am reusit sa ard 80% din frunzele unei violete. Noroc ca am reusit totusi sa salvez plantuta, desi ingrasamantul a fost suficient de diluat. De atunci n-am mai indraznit. :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, in mod normal nu se aplica ingrasamantul decat daca pamantul din ghiveci este umed. In plina vara si cu temperaturi extreme tu chiar daca ai umezit pamantul el s-a uscat repede. Banuiesc ca asta e motivul arderii plantei. Sau, e posibil sa se fi ars de la soarele intens/direct (daca e cazul la tine).

Am scris aici mai mult:
http://violeteafricane.ro/resurse/ingrasaminte.htm

Daca tot mai ai nelamuriri, intreaba.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:( Da, exista riscul asta. De aia e bine sa verificam pamantul de cate ori vrem sa administram .... ceva (apa, ingrasamant, orice).
 

Hariclea

Member
Eu asa am primit frunza... ca fiind playful spectrum...dar avand in vedere ca este la stadiul de pui... si ca este prima floare... poate se mai razgandeste... sau poate a fost o mica greseala la mijloc... voi vedea la a doua inflorire...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cine credeti ca s-a hotarat sa infloreasca? :wink: Aceasta miniatura:



Nu i-am mai facut alte poze. Dar daca face multe flori poate am s-o rasfat.
 
A

Anonymous

Guest
Angela,uite cum mai arata a mea: Ai zis ca ai si tu una la fel. Cum o cheama?
Asta roz e pe trecute acum...nici asta nu stiu ce varietate e...
Poate ne ajuta cineva sa le identificam.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus