Violete inflorite I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

auroradumbr

Member
aceasta este un lila foarte pal, aproape alb



aceasta, desi nu pare e mov, nu albastra, iar mamica ei arata altfel



aceasta e alba, batuta si pitica si imi e tare draga


si mai am una roz si una albastra, amandoua pline de boboci, gata sa infloreasca :dans: :dans:
 

Angelinna

Member
iata si harnicutele mele de incepatoare intr-ale violetelor africane.
am inceput cu 3 din ele luate cadou de martisor si acum tot cresc colectia
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Simona oricat ne-ar place noua sa credem ca e rosie, de fapt e o nuanta de grena. Asa ca ... :nu stiu:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Banuiesc ca in cazul lui Dorinas fie s-a petrecut o mutatie genetica (forma florii corespunde, culoarea nu), fie e vorba de o depigmentare masiva din cauza temperaturii (s-a racit brusc vremea la momentul cand se formau bobocii).
 

erika76

Member
Dorinas de unde o ai?

Tu ai pus frunza de la un Bob Serbin pe care o ai? Daca da atunci este o mutatie genetica.

Cornelia ce ziceai tu de depigmentare daca se intampla nu trebuia sa ramana frunzele ca la Bob Serbin, mai inchise?
 

dorinas

Member
Frunza a fost pusa de la o planta primita de la Dibley si a facut mai multi pui, dintre care 2 au inflorit, diferentele sunt enorme, una e cum trebuie iar cealalta ati vazut-o mai sus. Hai ca le pun una langa alta ca sa vedeti diferenta. Deci aceeasi frunza, aceleasi conditii, puii diferiti (nu stiu de ce):

Cea roz a inflorit mai tarziu.
 

Leanna

Member
Dorina e foarte simpatica violeta ta hybrid, a vrut sa fie mai deosebita si sa te surprinda :giggle: E foarte gingasa :D

Acum va arat ce-am primit ieri cadou

 

Leanna

Member
Multumesc de aprecieri :D
Nu stiu exact ce soi e...presupun ca e Lyon's Spectacular, cel putin asa seamana a fi.. :) mai vad pe parcurs
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus