violeta bolnava

mire

Member
va cer un sfat ,am primit o violeta dar cind am scos-o din ambalaj am vazut ca are florile cam ofilite si frunzele rasucite spre interior ,par si tulpinile foarte moi
oare cum sa o salvez?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ar fi interesant de stiut de unde provine planta ta, mai exact in ce conditii a fost tinuta. Zic asta deoarece in preajma lui 8 Martie toata lumea vinde flori, inclusiv pe tarabe in aer liber, in piete neincalzite... Au patit si altii ceva similar cu plante mai sensibile care au suferit de frig. Daca primulelor, zambilelor, narciselor le prieste un tratament la rece, violetele nu-s incantate de asta.
 

mire

Member
S-ar parea ca a suferit due frig ,a fost achizitionata dintr-o piata din aer liber.
Am mutat-o in alt ghiveci si pamint uscat dar e din ce in ce mai rau nu cited ca isi va reveni
 

gardianul naturii

New Member
va cer un sfat ,am primit o violeta dar cind am scos-o din ambalaj am vazut ca are florile cam ofilite si frunzele rasucite spre interior ,par si tulpinile foarte moi
oare cum sa o salvez?


pune-i pamant de gradina,iubeste-o si ud-o moderat :) nu ii muta locul de unde ai pus-o si va fi bine :)chiar si o floare in prag de disparitie merita o sansa:) mai incerca si putin zat de cafea uscat sa ii pui amestecat cu pamantul din ghiveciul ei :) i va revigora. Ps. zatul de cafea lasa-l la uscat undeva si deabea pe urma poti amesteca pamantul cu putin zat,sa nu faci excess de zat si sa nu il pui umed la planta ca va mucegai daca il pui direct dupa ce faci cafeaua. nu uda violeta foarte des doar cand vezi ca pamantul tinde sa fie uscat, eu am 6 violete din care sunt 2 soiuri diferite :) si sunt si inflorite ,au fost toata iarna si le tin pe pervaz,nu le-am schimbat locul niciodata,am inca una inafara de astea care nu a inflorit niciodata din cauza ca ii schimbam locul mereu ca nu mai am unde sa o pun :) langa celelalte,dar tot ii dau o sansa chiar si 1000 de sanse, ca o iubesc :)
 
Ultima editare:

gardianul naturii

New Member
Ar fi interesant de stiut de unde provine planta ta, mai exact in ce conditii a fost tinuta. Zic asta deoarece in preajma lui 8 Martie toata lumea vinde flori, inclusiv pe tarabe in aer liber, in piete neincalzite... Au patit si altii ceva similar cu plante mai sensibile care au suferit de frig. Daca primulelor, zambilelor, narciselor le prieste un tratament la rece, violetele nu-s incantate de asta.






ai dreptate :(
 

gardianul naturii

New Member
va cer un sfat ,am primit o violeta dar cind am scos-o din ambalaj am vazut ca are florile cam ofilite si frunzele rasucite spre interior ,par si tulpinile foarte moi
oare cum sa o salvez?


Chiar si degerata daca a fost sau este ...isi va reveni,depinde,uite eu am o yuca care a fost scoasa afara pe gerul ala napraznic ca sa imi fie adusa de cineva din familie care nu are nici o idee despre flori si saraca a degerat,vreau sa spun ca ramasese doar un ciot si frunzele erau terminate,le-am taiat si am asteptat,am udat ciotul acela care parea mort si acum am niste frunze frumoase si inca ii mai da din 4 parti :),deci nu iti pierde speranta :D
 
Sus