Violeta africana bolnavioara

Marianis

New Member
Acum cateva saptamani, am observat ca frunzele mari ale violetei mele africane se uscau. Crezand ca nu are destula apa am udat pamantul destul de bine. Acum 2 zile, observand ca incep sa i se uste si celelalt frunze, am incercat sa ii schimb pamantul.....am incercat....dar cand sa o scot.....am scos-o.....dar fara radacini.......asa am concluzionat ca i-au putrezit radacinile...De ce? Nu stiu.. Dar problema e ca eu nu vreau sa renunt la aceasta vileta africana....e speciala...are petalele de culoarea imaginii ce urmeaza, doar ca acea vileta africana nu e a mea:



Ce as putea face ca sa nu o pierd...? De o zi sta in apa, cu tot cu legatura care leaga frunzele, dar nu stiu cat va sta..... Ce sa fac? Tin mult la ea....
 

geodezia

Well-Known Member
ia din frunze repede si pune-le la inmultiit si lasa doar citeva cu tulpina ..restul pune-le rapid la inmultit sa nu o pierzi ca am patit si eu cu una nu am obserbvat ca se duce si nici frunzele recolatate nu au mai trait noroc ca nu am vazut-o inflorita
 

Marianis

New Member
Am pus-o in apa. Am revenit asa repede deoarece vreau sa va intreb cateva lucruri, fiindca imi e frica sa nu se intample ceva neasteptat. Poate sa putrezeasca tulpina? Daca da, ce sa fac ca sa nu putrezeasca?
 

geodezia

Well-Known Member
da cine stie ca eu sunt pe mai multe forumuri si citesc despre ele si se intimpla si la persoane foarte experimentete treaba asta
parerile sunt multe fie ceva ciuperca le ataca fie nu le convine pamintul etc ..acum totul este sa iei frunze si sa pui la inmultit sa nu o pierzi definitiv ..mai incearaca sa muti morcovul al batrin (asa zic eu la planta batrina in alt pamint si alta vaza ) am citit ca trebuie cica mutate de 2 ori pe an violetele astea ... na de ce si cum asta nu mai stiu poate pentru reintinerire ..acum incearca si tu
daca vrei iti arat un forum unde te poti inscrie si discuta mai ales de violete si alte plante din astea ..
uite citeste aici
http://www.reedsgreenhouse.com/leaves/leaf-id.htm
sau aici este tradus
http://s33.photobucket.com/albums/d83/a ... 20violete/
sper sa iti fie de ajutor
 

Marianis

New Member
Nu te supara...dar cum sa o mut daca nu are radacini? Acum frunzulitele sunt puse in apa....exista o altfel de metoda mai sigura? Multumesc pentru ce mi-ai trimis!
 

miki70

Active Member
Marianis a spus:
Nu te supara...dar cum sa o mut daca nu are radacini? Acum frunzulitele sunt puse in apa....exista o altfel de metoda mai sigura? Multumesc pentru ce mi-ai trimis!
Taie cu o lama de pe tulpina tot ce e putrezit si planteaz-o in pamant usor de florarie apoi pune-i un pahar in cap. Ii lasi doar cateva frunze si o uzi putin, fara sa inghesui pamantul pe langa tulpina. Nu o mai uzi deloc cateva saptamani.
 

sini

Well-Known Member
Eu ,dupa ce curat tot ce este putred,razuiesc usor tulpina care a ramas si o pun in apa pana apar radacinile.Dupa aceea o pun in pamant.
 

miki70

Active Member
sini a spus:
Eu ,dupa ce curat tot ce este putred,razuiesc usor tulpina care a ramas si o pun in apa pana apar radacinile.Dupa aceea o pun in pamant.
Eu vad radacini bune acolo, nu mai razui, pune-o in pamant acid de la florarie fara sa-l apesi rau in jurul ei, o uzi f putin pe marginea ghiveciului (faci un santz pe marginea lui) Eu zic ca arata bine, isi va reveni. Aaa, sa o pui intr-o punga sa aiba efect de sera apoi udata abia peste 2sapt, tot pe margine. Pamantul se numeste Florimo pt acidofile. Daca nu , Florasol.
 

sini

Well-Known Member
Este o poza pentru exemplificare pentru Marianis.
Plantuta mea a stat in apa si a facut cateva radacini.Va mai sta in apa pana cand va face mai multe radacini,ca sa fiu sigura ca se va prinde cand o s-o pun in pamant.Ca pamant pentru gesneriaceae eu folosesc Florimo tip A sau Composana in amestec cu perlit.
 

Marianis

New Member
Am inteles. Acum, am cateva frunzepuse in apa, si alte cateva frunze ce sunt prinse de acea legatura intr-o mini sera. Problema, la legatura aceea din sera, este ca nu are deloc radacini, dar sper sa isi faca. Cat despre frunzulite, vom vedea ce va fi. Daca mai asteptati umpic cu acest subiect, maine va voi pune poze cu ce am facut pana acum. Azi nu pot, dar maine va pun. Multumesc!
 

Marianis

New Member
Aici sunt cele din apa:



Iar aici legatura din pamant, alaturi de niste micute experimente ce au reusit. Stau tot timpul acoperite, doar ca cum a trebuit sa le fac poza. Imi cer scuze ca nu se vede atat de bine!



Mai trebuie sa fac ceva?
 
Sus