Vinca

laural

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Laura cauta prin pietele voastre ca trebuie sa fie si la 2 lei ghiveciul .In cea de la gara am vazut eu mai multe culori acum ceva timp.Si pitica si inalta.
La noi e si cu 1 leu.Am luat eu din Sudului acum o luna.
Imi place ca e vesela si colorata.
Sarut mana. Vinca rezista iarna in gradina ?
 

liliann

Member
laural a spus:
Gabiuta a spus:
Laura cauta prin pietele voastre ca trebuie sa fie si la 2 lei ghiveciul .In cea de la gara am vazut eu mai multe culori acum ceva timp.Si pitica si inalta.
La noi e si cu 1 leu.Am luat eu din Sudului acum o luna.
Imi place ca e vesela si colorata.
Sarut mana. Vinca rezista iarna in gradina ?
Aceeasi intrebare o am si eu, voi ce stiti?
Anul trecut am tinut-o in casa, insa anul acesta, s-a pleostit cam rau cand a fost vremea aia rece acum cateva saptamani.
Imi pare rau ca nu am apucat sa o scot, si nici curand nu mai ajung la curte....
 

cristinaf

Well-Known Member
vinca atropurpurea si vinca minor Ralph Shugert
De asta, ultima, imi place tare mult. A inceput prima sa infloreasca, inaintea celeilalte, si o tine tot asa.
 

anette_b

Member
si a mea e plina de flori , mov la fel ca a cristinei. dar nu m-am lamurit cum e cu inaltimea , ramane la firul ierbii , nu creste in inaltime ? vad ca s-a intins dupa cativa ani , oare din seminte sau se intinde ca pirul ?! eu credeam ca se face tufa cand am plantat-o.
 

cristinaf

Well-Known Member
Vinca minor ramane asa joasa. Mai exista si o varietate - vinca major - care creste ceva mai inalta, dar se intinde la fel.
Din ce-am vazut eu, se inmulteste prin formarea de noi radacini de-a lungul lastarilor.
 

adrianam

Well-Known Member
A mea s-a inmultit de nu stiu cum sa scap de ea. pentru ca pe sub frunzele ei se intind alte buruieni si nu le vad (in special rugii de mure) :whew:
 

andreya

Member
Am descoperit de curand cum o cheama. Am primit plantuta de la o persoana care o tinea intr-o jardiniera de beton. Am zis sa nu-i schimb "conditiile" si i-am improvizat un ghiveci. Ma gandesc sa o mut "pe pamant" la toamna.
 

Mariusss

New Member
Am găsit ce-mi lipsea .
E o floare superba
Am în jur de 20 plante .. sunt superbe.
Nu pot încarcă sa va arat .
 
Sus