Vinca

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabriela,semintele de vinca germineaza repede.O sa te convingi singura.Poti sa faci un adevarat covor din ele(din flori bineinteles).
Pina se face fisa plantei o sa-ti dau eu un site sa te uiti.Trebui numai sa ai putina rabdare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabriela,eu am vinca lila.Pindesc bacele sa vedem cind iau semintele.Asa ca vom putea sa facem si un schimb.Vom avea un "covoras" multicolor.Si nu numai noi doua :rofl:
 

Gabriela

Member
hariclea nu am poze din pacate dar crede-ma cand vor fi gata vei sti.am avut si eu dubii dar acum deja am recoltat de la doua teci.


gabiuta facem schimb sigur doar ca sper sa mai recoltez. eu deocamdata am vreo 10 seminte dar as mai avea vreo 4 teci formate.sper acum sa ajunga in stadiul in care sa fie si recoltate.daca nu impartim 5 tu, 5 eu.frateste :wink:
 

Hariclea

Member
si eu, si eu...
dar deocamdata am doar lastari, cu pastaile, mai greu... si vad ca se tot trec flori, apar altele, dar pastaile nicaieri...
am sa le fac niste poze mai individualizate...
eu una, m-am cam indragostit de floricelele astea!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hariclea,ai putintica rabdare.Vor aparea si pastaile!!Uita-te pe tulpina.S-ar putea sa ai o surpriza.
Pai fetelor!!!Nu-i normal sa impatim frateste??? :roll:
 

Gabriela

Member
foarte frumoase hariclea.eu am doar alba.mama are cred ca zece culori si combinatii de culori.nu sunt prea mici si a mea e tot asa.la mine pastaile au aparut cam sub primul rand de frunze.daca reusesc sa o conving pe mama sa pandeasca florile...poate o sa avem mai multe seminte :rofl:
 

Hariclea

Member
Da, ar fi super! Eu pe la noi nu am mai vazut Vinca, prima data le-am vazut in Turcia si de-acolo le-am si luat, mai ales ca mi s-au parut foarte ieftine (o,5 lire bucata, adica 1 ron).
Iarna cum procedezi cu ele? Le bagi in casa la caldura, sau le pastrezi la 10-15 grade?
 

Gabriela

Member
nu stiu. e primul an in care o am.sora mea a avut sera si cand a desfiintat-o ne-a fericit cu multe flori pe mine si pe mama.si la fel mi-a zis si ea ca e un soi nou.
am vorbit cu mama la telefon acum si mi-a zis ca le-a strans semintele.dar pe toate in acelasi plic.asa ca va fi o surpriza ce culori ies. :twisted: dar am "certat-o" si de acum le strange separat. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:x Foarte ciudat!!
La mine nu au aparut bacele!!Ori s-au spart fara sa fiu eu pe faza.............ori inca nu au aparut! :roll: Daca au cazut pe pamint o sa vad la primavara daca apare ceva.........
 

Hariclea

Member
Eu le-am vazut, la florile mele, erau verzi inainte sa plec eu de acasa... acum nu mai stiu cum or fi... dar sper sa fie coapte...
 

Gabriela

Member
Gabiuta,daca nu te grabesti, iti trimit eu asa cum ti-am promis.La mine cea alba a incetat sa mai faca seminte in schimb infloreste cum nu a inflorit niciodata....multe muuulteee floricele.restul pe care le am de la mama sunt pline de bace si le tot pandesc sa culeg semintele.
 

simonac

Member
eu am avut una mov cu mijloc roze si una alba cu mijloc roze, dar doar cea alba a binevoit sa faca seminte (asta mi-am dat seama pt ca apareau puii, ca eu n-am vazut pastaile), dar din pacate in vara mi-au murit...oricum cea mov era batraioara (avea vreo 3 ani), dar in permanenta frunzele de la baza se uscau pe masura ce cresteau cele tinere...asa patiti si voi? ca eu in permanenta trebuia sa culeg frunze de pe jos
 

Gabriela

Member
eu nu am remarcat sa le pice frunzele si din pacate nici nu cred ca sunt suficient de experta in domeniu incat sa stiu sa-ti spun de ce :oops:
 

simonac

Member
acum am citit articolul corneliei postat mai demult si am aflat :eek: ca vinca este taratoare...ale mele crescusera tufa si intr-adevar toamna cheleau... dar ce mai cheleau si toata iarna ( cred ca de la caldura caloriferului)
 
Sus