Vinca

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Simona..........este "vinca minor" care este tiritoare si "vinca rosea" (catharanthus roseus)despre care vorbim noi.
Vinca minor infloreste numai primavara si face floricele mov,albe sau roz-mov............Este chiar invaziva.
Deosebirile de aspect sunt mari desi se numesc amindoua:"VINCA"
 

Luciana35

Member
Am cumparat si eu un plic de seminte de Vinca rosea, iar la indicatiile de pe plic scrie ca e planta anuala. Am inteles din postarile anterioare ca se poate cultiva si in ghiveci si ca traieste mai multi ani. V-as ruga sa ma lamuriti unde trebuie sa le seman, daca pot fi cultivate direct afara si daca rasar greu.
 

Hariclea

Member
Nu stiu sigur, si eu am cateva seminte dar inca nu le-am pus. Cred ca trebuie puse in casa mai intai si apoi cand se mai incalzeste afara si mai cresc si ele, putem sa le scoatem in curte...
In schimb eu le am pe cele de anul trecut, care au inflorit toata iarna, intr-o jardiniera, in casa iar acum le-am dat afara si se comporta bine, cred ca le voi tunde ca sa lastareasca mai frumos...
 

roxy

Member
am pus si eu seminte de vinca si eu iesit dar nu foarte multe. le am in jardiniera si acolo o le las doar ca o sa scot jardiniera pe pervaz cand se mai incalzeste.
 

albela

Active Member
Mnina a spus:
Am pus la rasat seminte de trandafir de Madagascar,repicat la vreme si apoi plantat in gradina,acum vreo 3-4 ani.Dar, din pacate de atunci nu am mai vazut seminte.Ati mai intalnit voi, cu flori mici albe si mov.?
irinabv a spus:
Chiar azi am vazut in Carrefour. La tine au crescut? Ca eu le-am pus anul trecut in primavara si au crescut foarte putin. Au inflorit, dar sunt mici. E drept ca le-am lasat si intr-un ghiveci mic, dar oricum... Azi am vazut pe plic ca de fapt e Vinca Rosea. Habar nu aveam.
Asa arata acum, dupa un an.
http://lh6.ggpht.com/_tAdBxc0Vp6o/ScfZ_ ... g_9428.jpg
Mnina a spus:
Ce sa-ti spun,pe mine nu m-a batut gandul sa-l iau din gradina si sa-l pun in ghiveci,asa ca l-am pierdut peste iarna,iar din semintele cazute n-a mai aparut niciuna.Imi parea si mie ca vinca-i seamana,dar la mintea mea nu puteam sa pun chiar semnul egal.De aceea am initiat si capitol nou,cred ca moderatorii vor avea de lucru.
 

mirela06

Active Member
Eu am primit f. multe vinca minor. Le-am pus peste tot sa se inmulteasca sa stirpesc buruienile. Nu stiu daca este bine, dar m-am saturat de inchinat la curatat de asa ceva. Am pus de asemenea si vinca major variegata. Creste in disperare, dar e o minune de planta :D
 

mymo

Active Member
Eu am cumparat seminte de "saschiu" asa scrie pe plic,la o cautare pe Google am descoperit ca e " vinca minor".
Asta e perena sau anuala?
 

aleynad

Active Member
Moderator
e perena si taratoare si vesnic verde :)
cum e pe plic? cu flori albastre, nu? :D
infloreste in perioada asta, acum , in aprilie
 

aleynad

Active Member
Moderator
atunci e vinca rosea si e anuala
sau perena, daca o iernezi in casa

asa am gasit eu pe google :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Vinca Minor mi-am luat si eu - prefera oare semiumbra, ce stiti?
Am vazut ca e perena si ca se inmulteste usor dar as vrea sa stiu din experienta voastra care e solul potrivit si gradul de lumina care o satisface sa stiu cum o plantez in gradina.
Vinca rosea e f frumoasa - eu am avut-o in gradina dar peste iarna am mutat-o in ghiveci; stiam ca nu rezista la ger...
 

aleynad

Active Member
Moderator
Madalina, vinca minor a ta arata asa ? http://www.hiltonpond.org/images/VincaMinorSpring01.jpg

daca da, atunci iti spun ca prefera semiumbra, dar se adapteaza si la soare, insa e mai frumoasa in semiumbra
nu e mofturoasa si se adapteaza in orice tip de sol, dar ca orice planta ii place si ei solul oarecum permeabil, nu greu, lutos

in cativa ani formeaza covoare dese, frumoase, cu frunze de un verde inchis, lucuioase, vesnic verzi
in aprilie face flori albastre, ca cele din poza de mai sus :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Orice sol si orice expunere.Chiar nu are pretentii.Am vazut-o si la umbra deasa si la soare puternic.Si in sol sarac si in cel cu ace de brad.........
Deci Madalina pune-o unde crezi tu ca va face covor sa il admiri :)

Ha!!!Am scris amindoua in acelasi timp.......... :rofl:
 

mymo

Active Member
:rofl: hai ca dam cu stangu-n dreptul.
Eu vorbesc despre cele care le-ai avut tu in gradina,alea cred ca-s ce am eu.
 
Sus