Viitorul iaz-Sparow

aleynad

Active Member
Moderator
Sparow, salcia plangatoare nu-ti va da de furca cand creste mare?
de fapt toamna cand se scutura frunzele nu pica in iaz si face mizerie?
 

George

Member
Si eu am o salcie curgatoare chiar langa iaz, vara e spendida si da tare bine dar toamna e un cosmar din cauza frunzelor care cad in lac. Cu siguranta o voi taia in primavara asta.
 

Sparow

Member
Deocamdata e f mica.Cat despre frunze care cad in lac,voi vedea,banuiesc ca frunzele cazute se transforma in mal care ajuta pestii sa treaca peste iarna,si mal oricum se formeaza de la praful din aer ,care e la mine din plin,asa ca o mana de mal +- nu cred ca e crima.
 

Sparow

Member
AM HOTARAT sa schimb schimbarea.Desfiintez miniiazul de sus si ma intorc la cascada.Am intrat sa fac un pic de curat si am vazut larve de tantar in miniiaz.Acolo nu am pesti si acolo au aparut.Asa ca il desfiintez, reinstaurez cascada cu pietre si intre pietre ma gandesc sa pun flori de piatra.O sa pun poze cand il restaurez.
 

Emil12

Member
un scurt sfat.Inalta zona cascadei cam 20 cm deasupra iazului.fa un parau din folie in jur de 1 m lungime si umplel cu pietris mare si bureti alternand.pui pompa de apa sa aduca apa in parau la un capat ca apa sa treaca prin micul canal si il lasi sa se scurga in iaz din partea cealalta.Ideea am vazut-o la un american.Practica in ea este ca pe acel pietris mare si in acei bureti se formeaza bacterii care ajuta la filtrarea biologica si oricum cei 4-5 bureti cat intra in acel metru de canal retin majoritatea mizeriilor.Ieftin si practic.In sprijinul postului iti voi adauga un video.Nu este cel pe care il vroiam eu dar te va ajuta ca idee http://www.youtube.com/watch?v=1eIEEr_yFv4 .Mult succes
 

Sparow

Member
Da e una din idei pe care le-am avut si eu ,le-am aplicat si .....am renuntat la ea.Am avut un bidon mare de vreo 50 de l in care aveam intrarea de la ce scoate pompa din iaz,apoi 10 straturi de bureti subtiri,apoi in partea de jos iesirea trecea prin miniparaias si se varsa din nou in iaz.Ideea e ca daca ai multe alge,in 24 de ore filtrele sant pline si apa nu mai trece prin ele si apa iese pe sus,asa am ramas intr-un wekend cu juma de apa in iaz :eek:

Daca ,,productia de alge'' e mare,nu ai sanse sa ii dai de capat asa,si eu nu am spatiu pt jgheaburi,parauri lungi,etc.Si sa maschezi totul sa si arate frumos,e cam greu.In plus in fiecarea 2-a zi sa tot cureti filtrele alea,e plictisitor.Asa ca vreu sa ma folosesc de metode naturale,trestii,stuf,nuferi,etc.Am o pompa care arunca apa prin o minicascada.Asta ca sa oxigenez apa si pt frumusete.Dar la capitolul alge o sa apelez la plante si eventual PUTINA sare.
 

Yanquapin

Member
Sare??? Nici vorba, nu are rost! Tot apar alge, sunt prezente in orice supa aerata puternic, fie apa si salcie!
Pentru tantari cauta Xiphophorus (Platy) variatus- e un vivipar mic, rezistent si un pic sub 10 grade, colorat si disrugator de tantari. Da search si cauta pe la acvaristi asa ceva, nu te duce fara sa vezi pestele. Este printre cei mai tari vivipari, lumea nu ii cunoaste rezistenta la frig. Ai mei au stat toata iarna intr-un hol neincalzit, la 12-14 grade, cateva caderi la 9, minima fiind de 7- o data. Din cca 40 pesti, inclusiv pui de 1,5 cm, am pierdut un adult (deci nu frigul a fost cauza, ca-mi radea mai intai piticii). Forma cea mai intalnita in acvaristica pare a fi originara din Veracruz, Mexic, si ala e arealul extrem sudic, si pestele tot mai are rezistenta unui subtropical.
Cand apa va ajunge la minim 15 grade, poti sa-i aclimatizezi pe cei cumparati in cateva ore- in 3 saptamani cred ca se face destul de cald. Pana in toamna, din coclitii veniti din acvarii, vei avea deja pesti caliti, care au rontait alge, larve etc., au vazut UV, variatii de temperatura. Eu abia astept sa-i scot pe ai mei!

Ai putea sa pui si alti pesti- Gambusia e si mai rezistenta, poate ai pe acolo prin balti- e tot vivipar, dar culoare terna, de salbaticiune.
Nu renunta la iaz pentru masina de spalat :cry: :wink: !!!
 

Sparow

Member
Ok sa vad daca te-am inteles.Pun platy in iaz peste o saptamana si la primavara cumpar altii ca nu ai cum sa scoti pestii decat daca scoti apa si asta inseamna stres la greu pt Koy care trec iarna in iaz fara probleme.Nu ar fi probleme mare dpdv financiar doar ca e cam cruda pt pesti care mor.

Apropo ce atata stres despre tantari,am 50 de pui de Koy si alti 200 peste 3 luni si cam ce crezi ca fac acesti pui cand da de o larva de tantar? :rofl:
 

Yanquapin

Member
Nu scoti apa! Prinzi cat poti fara sa faci masacru, ca sa ai pentru primavara. Poti face si un fel de juvelnic cu ochiuri mici, pui un incalzitor in el, si pestii- presupun- vor intra acolo cautand caldura. Asa as incerca eu sa-i recoltez, sper ca merge la fel de fain si in practica...
Da, partea cu cei care nu vor fi recuperati e cam urata...
 

baby_blues

Member
Sparow a spus:
AM HOTARAT sa schimb schimbarea.Desfiintez miniiazul de sus si ma intorc la cascada.Am intrat sa fac un pic de curat si am vazut larve de tantar in miniiaz.Acolo nu am pesti si acolo au aparut.Asa ca il desfiintez, reinstaurez cascada cu pietre si intre pietre ma gandesc sa pun flori de piatra.O sa pun poze cand il restaurez.
Pacat!Iimbina-le pe amandoua. Eu am reusit sa am si iaz si cascada. E adevarat ca tre' s-o tii din scurt dar se merita. Adica sa fii atent la depuneri. Daca iei si un filtru UV si cateva filtre naturale pe care le pui in butoi, n-o sa mai ai probleme cu algele. Adaugi cativa carasi si cativa crapi si aia e. Iarna nu-ti rebuie incalzitor, nimic. Ai mei au supravietuit toti la - 20 de grade, fara oxigen, fara nimic.
 

Sparow

Member
CIne stie ce imi trece prin cap la anul dpdv al amenajarilor, dar deocamdata renunt la iazul deasupra iazului.Daca nu arata destul de bine,sa-mi placa mie,nu tine figura.Asa ca raman la dimensiunile astea 5X7m si adancime variabila de la 40 la 110cm.Intentionez sa aduc tresti vreo 20 de fire,le impart in 3 legaturi si le prind un bolovan la radacini ,nu le pun pamant,sa ramana radacinile libere in apa.Cu stuful a mers foarte bine asa.Mai aduc vreo 12 tulpini de stuf,mai am 2 tufe lestate.Si mai iau vreo 3 nuferi medii sau 2 mari mai am 3 medii,unul mare si unul mic.O sa pun poze cand o sa-mi placa mie cum arata.Pana atunci astapt sa-mi depuna icre Koy-otii :rofl:
 

Sparow

Member
Pui din primavara 2009 si nu au mai mult [fara coada] sa tot aibe vreo 8 cm lungime cu totul.Si mie mi se pare ca nu au crescut destul.Cred ca apa e de vina, aici nu am [inca] apa de la oras,potabila.Apa e din fantana forata,poate de aia nu merg nuferii bine.Speram sa punem apa de la retea prin primavara atunci s-o schimba si datele problemei.
Oricum ma bucur daca nu cresc mari, nu am nevoie de 4-5 bucati de 4-5 kg, e de preferar 30 mai mici.Si la iazurile astea se ajunge rapid la suprapopulare.
Presupun ca la toamna daca mai fac o curatenie generala cu scosul namolului si alesul plantelor,si pestilor cei care nu sant colorati [probabil toti] o sa fie eliberati in rau.
Ma gandeam sa pun niste soreti [regina baltii][legionari] sau cum li se spune prin diferite zone ale tarii.Sant rapitori,sant salbatici si foarte colorati.Cred ca sant varianta locala a Piranha :rofl: :rofl: :rofl:.In plus nu o sa mai apara problema suprapopularii.
Ultima patanie:Odata cu vara au secat si baltoacele de prin zona si sa vezi surpriza:M-am trezit cu vreo 30 de broscute.
Nu sant fan de-al lor.De cate ori iesi afar din casa auzi sarituri in apa vreo 30,peste tot numai broaste.Ba incepusera sa manance si mancarea de suprafata aruncata pestilor :eek: .
Am incercat sa fac poanta cu galeata si lumina pe timpul noptii,nimic.Am incercat sa le pescuiesc cu undita la ata rosie, dar nu mi-a placut faza cu executia lor si ce am aruncat viu la 300 m de casa s-au intors a doua zi. :x
Asa ca am angajat un exterminator simpatic: GEORGE :tavalit: E un ratoi frumos,rasa muta sau leseasca cum vrei sa-i spui.Problema rezolvata,alta aparuta :mrgreen: Asta cam face mizerie peste tot si lui ii place mancarea de peste :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sparow a spus:
Asa ca am angajat un exterminator simpatic: GEORGE :tavalit: E un ratoi frumos,rasa muta sau leseasca cum vrei sa-i spui.Problema rezolvata,alta aparuta :mrgreen: Asta cam face mizerie peste tot si lui ii place mancarea de peste :(
:tavalit: :tavalit: :tavalit: :tavalit:
Sper doar sa nu aduci un alt exterminator pentru exterminatorul simpatic George! :eek: Sa nu te-mpinga pacatul sa-l faci cu sos de portocale de Craciun! :x
 

emundin

Member
:eek: Ai deja si o rata ? Eu din 7 am ramas numa cu una :) adora si ea mancarea de peste insa acuma am trecut pe mamaliga :) bataie mare pe mancare la mine se cam duce un kil de mamaliga zilnic :) Insa si pestii sunt fericiti deja cred ca incep sa vand am o gramada de puiet :)
 

Sparow

Member
Stiu ca suna a tradare dar am decis sa desfintez iazul.Motivele le gasiti aici:http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?p=519275#519275.
Eu sant un tip ticnit.daca un lucru nu imi place,si tine de mine,il schimb.Mai ales cand e vorba de gradina mea asa modesta cum este.Facusem iazul ca sa imi plca mie in primul rand si apoi altora.Si in ultimul timp numai bucurii nu mi-a adus.Si sa recunosc scosul malului,curatatul de filtre imputite,apa verde,nu fac parte din placerile mele.Da domle sant un comod.Nu mi-e greu sa tai gazonul de 2 ori pe 1000 de mp.Dar malul imputit si broastele care nu ma lasa sa ma odihnesc ma dau pe spate.
Toate cele bune ,,Ladies and gentleman''
 

Sparow

Member
Pestii ,mancarea pt ei,si nuferii i-am dat urgent si la juma de pret,si deabia daca am platit 3 masini de pamant din cele 5 necesare umpleri golului. Nu aveam unde sa ii tin.
 
Sus