Viburnum

adrianam

Well-Known Member
Am luat astazi din piata trei arbusti de "bulgarasi", asa mi-a spus femeia ca sunt.
Eu nu stiam cum arata frunza, asa ca am luat de bun ce a zis femeia.
Ajunsa acasa, am cautat viburnum opulus pe net, am vazut cum arata frunza si mi-am dat seama ca am luat teapa.
Am facut fotografii la frunze, poate va dati seama ce arbust este si daca are rost sa-l plantez!



,
 

MASCHA

Active Member
Re: Arbust necunoscut

Nu esti singura :oops:
Acum multi ani am luat de la cei din spate ,de linga olari,o jurdea ,vanduta drept magnolie,dupa prima frunza am realizat ca nu e magnolie,dar eram curioasa ce este,asa ca am ingrijit-o pana mi-am dat seama ca era un arbust din padure,de atunci m-am lecuit nu cumpar decat ce cunosc :rusine:
 

fixpix

Active Member
Re: Arbust necunoscut

Sunt bulgarasi, si nu sunt.
E clar un Viburnum, doar ca nu cel pe care l-ai dorit.
Eu as zice ca e unul chiar mai BUN.
Va trebui sa astepti o perioada pana va creste un pic si va inflori ca sa iti dai seama de care e.
 

geodezia

Well-Known Member
Re: Arbust necunoscut

aoleo Ady de ce nu mi-ai zis ca vrei bulgarasi ca eu am taiat ditamai copacioiu su lastari de pe linga el cred ca citeva zeci
lasa mama nu mai cumpara ca la toamna daca o rezista vreunu dupa ciumpavelile mele iti pun la pachet
 

adrianam

Well-Known Member
Arbust necunoscut- posibil Viburnum

Multumesc, Fixule de incurajare! :D
Ii voi planta sa-i am sub supraveghere!
Eu am luat doi viburnumi mai speciali de la dianadia de pe sunphoto, unul din ei parca ar semana la frunza, mai vad cu timpul.

Geo, multumesc pentru oferta! Daca rezista, sa-mi pui si mie unul-doi la pastrare! :D
 
Sus