Viburnum (calin, bulgaras)

riana

Active Member
este Viburnum x pragense. floricelele au o nuanta de rozaliu deschis
acum incepe sa infloreasca si cel plicatum
 

mymo

Active Member
:eek: nasol :( dar daca e sa vezi partea plina a paharului....priveste si tu ce bine sta matzosenia pe petale :D
 

riana

Active Member
prin marcotare sau butasi lemnificati primavara devreme si butasi nelemnificati acum
 

melimeli

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:

il tund drastic sa se ingroase ,vreau sa-l fac copac :wink: si daca ploaia si vantul i-a scuturat petalele l-am chelit :mrgreen:
 

Nico_T

Member
Furnici pe bulgaras

Intrebare? Cum scap de furnicile ce se strang la el? Oare imi afecteaza si celelalte plante din apropiere: liliac, hibiscus, trandafiri?
 

fixpix

Active Member
Din cate stiu, furnicile pe plante nu prea dauneaza... SAU???
Mie mi-au aparut peste toti bobocii de bujor.
La CALIN (sic) am probleme cu paduchii aia negri care apar in chiorchini... inca nu am verificat calinul meu. Dar in anii trecuti apareau cu regularitate.
 

ghia_don

Active Member
Nico, e posibil sa ai afide la bulgaras, iar furnicile vin la dejectiile lor..Uita-te la virful lastarilor si pe boboci, ca sint foarte predispusi sa atraga paduchii.. Daca sint prezenti, trebuie sa stropesti cu un insecticid..
 

daisy111

Active Member
Foarte frumos! :visator:
Oare daca as incerca sa prind o cracuta sub pet ,as reusii?nu am ideie cum se prinde.
 

Roxana Peled

Active Member
Merita incercat dar eu as incerca toamna sau primavara inainte de intrarea in vegetatie. Mi se pare o planta tare usor de deshidratat.
 
Sus