Viburnum (calin, bulgaras)

cornelia

Fondator
Membru staff
Vecina femeie harnica a procurat 2 pomisori de calin cu flori albe. I-a plantat la distanta de 1 m unul de celalalt fix in mijlocul gradinii. :rofl: Halal organizare. Treaba e ca mie mi se par usor pleostiti. Sunt sensibili la umiditatea din sol? Ca daca da ... avem o problema: nenea cu reteaua de apa pentru gradina nu si-a executat task-ul si noi nu putem sa udam decat cu galeata. :(
 

mymo

Active Member
Cornelia draga,aici in zona noastra sunt pline curtile la tara de acesti bulgarasi.....tu crezi ca cineva sta cu furtunul la ei toata ziua?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cornelia pe al meu primit anul trecut l-am udat doar la plantare de citeva ori.Si acum are prima floare.Asa ca...........
 

happy

Well-Known Member
Eu tot incerc sa prind din butasi de 2 ani si nu reusesc,le-am pus si Pet in cap ,degeaba! :(
 

Floria

Active Member
Si al meu are doua flori, prima oara a inflorit. L-am prins din butas fara probleme, de fapt l-am infipt in pamant printre niste salcii si am uitat de el. Butasul era cam de 50 cm si era bine lemnificat.
Happy, orice butas daca este 20 cm in pamant , prinde sigur ca are suficienta umezeala la asa adancime indiferent cat este arsita de mare.
(Gabiutza esti mortala cu iconita aia a ta , unde le-oi gasi nu stiu !)
 

melimeli

Active Member
am pus si eu butasi acum 3 saptamani in jur de 15 bucati,5-6 din ele par sa se prinda :) au deja frunzulite noi :dans:
 

riana

Active Member
am pus mai multe dar dupa ce s-au dus florile l-am tuns si am uitat de crengutele puse si le-am taiat :x
 
Sus