Verbina

madairina

Member
Si la mine prima transa e in jardiniere afara dar am mai pus ca vreau sa am mmmuuuullllte.


Aici am doua una in dreapta jos si una in stanga sus.
 

iogamac

Member
feteloooooooooooooooooooreu m-am saturat de seminte...tot ce-mi iese este mic si pricajit. ce sa fac?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iolanda ceva le lipseste:caldura?Lumina?
Poate un ingrasamint in pamintul in care plantezi?
 

iogamac

Member
Gabiuta a spus:
Iolanda ceva le lipseste:caldura?Lumina?
Poate un ingrasamint in pamintul in care plantezi?
cred ca nici caldura, nici lumina...s-ar putea sa fie si nerabdarea mea...da ce faci tu asa cu noapteaq-n cap? :D
 

ghia_don

Active Member
Mymo, verbinele merg si semanate direct in gradina, dupa ce rasar poti sa le raresti...eu am pus asa anul trecut...
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu m-am chinuit in toamna cu niste butasi
s-au prins, dar cu timpul din cauza caldurii din casa...au murit treptat :(

asa ca am decis ca nu merita sa ma chinui!
mai bine cumpar primavara cateva rasaduri mari, frumoase, de care culori vreau si...gata! :D
 

alfa

Active Member
Anul acesta a fost prima data cand am semanat verbina. Prin februarie cred. Si au crecut destul de bine. Am mutat deja rasadurile in jardiniere.
 

iogamac

Member
aleynad a spus:
eu m-am chinuit in toamna cu niste butasi
s-au prins, dar cu timpul din cauza caldurii din casa...au murit treptat :(

asa ca am decis ca nu merita sa ma chinui!
mai bine cumpar primavara cateva rasaduri mari, frumoase, de care culori vreau si...gata! :D
amicul meu care se ocupa de flori mi-a spus ca acum se gaseasc hibrizi care sunt programati sa tina numai un an la flori iar la arbusti 5
 

cris_tkp

Member
Am cumparat si eu azi doua rasaduri de verbina....mai mult din cauza filmului Vampire Diaries... :rofl:
Nu am gradina, am balcon.....ce sa fac cu ele acum?
In ghiveci, jardiniera? Ce fel de pamant sa le pun?
 

iogamac

Member
cris_tkp a spus:
Am cumparat si eu azi doua rasaduri de verbina....mai mult din cauza filmului Vampire Diaries... :rofl:
Nu am gradina, am balcon.....ce sa fac cu ele acum?
In ghiveci, jardiniera? Ce fel de pamant sa le pun?
Stau foarte bine si in ghiveci si in jardiniera.
Ai putea face un aranjament cu verbine si petunii, eventual niste lobelii.
 

cris_tkp

Member
Le-am pus pe fiecare in cate un ghivecel si nu prea le merge bine....stau la soare dar nu direct. Florile deja s-au ofilit si cad treptat. Ce sa fac?
 

alfa

Active Member
Mai bine le pui intr-o jardiniera si suporta soare direct fara probleme. Ale mele sunt foarte multumite acolo si incep deja sa infloreasca. Iar eu sunt foarte multumita, ca sunt productie proprie :)

Am sa le fac si poze!
 

alfa

Active Member
Au inceput sa infloreasca aproape toate ale mele. Semintele au fost de la Starsem si sunt multumita de mixul de culori.

Am observat ca toate au mijlocul alb :D si pana acum s-au inaltat cam de 30 de cm.

In schimb verbina cumparata de la Hornbach e mov curat cum nu poate sa surprinda aparatul foto (desi m-am straduit) are florile de catifea parca, frunzele mai mici si mai verzi si vad ca e mai degraba curgatoare sau taratoare. Deja imi pare rau ca nu am luat mai multe, dar sper sa rezolv maine-poimaine problema :wink:
 
Sus