Verbascum (Lumanarica)

victoria222

Active Member
Eu una sunt topita dupa Lumanarica salbatica, cea care creste pe toate drumurile care arata ca un sfesnic -Verbascum phlomoides. Mi-am si adus in primavara un rasad de pe camp si acum se pregateste sa infloreasca:


Vreau sa colectionez si alte specii de verbascum. Prima varietate pe care am obtinut-o din seminte este Verbascum Chaixii. Este mult mai firava si delicata, dar are o floare superba, alba cu rosu in centru, si este perena:
 

happy

Well-Known Member
Anul trecut am avut si eu una in gradina,anul asta nu a mai iesit!
Cum postezi tu pozele ca nu pot fi marite? :D
 

victoria222

Active Member
Si nu ai adunat seminte? Imi pare rau ca nu a mai iesit. Lasa ca adun eu seminte de la astea si iti dau. Am citit ca este perena da acum ca mi-ai zis, o sa caut sa aflu mai multe. Poate e sensibila la ger...

Off: Am trecut pe Picassa cu pozele si e putin diferit decat Webshots-ul. Am rezolvat acum, daca faci click pe linkul de sub poze le poti vedea marite.
 

happy

Well-Known Member
Am curtea plina de lumanarici!!! :rofl: De la doua plante au iesit sumedenie,asta era si scopul pentru polen
 

Claudiavis

Active Member
Zice-se ca verbascum e bianuala. (Am vazut ca discutia e veche, dar poate foloseste cuiva informatia in viitor).
 
Sus