Veilchenblau

Elektra

Member
Un rambler cu o culoare superba, rezistent la ger, creat in Germania in 1909.
El este alegerea mea pentru o zona ceva mai umbroasa a gradinii, vreau sa-l dirijez pe un gard si pe acoperisul casutei de unelte. L-am gasit la un furnizor roman, pretul destul de piperat dar daca ti se pune pata, asta este :D . Ma intreb daca nu m-am trezit cam tarziu, probabil dureaza macar o saptama transportul, oare e mai bine sa astept pana in primavara?
Mai are cineva acest trandafir, ceva pareri, impresii?
http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=6110&tab=1 am pus si link pentru mai multe detalii.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
poti planta linistita ,pamintul e inghetat doar la suprafata !


e un trandafir superb !


la comanda comuna au fost comandate citeva bucati ,asa ca la anu sigur vor fi impresii :wink:
 

Elektra

Member
sannamaria a spus:
poti planta linistita ,pamintul e inghetat doar la suprafata !


e un trandafir superb !


la comanda comuna au fost comandate citeva bucati ,asa ca la anu sigur vor fi impresii :wink:
Aha, la comanda comuna m-am straduit din greu sa nu cumpar nimic caci nu mai am unde sa-i pun, dar el sper sa fie potrivit pentru spatiul alocat, mersi de info!
 

dana

Member
il am eu - dar..............

puncte bune - este un superb catarator care in 2 ani astupa efectiv o pergola sau orice trebuie ascuns; foarte rezistent la ger si foarte harnic in lastari dupa taieri;

puncte slabe - inflorire o singura data ; foarte bon ptr.puricii de plante
 

Elektra

Member
dana a spus:
il am eu - dar..............

puncte bune - este un superb catarator care in 2 ani astupa efectiv o pergola sau orice trebuie ascuns; foarte rezistent la ger si foarte harnic in lastari dupa taieri;

puncte slabe - inflorire o singura data ; foarte bon ptr.puricii de plante
Cu inflorirea ai dreptate, eram ferm convinsa ca n-o sa-mi cumpar niciodata un trandafir cu un singur val de inflorire, totusi am citit ca dureaza in jur de o luna si compenseaza prin culoare florilor. Oricum coltul unde o sa-l plantez eu e relativ umbros, nu prea se potriveste alt trandafir acolo, dupa ce o sa cresca mai inalt un pic o sa-l pot dirija mai spre soare daca este cazul.
Al tau cam cate ore de soare are pe zi?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu sunt de parere ca sunt unii trandafiri atat de frumosi incat, chiar daca infloresc o singura data, merita cu prisosinta sa-i ai in gradina. Pana la urma, crinii sau alte flori din gradina, infloresc o singura data si pentru asta tot sunt iubiti :D
Cat priveste cantitatea de soare eu stiu ca si trandafirii asa-zis 'de umbra', tot au nevoie de minim 4-5 ore de soare zilnic ca sa se dezvolte si sa infloreasca cum trebuie.
Daca vrei sa-l vezi intr-o gradina de la noi, uite aici:
http://la-gradina.blogspot.com/2011/07/ ... nblau.html
 

cristinaf

Well-Known Member
Interesant ar fi de aflat unde anume l-ai comandat, ca daca e vorba despre Gradina Bijoux, nu stiu daca ei mai aduc trandafiri acum sau doar aduna comenzi pentru sezonul de primavara. Ai discutat cu ei, sau e din alta parte?

Si eu l-am plantat acum, impreuna cu Violette, un rambler obtinut din semintele lui, cu flori care seamana destul de bine, doar ca sunt mai inchise la culoare.
Astept si eu vara sa-i vad, pe viu, infloriti si sa vad cum vor arata florile impreuna...
 

ghia_don

Active Member

L-am vazut in gradina botanica...e superb in perioada de inflorire...culoarea e deosebita, de asta mi-a sarit si mie in ochi :D ..
Chiar daca are o singura inflorire si florile sint micute, buchetele sint foarte bogate si pina se trec toate florile dureaza destul de mult.. E plantat intr-o zona in care are soare dupa amiaza ...
 

cristinaf

Well-Known Member
Chiar daca cei de la Gradina Botanica il prezinta ca Veilchenblau, nu cred ca e el, nu corespunde forma florilor, are prea multe petale. Ce au ei acolo e Rose-Marie Viaud, un rambler obtinut din semintele lui, dar foarte frumos si acesta. :D
 

dana

Member
Ghia-don,nu este vorba de acelasi trandafir.Din ce vad eu in poza,acesta este mult mai batut decat cel desprea care este vorba care are doar 2 maxim 3 randuri de petale.

Este adevarat,infloreste o singura data dar inflorescenta are pe putin 15-20 flori care se deschid treptat perioada de inflorire fiind astfel destul de indelungata.
Imediat dupa ruperea chircinilor trecuti apare un lastar din acela care creste si tot creste si poate fi orientat astfel incat sa acopere suportul.

al meu are soare ca, de la ora 11,30/12 pana seara si in plina inflorire arata asa http://anadana.sunphoto.ro/florile_din_ ... TQCCYTWBNZ .
oricum,este superb si de-abia astept vara sa-l orientez iar in directia dorita de mine - maica-mea s-a suparat pe el ca facea prea multa frunza si l-a tuns la jumatate.
 

ghia_don

Active Member
M-am luat dupa nume, fara sa ma uit la pozele puse de voi :oops: ..scuze !!
Acum vad ca intr-adevar e diferit...dar de ce oare cei de la GB nu denumesc corect rozele lor...asa te induc in eroare :( ..
 

bradut

Well-Known Member
dana a spus:
Ghia-don,nu este vorba de acelasi trandafir.Din ce vad eu in poza,acesta este mult mai batut decat cel desprea care este vorba care are doar 2 maxim 3 randuri de petale.

Este adevarat,infloreste o singura data dar inflorescenta are pe putin 15-20 flori care se deschid treptat perioada de inflorire fiind astfel destul de indelungata.
Imediat dupa ruperea chircinilor trecuti apare un lastar din acela care creste si tot creste si poate fi orientat astfel incat sa acopere suportul.

al meu are soare ca, de la ora 11,30/12 pana seara si in plina inflorire arata asa http://anadana.sunphoto.ro/florile_din_ ... TQCCYTWBNZ .
oricum,este superb si de-abia astept vara sa-l orientez iar in directia dorita de mine - maica-mea s-a suparat pe el ca facea prea multa frunza si l-a tuns la jumatate.
Dana, spune-mi, te rog, cine este frumosul din aceasta poza:

http://anadana.sunphoto.ro/florile_din_ ... IDTRPEFOKQ ?
 

dana

Member
si eu tot asta cred - este un comun luat de la Bricostore si care,datorita intamplarii si nu ca as fi maestra in tuns trandafiri,la prima inflorire a facut acest spectacol.

ma credeti sau nu,de atunci nu a mai facut atat de multe flori - trebuie sa incep lectiile privind tunsul trand.cataratori
 

bradut

Well-Known Member
Golden Showers? :eek: Na ca l-am facut frumos, pe plictisitorul pe care-l am si eu in gradina! :rofl: Arata tare bine suit pe bolta aia, si cu florile in jos. Mi-a cam luat ochii. :D

In legatura cu Veilchenblau, l-am plantat si eu in toamna asta (l-am luat de la lottum). Abia astept sa se desfasoare si la mine. Intr-adevar, este un trandafir frumos!
 

Pocalinda

Member
claude a spus:
Si eu sunt de parere ca sunt unii trandafiri atat de frumosi incat, chiar daca infloresc o singura data, merita cu prisosinta sa-i ai in gradina. Pana la urma, crinii sau alte flori din gradina, infloresc o singura data si pentru asta tot sunt iubiti :D
Cat priveste cantitatea de soare eu stiu ca si trandafirii asa-zis 'de umbra', tot au nevoie de minim 4-5 ore de soare zilnic ca sa se dezvolte si sa infloreasca cum trebuie.
Daca vrei sa-l vezi intr-o gradina de la noi, uite aici:
http://la-gradina.blogspot.com/2011/07/ ... nblau.html
Wow, in link-ul asta se spune ca-l are pe o zona nordica si-i merge de minune, am locul perfect :)

Are cineva latari, contra cost, desigur?

Merci.
 

dana

Member
eu il am spre sud si chiar il bate tot soarele fiebinte al dupa-amiezii si tot este superb.

ce ma supara la el este ca , datorita abundentei de flori ,nu pot scapa de purici sub nici o forma;si chiar si asa tot e de o harnicie fara seaman.

si cand ma gandesc ca l-am primit de la o prietena care era suparata ca,in ghiveci,nu a vrut sa infloresca deloc
 

Elektra

Member
Ika, furnizorul este cel mentionat de tine, din pacate la sf lui februarie-inceput de martie o sa ajunga, trebuia sa-l comand mai devreme.
Claude sper sa-i ajunga lumina, initial va avea cam 4 ore de soare direct dimineata, ma bazez pe faptul ca are crestere rapida si cand se mai inalta un pic va avea mai mult soare, oricum sper sa nimeresc echilibrul caci are o culoare superba, mai inchisa daca sta mai la umbra, cred ca ideal ar fi sa nu-l bata lumina de dupa-amiaza deloc.
Oricum avand in vedere ca-l plantez doar la primavara nu cred ca vad in 2012 flori de la el :( .
 

carla

Active Member
Eu am plantat unul in primavara acestui an si am vazut floricele de la el. Nu multe, dar au fost :)
 
Sus