Veilchenblau

carla

Active Member
Se face imens, cred ca in doi ani o sa-ti dea bolta jos
Eu am facut prostia sa-l pun pe al meu langa terasa si se intinde ca o caracatita in toate directiile, chiar ieri ma uitam ca i-au mai dat vreo patru lastari noi, care cresc cu o viteza ametitoare si eu nu stiu pe ce sa-i mai prind, pentru ca deja am ocupat tot garduletul terasei. :roll: Cred ca in curand ma trezesc cu el in bucatarie :mrgreen:
 

adrianam

Well-Known Member
Acum ca a terminat inflorirea, ma voi stradui sa-l prind de gard. Desi unii lastari mi sa par cam rigizi, parca imi este frica sa nu pocneasca.
 

nick1971

Active Member
ii prinzi si tu cumva sa nu-i rupi, iar pe cei tineri sa fii cu ochii pe ei sa-i dirijezi, acum vor da multi lastari noi
 

andreya

Member
Weekendul acesta am cumparat si eu unul din Auchan la ghiveci. Are deja bobocei si e marisor. Abia astept sa il plantez :-D. Singura problema e ca locul lui e intr-o zona unde are soarele de amiaza si va face concurenta cu un visin. Sper sa razbata :wink:. Cum mai arata frumosul asta in gradinile voastre?
 

andreya

Member
In plin soare?! Oh si e superb! Cam cat dureaza inflorirea la el?! E singurul trandafir cu inflorire unica la mine...sper sa ma bucure de flori o perioada buna :-D
 

elianna

Well-Known Member
La mine in curte e cam mult soare, numai bine pentru trandafiri. Florile tin cam 3 saptamani, poate mai mult, ca n-am fost prea atenta:)
 

adrianam

Well-Known Member
La mine nu reuseste sa creasca, in fiecare primavara scurtez mult ramurile pentru ca sunt negre!
Au cate 3-4 ramuri din care cea mai lunga are maxim 2 metri.
Ii voi muta probabil la toamna, ca acum este prea tarziu, poate se vor comporta mai bine in noua locatie!
 

geodezia

Well-Known Member
NICI LA MINE NU A MERS DAR L-AM PUS UNDEVA LA UMBRA
POATE IN TOAMNA SA IL MUT SI EU
SA VAD PE UNDE IL MAI PUN CA TREBUIE SA IL CATAR
POATE IN FATA CASII
 

geodezia

Well-Known Member
IL AM IN GRADINA DAR LA UMBRA DECI TREBUIE LA SOARE IL AM LINGA UN GARD
L-AM PUS IN SPERANTA CA IL VOI URCA PE GARD DAR ACOLO MAI AM SI MINA MAICII DOMNULUI SI IL UMBRESTE CAM TOT TIMPUL ZILEI SI ARE CAM 4 ANI NU S-A DEZVOLTAT DELOC ARE DOAR 4 LASTARI ANEMICI SI LUNGI IAR FLORI DOAR 1 DATA AM VAZUT
DECI CLAR IN TOAMNA IL MUT
 

andreya

Member
Hm...avea umbra umbra?! Citisem ca nuantele florilor sunt mai intense intr-o zona umbrita...acum depinde cred si cat de umbrita. Dar daca nu se dezvolta ok, clar trebuie mutat. La mine o sa fie in plin soare insa la concurenta cu un visin. Clar va avea umbra la un moment dat :rofl:)
 

elianna

Well-Known Member
Cred ca soarele le lipseste la ai vostri. Al meu, chiar daca e in soare puternic, are florile intens colorate. Dar ingrasaminte le-ati pus? Poate e solul prea sarac.
 

geodezia

Well-Known Member
ii lipseste clar si ce am observat la rose sunt ca la macese mai degraba le place seceta na le place si apa dar estge mai intensa culoarea pe seceta la soare ma ocup anul asta de el ca mie mi-a placut tare mult de el
in afara de asta chiar daca a fost vitregit e un rezistent un luptator
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Eu le-am pus doar anul trecut in primavara ingrasaminte, la mine este posibil sa fie solul sarac.
 
Sus