Vase Made in Transilvania.

sicora fabian

Active Member
Vali, ti-am urmat sfatul ingenios si am incercat ceva "made in Moldova": . Intrebarea este - cu ce il vopsesc!
Ca matrita am folosit o cutie de la "salata tiganeasca de peste", am cumparat-o doar pentru ca mi-a placut forma, ca salata . . . beeee!
:rofl:
Insa am folosit hartie igienica si adeziv pentru faianta. Sunt curios cum va trece testul apei!
 

vali

Active Member
Moderator
E micutz, dar arata bine! :D
sicora fabian a spus:
Insa am folosit hartie igienica si adeziv pentru faianta.
Astea's vremurile pe care le traim, asta folosim... ce sa facem?... :) Cu adezivul ala pentru faianta, cred ca doar timpul va spune daca e bun.
La vopsit, eu am folosit pigmenti pulbere pentru zugraveli (diferiti oxizi), pentru ca am vrut vase mate. Dar exista si vopselele pentru ceramica pe care le-a aratat Bandi.
 

sicora fabian

Active Member
Micutz, ca am minsai (vorba vine, dar nu au mai mult de 25 cm).
Tu ai bagat vasele astea cu hartie in cuptor?
Nu, tu ai folosit pigmenti in mortar, asa voi face si eu, dar oricum sunt vase "de antrenament", cand voi avea intr-adevar un minsai, ii voi cumpara un vas adecvat.
Si inca ceva ce m-a uimit - vasul are o anumita elasticitate!
 

stefanm

Member
Frumoasa treaba cu papercreet-ul asta :)

Vali, la vasele rotunde din ce ai facut matritele? Negative de la alte vase sau ai construit din altceva matritele?
Imi plac in special detaliile de la baza unuia dintre vasele rotunde - acele trepte inspre picioare.
 

vali

Active Member
Moderator
Nu sunt negative de la alte vase, desi se poate face si asta.
Matritele folosite de mine au peretii laterali din plastic (ghivece de flori decupate, diverse alte vase de plastic), iar fundul cu picioare si tot tacamul e facut din spuma izolanta (de obicei, polistiren). Si pentru cele ovale am folosit acelasi lucru, doar ca am fortat peretii laterali cand am montat baza cu picioarele. Pentru cele rectangulare se pot folosi placi de polistiren.

TIP: Polistirenul extrudat e mult mai bun decat cel expandat.
 

stefanm

Member
Vase din Banat :p

Curiozitatea m-a manat sa fac si eu primele mele incercari. Astea-s din Banat :p

Un vas simplu rotund:


Si unu mai micut facut fara sablon care ar putea fi folosit eventual pentru o planta de accent:

Mai trebuie sa le finisez.
Ambele au peretii extreeeem de grosi pentru ca nu avea incredere in material si am zis sa fie :D Peretii au cam de 2cm. Acum m-am convins de cum sta treaba si mai experimentam :)
Culoarea se vroia sa fie ceva asemanator vaselor fara glazura, dar... am intampinat si eu aceeasi problema in nimerirea culorii. Desi am pus mai mult oxid maro ca sa fiu sigur ca va iesi inchis si dupa uscare tot nu am nimerit culoarea. :D
 

vali

Active Member
Moderator
:) Ai vazut ca merge?...
Felicitari, arata foarte bine pentru o prima incercare. :D
Preseaza materialul cat poti de bine si incearca sa faci peretii mai subtiri. Doi cm grosime e prea mult; cu materialul ala faceai doua vase :).

Spor in continuare!
 

stefanm

Member
Multumesc Vali pentru sfaturi :D
Acuma m-am prins si eu ca e cam gros dar cand cladeam vasul si am vazut ce firav pare am zis ca ce e sigur e sigur :) Stiu la ce sa ma astept pe viitor.
Din pacate, astea modelate in mana fara matrita vad ca se modeleaza cam greu si fara suport care sa ii mentina peretii exteriori nu prea merge. La vasul cel mic pe care l-am facut a trebuit sa improvizez ceva cu o punga si niste sfoara ca sa nu se destrame. Dar mai incerc eu 8)
 

vali

Active Member
Moderator
stefanm a spus:
Acuma m-am prins si eu ca e cam gros dar cand cladeam vasul si am vazut ce firav pare am zis ca ce e sigur e sigur :)
Pai, gandeste-te ca faci un vas, nu torni fundatia la o casa :rofl: .
Acum glumesc, dar la primul vas mi se pare ca si eu am avut aceeasi tendinta :) 8) .

Cu cele modelate "in mana", e mult pana incepi... dupa aia vin si ideile :D .
 

stefanm

Member
Iata si ceva cu pereti mai subtiri :D

Asta are 30cm lungime:

Altul facut in mana cu resturile de la cel dreptunghiular. Are 18 cm la interior.

Asta are de fapt si a treia gaura dar pozitia din care a fost facuta poza nu e tocmai cea mai fericita :D

Nu stiu voi cum ati facut dar la mine matrita din polistiren expandat (ca din asta am avut) a fost de unica folosinta. Chiar daca i-am uns inainte de "turnare" peretii sanatos cu ulei tot nu a vrut sa iasa de pe vas decat rupt. Daca ma mai chinuie talentul poate incerc odata si cu polistiren extrudat dupa sfatul lui Vali :D
 

vali

Active Member
Moderator
Mda, se pare ca matrita a cedat inca inainte de a scoate vasul din ea. Se vede ca peretii au iesit curbati.
Chiar daca placile de polistiren au fost mai subtiri (probabil asta a fost), trebuia sa armezi matrita, astfel incat sa nu permita peretilor sa flambeze sub greutatea vasului turnat. La vasele mai mari, rectangulare, exista acest risc.
Pentru a scapa de necazuri, fie fixezi niste placi de lemn pe exteriorul matritei pentru a o rigidiza, fie "o imbraci" in ipsos.

Dar nu-i bai, asa se invata :D
 

stefanm

Member
Mai ce ochi de vultur ai :D Da asa este. Placile de polistiren folosite au fost subtiri. Ma asteptam putin sa fie problema asta si am zis ca o rezolv daca pun niste chestii grele sa tina peretii pe pozitia initiala cand a fost sa pun in practica am descoperit ca ce aveam eu la dispozitie nu era suficient de greu ca sa tina peretii in pozitia dorita.

Dar vorba ta, asa se invata ;-)
 

vali

Active Member
Moderator
Am incercat si eu (pentru prima oara) varianta cu pigmentul pus direct in amestec. Pana acum, preferam sa-mi colorez vasele dupa ce se uscau.
Am folosit si altfel de matrite, din placaj cu polistiren doar pe fund
Vasele sunt astea:
O semi-cascada de 20x20x15 (cum a iesit din matrita)

Un rectangular (deja debavurat) de 25x18x8

Si-un semi-cascada mini (gata finisat) de 8x8x8

Acesta din urma a si fost acoperit cu un alt pigment mai inchis. Dupa uscare, voi slefui mijlocul fetelor, pentru a incerca sa-i dau o tenta de "muchii arse".

S-ar putea sa raman, totusi, la prima varianta cu vopsitul dupa uscare :rofl: . Nu-mi place ca iese totul prea uniform :bolnav:
 
Sus