Varza de Bruxelles si broccoli

Claudiavis

Active Member
Fetelor, trebuie sa ma laud. Pe la mijlocul lui iunie am pus pe o portiune de 1 metru patrat seminte de broccoli si de varza de Bruxelles. La plezneala,s a vad ce se intimpla, pt ca perioada optiam de scos rasaduri si de plantare trecuse de mult. Mama nu stia ca am pus amestec de seminte acolo, ramasese cu impresia ca avem numai varza de Bruxelles. Si intr-o zi are loc urmatorul dialog:

Mama: Claudia, stii ce-a facut varza de Bruxelles?
Eu: Ce, omizi?
Mama: Nu, broccoli :tavalit:

Mai fetelor...avem deja 2 plante de broccoli care fac inflorescenta. Cred ca intr-o luna e tocmai buna de cules! Plantele sint imense, au vreo 70 cm inaltime, sint foarte infoiate, cu tulpina groasa si sanatoasa.

Varza de Bruxelles ins chimb nu prea da semne de varzute. E cam pricajita... Dar va tin la curent.
 

Claudiavis

Active Member
380 zici? :gandit: inseamna ca trebuie sa iau transformator.

A reusit cineva de pe-aici sa obtina verze de Bruxelles pina la urma?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am plantat mai multe insa doar dintr-un fir s-a dezvoltat Bruxelles-ul.Restul conopida,brocoli si brocoleto.Are pe tija multe varzutze,maine le numar,insa sunt mici cat o cireasa,nu credca mai apuca sa se coaca,desi eu tot aplic udari zilnice,doar-doar.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Soiul acesta nu l-am mai vazut,insa am vazut in toamna trecuta ,in Urziceni,la piata,conopida indigo.Deosebita,insa mi-a fost frica sa cumpar pt ca nu-mi inchipuiam ce i-au facut de a iesit asa culoare.
 

Claudiavis

Active Member
Broccoli si varza de Bruxelles sint foarte bune daca le oparesti si apoi le bagi la cuptor cu cascaval sau brinza rasa pe deasupra si le tii pina se topeste cascavalul.

Legat de cultura verzei de Bruxelles, am constatat ca incepe sa faca varzute abia dupa ce ii taiem virful si frunzele. Iar broccoli, desi i-am cules capatina, am observat ca face in continuare inflorescente mai mici care pleaca de la punctul in care se ancoreaza frunza pe tulpina. Chiar sit curioasa cit de mari or creste.
 

mirela06

Active Member
Nu mai au puterea sa creasca asa de mari,dar ceva tot o sa poti avea. Asa ca este minunat sa ai aceste plantute in gradina ta.
Anul acesta am pus doar brocolo, desi, fata de anul trecut, nu am avut productia dorita.
Cel ai mult mi-au placut facute la abur , garnitura la cite un peste, iar asa, oparite , pisate si mestecate cu lamaie si usturoi, sau maioneza, sau cstraveti acri tocati marynti , brocoli si maioneza.
Oricum le-ati prepara, sunt sanatoase si bune la gust.
Se fac si ciorbe, mincaruri, etc. :)
 

ghia_don

Active Member
blueheart_d a spus:
iata varza mea.


fiind primul an in care ma ocup de varza de bruxelles, nu stiu multe despre ea, asa ca astept ajutor din partea celor cu experienta.
Nevaci a spus:
Buna ziua,
Pentru cultura de varza de Bruxelles am poate cateva sfaturi (aici cultivam destul de mult)
Rasadurile se fac in pamant direct sau in « cutiute » de la jumatea lui Aprilie pana la jumatea lui Mai. Mai sant exceptii pentru luna iunie.
Frunzele plantei sant taiate (de la baza trunchiului) incet incet incepand din momentul cand vezi ca "verzisoarele" incep sa se formeze pe trunchi. Trebuie utilizat un cutit dezinfectat in prealabil.
In general tai capul tijei (sus) pe 15 septembrie ca sa dai posibilitatea « varzutelor » care sant mai sus pe trunchi sa se faca.
In general planta face 1 M de inaltime. Tot timpul cat planta este in viata trebuie sa tii pamantul umed !!!
Recolta se face incet incet incepand cu "varzutele" care sant la baza trunchiului.
In general leguma asta ii place climatul rece si poti avea « varzute » foarte tarziu in toamna, iarna. Iti doresc mult curaj si o recolta buna (climatul in Romania nu este acelas ca aici)
P.S.
Se congeleaza foarte bine.
 

victoria

Active Member
Eu am avut si anul trecut,doar ca nu prea am avut timp de ea ca era David mic si pana sa ajung sa o curat de buruieni,deja eram obosita de la alte legume mai importante si de la David :D
Anul asta am semanat din nou in rasadnita si deja sunt o frumusete.Sunt cam de-un lat de palma de inalte.Peste aproximativ o luna le voi planta in gradina.
Atentie,varzoasele nu se repica.Se refac prea greu si daca se repica o data,apoi se muta din nou in gradina,vor stagna prea mult din vegetatie si nu le mai mancam in veci. :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu sambata am plantat in gradina rasadurile de brocoli, le ud in fiecare seara si sunt foarte tantose :)

partea amuzanta este ca nu am mancat niciodata brocoli :rofl:
dar tot citind despre aceasta leguma ca este foarte sanatoasa si plina de vitamine am zis sa incercam, in definitiv e o "conopida" verde, nu? :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: da,chiar asa este Daniela.Din punctul meu de vedere chiar nu ai pierdut nimic ca nu ai incercat pina acum . :rofl:

Pofta sa ai la ce o sa culegi :)
 
Sus