Varza de Bruxelles si broccoli

Claudiavis

Active Member
Dragilor, a incercat cineva de pe-aici sa cultive varza de Bruxelles si broccoli in gradina? Daca nu, o sa va tin eu la curent :)
Mi-a venit cam tirziu ideea asta, asa ca am pus la incoltit semintele (pt rasaduri) cam cu o luna - doua mai tirziu decit trebuia. O sa vedem ce-o sa iasa, anul asta oricum e de proba. Daca are cineva mai multa experienta cu vegetalele mai sus mentionate, il invit sa ne spuna si noua citeva "secrete" legate de cultura lor.
Multumesc!
 

ACHIMENES

Member
Eu cultiv in fiecare an varza de Bruxelles, dar anul asta inca nu am facut rasadurile - stiam eu ca am uitat ceva :( :( oricum mie nu-mi place, o pun pt sotul meu, o pun intr-un borcan alaturi de alte muraturi frumos colorate.
Rasadul - se incepe producerea lui din prima decada a lunii aprilie, functie de zona: afara sau in rasadnite semicalde.
Varsta rasadurilor la plantare trebuie sa fie de 50-60 zile.
Plantarea rasadurilor - se face pana la inceputul lunii iunie cu distante de plantare 70-80 cm intre randuri si 40-50 cm intre plante pe rand
Pentru grabirea formarii verzisoarelor, toamna se indeparteaza varful de crestere deasupra ultimelor verzisoare formate.
Recoltarea verzisoarelor se poate face pe suprafete mici esalonat, pe masura ce acestea au ajuns la marimea caracteristica, incepand din toamna pana primavara, in martie ( pt zonele cu ierni mai blande) sau se taie tulpina cu tot cu verzisoare pe ea si se duce la beci :)
 

Claudiavis

Active Member
Am inca o intrebare: am citit pe aici ca la conopida, din momentul in care ii apare inflorescenta, trebuie sa-i legi frunzele ca sa apere inflorescenta de soare. Cica altfel se dezvolta urit si se rareste. Acelasi lucru o fi valabil si pt broccoli? Multumesc anticipat de raspuns.
 

mirela06

Active Member
Nici pe departe asa ceva., Imi pare rau ca nu am pozele de anul trecut cu conopida si brocoli. Pai daca toti ar sta sa le inveleasca, unde ar ajunge :? Daca ne gindim la cei care fac cultura intensiva cu asa ceva ....ar pierde bani si timp :D
 

ACHIMENES

Member
Claudiavis a spus:
Am inca o intrebare: am citit pe aici ca la conopida, din momentul in care ii apare inflorescenta, trebuie sa-i legi frunzele ca sa apere inflorescenta de soare. Cica altfel se dezvolta urit si se rareste. Acelasi lucru o fi valabil si pt broccoli? Multumesc anticipat de raspuns.
Se face intradevar aceasta lucrare doar in cazul in care inflorescentele nu sunt protejate, fata de razele solare, de catre frunzele din rozeta. Se leaga cateva frunze deasupra inflorescentei sau prin ruperea nervurii principale la 2-3 frunze pentru ca acestea sa stea peste inflorescenta, prevenind astfel ingalbenirea acestora si pierderea aspectului comercial.

Cum tu nu vrei sa comercializezi conopida, se poate si fara protectie :)
 

victoria

Active Member
Si eu am pus broccoli si varza de Bruxelles,dar nu stiu daca se vor mai face ca au inceput sa se ingalbeneasca din interiorul rozetei.Probabil de la prea multa ploaie.Mi-a dat cineva o solutie folosita de cei cu productii foarte mari,care cica ar fi buna la orice fel de boala.Aum astept sa vad ce se intampla.Cert este ca au disparut orice fel de insecte din jurul lor.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Brocoli am pus si nu a fost pretentios.acum este in faza de rasad ,asteptand plantarea.TREBUIE sa fiti atenti la recoltare,adica sa-i urmariti zilnic,foarte repede trec la inflorire si e compromisa munca.

Varza de Bruxelles e primul experiment,am plantat-o deja,am luat rasadul,nu l-am facut eu.
 

mirela06

Active Member
Ca orce planta face afide, vin fluturi si depun oua. De aceea din cind in cind se stropesc, sau se controleaza si se actioneaza , ca atare. Noi le udam aproape zilnic. Sotul a facut biloane si imi spune ca nu din cauza apei se intimpla asta. Este precis o boala. Se ia o frunza, daca nu stii ce este si se duce la fitosanitar cu ea. http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/XE ... LKCGDJZWZU Aici se vad biloanele, pline cu apa si , in fundal, brocoli , mici, mici. http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/XK ... YAZOYFMLVR iar aici mari si tot in apa
 

ACHIMENES

Member
Uauuuu Mirela :D in prima poza zici ca ai facut o cultura de orez .............mai trebuia apa sa balteasca si era identica :rofl:
Mare rabdare trebuie sa aiba al tau sot sa faca o astfel de amenajare, felicitari ......sotului :oops:
 

Claudiavis

Active Member
Mnina, de unde ai luat rasad de varza de Bruxelles?

Si multumesc pentru pontul cu inflorirea la broccoli!
 

mirela06

Active Member
Cred ca nu a luat rasat. A facut ca noi. Din seminte, puse la incoltit, apoi puse in ghivece si mai tirziu in curte. Rau este ca noi, anul acesta am intirziat cu plantarea lui si nu cred ca-mi va face fructele asa mari. Poate sa am nenorocul nici sa nu faca. Asa am patit cu a 2-a cultura de anul trecut :( Oricum iti doresc sa ai spor in toate :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Am luat seminte la plic in iarna si le-am dat unor prieteni agromoni care au solar.De la ei am luat rasadul,ei l-au pregatit.Insa vreau sa-ti spun ca le-am plantat mai bine de o luna si nu vad nicio miscare.Adica tor cresc frunzele si nu vad micile hemotoace.Mai astept si mai sper.
 

mirela06

Active Member
Mnina. Ale mele-s mari si tot nu dau semne de nimic. Doar fruuunze cit vezi cu ochii.Cred ca iar ajung la porcul finei :rofl:
 
Sus