Variegata di Bologna

Stie cineva este sau nu urcator ? L-am comandat si eu de la Eutopia, vrajita de pozele puse de Miha, din informatiile de pe site deduc ca e urcator, dar nu sunt sigura :oops: .
 

mymo

Active Member
Pe site-ul lor ,scrie urcator....asa ca urcator trebuie sa fie.Sper din tot sufletul sa nu-ti trimita altul,e prea frumos sa nu-l ai.
 

miha

Member
Al meu e o tufa de 1,50-1,70 m...si eu l-am pus in apropierea unui gard...langa o clematita...sa vad cum evolueaza si la anul...tinand cont ca asta a fost primul an la mine... Dezamagirea a fost ca a facut prea putine flori... :( in rest nu m-ar deranja sa fie tufa sau urcator...
 
Imi da impresia ca nu infloreste prea abundent.Este urcator daca-l lasi.cand l-am tinut scurt,in primul an parca a-nflorit mai mult.poate mi se pare.
 

riana

Active Member
nu a mai scris nimeni demult pe aici. e foarte frumos trandafirul . are cineva lastari? :oops:
 

v.cristina

Active Member
michaela a spus:
Prea multi trandafiri nu mi-as mai planta in gradina ... dar cred ca pt ceva in genul... :) as declara razboi sotului(dusmanul trandafirilor mei:x ) :evil:
http://www.dkimages.com/discover/DKIMAG ... ogn-1.html

http://cailleau.patrick.free.fr/photos/ ... MEI011.jpg
ghia_don a spus:
Anul trecut il aveau cei de la Eutopia, acum nu mai stiu...
v.cristina a spus:
:salivat: :salivat: :salivat: :salivat: ce minunatie !! mare pacat ca eu nu prea am loc in gradina ca , sincer , as fi de neoprit :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite ca nu a mai scris nimeni pe aici.Miha cum s-a comportat al tau?
O sa primesc si eu unul dar am inteles ca nu ii place sa stea linga pereti,garduri compacte,etc ....Creste foarte inalt,l-am vazut cu ochii mei,il formezi ca urcator dar din pacate are o singura inflorire in an . :(
Insa si cind infloreste .....
 

Pocalinda

Member
L-am comandat si eu la Lottum dar nu aveam habar ca-i urcator. O orientare nordica, cu soarele sa apuna pe el o fi ok?Chiar nu stiu unde sa-l pun in alta parte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ajunge si la 2.5 m inaltime acoperind o bolta.
Vazut nu citit.
La prietena mea la care l-am vazut arhiplin de flori (atunci a fost amor la prima vedere!) este pus in plin soare.Nu stiu si nici nu cred ca o orientare nordica il avantajeaza.
Dar.........pentru o a doua inflorire trebuie o ingrijire mai atenta:balegar,ingrasamint,stropit.Cea de-a doua inflorire se produce abia dupa 2-3 ani .....
Eu personal fiindca nu am loc in gradina pentru toti cei pe care ii doresc inecrc sa renuntmacar la cei cu o singura inflorire in an dar la asta chiar nu am putut :mrgreen: este prea spectaculos cind se umple de flori.
 

R@MONA

Active Member
Doamne, este de-a dreptul superbbbbbbbbbbb! Un trandafir pe sufletul meu!!!! :( Nici eu nu as putea renunta (daca l-as avea) la asemenea frumusete!
 

MASCHA

Active Member
Cand am cautat trandafiri pentru comanda de la Lottum am urmarit doua criterii sa fie urcatori si sa fie parfumati,dar am mai avut experiente cand un trandafir despre care vanzatorul spune ca este parfumat sa nu fie deloc,asa ca Gabiuta daca tot l-ai vazut ,este parfumat?
 

anasstasia

Active Member
Eu l-am plantat in primavara si nu am vazut nici o floare de la el. Sper la sa bucure la anul. S-a dezvoltat insa ingrozitor. Parca e o caracatita. Si cum ar trebui sa-l las netaiat 2-3 ani...nu stiu in ce se va transforma.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poate,cine stie..... daca stateai mai aproape de el nu se facea asa si il puteai fasonaE o parere..
Eu l-am vazut exact la un an de la plantare in curtea prietenei mele si era condus frumos pe o arcada si plin ochi de flori.
 

miki70

Active Member
Gabiuta a spus:
...................
Dar.........pentru o a doua inflorire trebuie o ingrijire mai atenta:balegar,ingrasamint,stropit.Cea de-a doua inflorire se produce abia dupa 2-3 ani .....
:eek: Dupa 2-3 ani mai face flori?
 

presco

Active Member
Infloreste in fiecare vara o singura data. Cred ca se referea la inflorirea a doua care poate aparea la plantele mature de 2-3 ani.
 
Sus