Vanilla planifolia

danero2004

Well-Known Member
Moderator
oricare din ele dar prefer scoarta pentru ca in efectul de minisera e mai buna coaja decat spaghnum in opinia mea

un pahar cu capac sau un borcanel de 400 si un strat de 2-3 marimi de scoarta se aseaza pe patul de scoarta se pulverizeaza si se aeriseste zilnic 10 min cu pulverizari de rigoare

succes
 

mikiduzza

Member
pe tutore de bambus nu am cum sa o tin...
eu i-am pus o tija de orhidee...dar cum sa o incolacesc? creste destul de repede...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Eu o tin in casa si arata excelent - frunze verzi, sanatoase si creste sanatos

iezact si la mine la fel , flori inca nu , dar cand o fi Romania in clima tropicala sigur voi avea :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vad ca voi le tineti in casa pe ale voastre...a mea e afara pe o terasa nordica si nu ajunge soarele deloc la ea.E din ce in ce mai lunga si mai stufoasa semn ca ii place tare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine sta complet la umbra si caldura dar e mai inceata cand pe balcon sunt +35 , se pare ca se odihneste ca sa o ia iar la goana iarna :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
Fruit is produced only on mature plants, which are generally over 3 m (10 ft) long

deci in principal ma apropii de marime ... :gandit:

At 2 1/2 to 3 years old, the vines should be tip pruned to induce flowering. Buds develop into lateral branches and on these the flowers bloom

asta o sa o fac maine .... dar nu cred va am inca varsta de 3 ani :nu stiu:
 

ghia_don

Active Member
A mea s-a intins destul de mult si cred ca are 3 m, si daca ma gindesc bine cred ca intra in al treilea an de cind e la mine.
N-am pus-o pe nici un suport, cit a fost mica am lasat-o sa creasca liber, apoi cind am vazut ca o ia la galop, am sprijinit-o de grilajul scarii. S-a prins singura apoi de suport si a crescut ca Fat-frumos.. :) Nu am mutat-o deloc din locul acela, in primul rind ca ar fi greu s-o "dezlipesc" pentru ca am observat ca radacinutele aeriene se "lipesc" de suport si in al doilea rind pentru ca are niste radacini aeriene mai lungi de 1 m :eek: .
Asa ca astept pastai :) !!

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
vezi ca in tara de origine se stimuleaza inflorirea prin roluire , se pare ca asta ajuta la stimulare dar in acelasi timp si culegatorilor sau polenizatorilor manuali

apoi exact cum am zis , trebuie ciupita , dar nu o fac azi si nici maine ca e sarbatoare si daca umplu de pamant prin casa trebuie sa fac curatenie :suparat:
 

ghia_don

Active Member
Adica sa ciupesti virful lastarului?
Daca e asa e bine, pentru ca exact inainte de Craciun cind am sters praful, am rupt virful din greseala :rofl:
Dar am o nelamurire :? In prima fotografie se vede ca unul din lastari e taiat de cind il am si care n-a miscat deloc in tot acest timp...de ce oare?
 
Sus