Vanilla planifolia

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De fapt orice produs bazat pe cocos trebuie spalat de saruri , doar daca producatorul se lauda ca a facut el asta inainte 8)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


petele albe nu e praf e solutia de DItane de preventie :rofl:

cam asa o duce , dar asta e batrana si atunci pusesem si o mana de cocos fibra maruntita ca mi se parea mie ca nu prea tine apa spaghnum si un pic de perlit ca aerisitor
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ce frumos arata vanilia ta catarata pe suportul de cocos!! vezi, inca o idee :idea:
Multumesc!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
aaaa.......pai nu ai fost atenta , am fost si mustrat de Micka ca nu am pus cleme maro sau verzi mai incolo in subiect :rofl: :rofl: :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Speram la vremea aia ca radacinilie vor adera la cocos dar asa simplu nu retine apa si radacinile isi pierd interesul iar eu cu munca nu prea sunt tot timpul cu stropitul

Cred ca o idee mai bune e acelasi bat dar cu spagnum moss in loc de cocos desi arata mai bine cocosul
 

LadyBug

Well-Known Member
Bine v-am gasit!
Ce ma socheaza pe mine este faptul ca peste tot aud ca orhideele nu au nevoie de lumina multa. Eu am citit ca vanilla are nevoie de "full sun" sau macar partial, dar aici vad ca oamenii spun ca o tin la umbra???
La fel se intampla si cu alte orhidee, cum ar fi dendro nobile, catt, poate si vanda - am impresia li se aplica un tratament asemanator phalelor, desi acestea au nevoi diferite legate de lumina. Aceste orhidee au nevoie de soare mai puternic, eventual si direct dimineata.
In plus, nu stiu daca vanilia pentru radacinile din ghiveci are nevoie de substrat din scoarta sau foarte afanat, cum au nevoie celelalte orhidee.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu la soare si nici la umbra ci la lumina intensa dar ferita de razele UV ale soarelui....umbra e diferita de lumina filtrata :rofl:
 

anette_b

Member
am si eu o vanilie , creste destul de repede ( cand am cumparat-o nu eram prea sigura daca macar va trai ). dar e curgatoare...adica nici nu are pe ce sa se catere , nici nu stiu sa o conduc. e bine sa o las asa ? de inflorit nu cred ca sunt sperante ca nu stiu ce ii trebuie.
 

LadyBug

Well-Known Member
am vazut in posturi mai vechi 'chips de cocos'. Se pot obtine daca faramitez coaja nucii de cocos???
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buun , acum planta e matura , dar cum o facem sa infloreasca , e valabil asta cu uscaciunea ?

Climate and soil
It is tropical plant, and vegetating in regions with temperature above 21 ° C annual rainfall of 1500-2500 mm. A dry period of approximately two months is critical to induce a good flowering. . The baunilheira should not be planted in full sun, it does not tolerate strong winds and direct sunstroke The soil should be fertile, rich in organic matter
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm...
eu am mai citit cum ca trebuie sa aiba cativa metri buni pentru a fi pregatita de inflorire...
 

bibacj

Member
Am primit si eu o vanilla, dar am gafat. Acum as vrea sa salvez un butas. Imi spuneti in ce e mai bine sa il pun la inradacinat scoarta sau spagnum? Sa ii creez efectul de sera? Multumesc
 
Sus