Vanilla planifolia

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mersi Doina , te invitam in clubul vanilistilor :)

Da, din pacate si acum ma uitasem , nu retine apa deloc si cand ma gandesc ca va veni vara cu caldurile alea imense :|
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunt si eu recenta posesoare de vanilia si ma bate gandul s-a duc la umbra in gradina unde sigur va avea umiditate mai mare ca in casa.
Ce ziceti?
 

luk20

New Member
Salutare tuturor vanilistilor.
Tocmai am primit 2 lastari de vanilla si nu situ ce sa ma fac cu ei.... I-am tinut in apa cu putin atonik cateva ore si acum.... ma tot intreb: pamnt de orhi, apa sau perlit?
Un sfat ar fi mai mult decat binevenit :oops: Nu au decat vreo 5-7 cm. Au vreo sansa sa se prinda?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Spaghnum moss e cel mai indicat , chiar perfect , apoi cocopeat , si poate la urma mixul de orhidee care la butasire e bine sa nu aiba turba , la primele se poate pune si perlit pentru ventilare
 

diana999

Active Member
luk20 a spus:
Salutare tuturor vanilistilor.
Tocmai am primit 2 lastari de vanilla si nu situ ce sa ma fac cu ei.... I-am tinut in apa cu putin atonik cateva ore si acum.... ma tot intreb: pamnt de orhi, apa sau perlit?
Un sfat ar fi mai mult decat binevenit :oops: Nu au decat vreo 5-7 cm. Au vreo sansa sa se prinda?
Am experimentat si eu ....Rezultatul : in pamant, butasul a facut radacini, pe cand cel din apa n-a miscat deloc.
Bafta!
 
Sus