Vanilla planifolia

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doamna , Va rog :rofl: :rofl: :rofl:

Daca ai sti cat le am cautat , maro nu aveau :oops: , mai am ceva negre ramase , crezi ca sunt mai bune ?

As fi pus clame de birou dar ma tem ca sugruma planta. :|
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Arata foarte bine. Si eu aveam in cap sa le pun pe ale mele sa se catare pe fibra de cocos, mai ales dupa ce le-am vazut cultivate in Bali. Insa ma tot gandeam cum sa fac sa nu mi se rastoarne ghivecelul din cauza greutatii batului. :?
Tu umezesti din cand in cand fibra de cocos? O pulverizezi cu apa sau ai alta metoda?

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
zilnic de cate ori pot , iar o data la un interval fiindca am nuca de cocos ca sol ud de sus pana jos , dar vreau sa caut o solutie sa tina mai mult apa in fibrele de sus.

Poate o sa pun sau mai bine zis invelesc tot batul intrun strat de spaghnum moss

Cine stie , oricum in sera nu mai incapea :wink:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu cred ca e mai bine sa stea in fibra de cocos decat in spagnum. Cred ca am mai scris, eu am experimentat cu 2 plantute, una pusa doar in muschi spagnum iar cealalta in scoarta. Diferenta dintre ele este enorma, cea in muschi stagneaza, nu s-a dezvoltat deloc, dar nici nu a murit, in timp ce cea aflata in scoarta este sanatoasa, viguroasa si are lastari noi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu nu , nu la sol ma refer ci la partea aeriana , moss tine mai bine umezeala ca fibrele alea batrane
 

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
zilnic de cate ori pot , iar o data la un interval fiindca am nuca de cocos ca sol ud de sus pana jos , dar vreau sa caut o solutie sa tina mai mult apa in fibrele de sus.

Poate o sa pun sau mai bine zis invelesc tot batul intrun strat de spaghnum moss

Cine stie , oricum in sera nu mai incapea :wink:
Eu zic ca pulverizand "parul" :) e cel mai ok....e bun sphagnum la partea aeriana... apa tinde sa se scurga sa nu fie prea umed pe urma substrat.... zic si eu :?
Oricum ....e mistoooo :D si pune clame negre pana gasesti verzi :) :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
danero2004 a spus:
nu nu , nu la sol ma refer ci la partea aeriana , moss tine mai bine umezeala ca fibrele alea batrane
Tu vrei sa imbraci parul cu tot cu fibra de cocos in muschi spagnum? Cred ca ar putea sa fie ok... Cu siguranta muschiul pastreaza mai bine umezeala decat fibra de cocos si vor fi necesare mai putine pulverizari cu apa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
fibra de sus e mare tare , nu prea are de sa se agate apa de el , si e si lipit de un tub , aaaa , poate nu stiati , astea sunt tuburi pvc cu putina fibra pe ei. :rofl:
 

Johana

Member
Daca tot am gasit si eu topicul acesta, am si eu o intrebare:
Am primit si eu 2 bucati de vanilie(una am facut-o cadou mai departe)iar cealalta o tin de ceva vreme in apa cu atonik, dar nu face nimic....nici nu moare, nici nu traieste.
Ar fi mai bine sa o pun in pamant de orhidee? Ce ziceti?
Mersi!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daaaaaaaaaaaa Johana!
Repede cu ea in scoarta de orhidee pentru ca in apa va putrezi.
Eventual scoate-o din apa si las-o cateva ore bune pana se va usca pentru ca asa sansele de reusita sunt mai mari.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
danero2004 a spus:
fibra de sus e mare tare , nu prea are de sa se agate apa de el , si e si lipit de un tub , aaaa , poate nu stiati , astea sunt tuburi pvc cu putina fibra pe ei. :rofl:
Da, cunosc. Am cumparat si eu pentru mostera, dar aveam aceeasi problema legata de umiditate.
 
Sus