Vanilla planifolia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si a mea este bine. Eu am facut un mic experiment: am taiat lastarul pe jumatate si am facut 2 plante, una am pus-o in muschi iar pe cealalta in scoarta, ca sa vad careia ii merge mai bine.

Nu le-am facut nici o minisera, pur si simplu le-am pus in ghivecele si atat. Amandoua o duc bine, as zice insa ca prefera scoarta in loc de muschiul spagnum. Cea din scoarta are o nuanta de verde mai "vie" si deja a facut un lastar de vreo 15 cm.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Uraaa cat ma bucur!
Miha ciudat este ca ori sunt mai multe feluri de Vanillia in ghiveci ori abia la o anumita maturitate frunzele devin variegate.
In ghiveci am si variegate si simple...
:?
 

michaela

Active Member
Felicitari si tie, Caramell!!!! :D :D
deci merge si doar in scoarta....
Arselia.... eu asa mi-as dori.... cu frunza variegata :wink: (dupa ce am vazut ca inainte au avut bafta colegii nostrii... ma incumet si eu :) poate prin primavara ? :wink: ) - vedem noi ce pot sa-ti dau la schimb. :oops:
 

michaela

Active Member
La cum creste lastarul ala la tine Daniel...... in curand tre` sa faci rost de "paru`" ala de ne povesteai :)
si... ai auzit ce-a zis Arselia.... poate se vor variega mai tarziu :D iti dai seama ca vei avea.... doua satisfactii :D
 

ghia_don

Active Member
Dane, aproape ca sint invidioasa :wink: pe tine pentru plantuta ta de vanilie...am avut si eu un lastar care dupa ce s-a prins si a crescut cam 10 cm , a picat dintr-o data... :(
Dar lasa, ca dupa ce creste a ta, poate ma fac si eu cu un lastaras...ce zici??? :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
parul il am de mai demult , sper sa stiu sa l folosesc corect , adik sa l mentin ud

Doina cum sa nu , la schimb cu o felie de tort :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cei care aveti de la mine lastari aveti din planta aceasta:



Am studiat-o mai bine si parca intr-adevar frunzele tinere nu prezinta variegatii in schimb cele batrane,au.
Acum nu stiu ce sa mai zic....o mai studiez eu si va tin la curent.
Bafta mare!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
neeeah nu scot sera ...o maresc pana pot controla mai usor umiditatea scazuta din casa din cauza sistemelor de incalzire :rofl:
 

Aura

Member
Eu am pierdut-o.... :( uf...m-a pus un dracusor sa o scot din pamant sa vad daca are radacina...si intr-adevar se formase ceva...am plantat-o la loc...numai ca la cateva zile...a inceput sa se inneagreasca..apoi...a murit de tot...

Aura
 

ira

Member
Imi pare rau pt tine....Eu am cautat sa cumpar de pe un site dar nu este decat din America :cry: Se gaseste foarte greu :(
 
Sus