Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Kati

Active Member
Chiar vroiam sa te intreb ce se mai aude de florile Vandei tale! Si eu mor de curiozitate, oare ce culoare vor avea?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Parca-parca ar fi mov ca asa mi se pare ca incep sa se coloreze bobocii dar inca mai e cale lunga pana sa ne dam cu adevarat seama.
Multumesc mult.
 

Simonilela

Member
Wow! Cum n-am mai intrat pe forum o vreme, vad ca era sa pierd un spectacol pe cinste. Sa vad poze cu o Vanda pregatita sa infloreasca. Acum sunt si eu super nerabdatoare sa isi deschida bobocii :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult Cristian.
Sunt si eu tare nerabdatoare dar stiu ca nu mai este decat un pas.
Oricum va multumesc din suflet voua, celor care m-ati ajutat cu sfaturi pentru ca m-am trezit cu ea acasa si nu stiam ce sa fac cu ea.
Asa ca aceste flori ce se vor deschide vi le dedic voua cu draga inima ca semn al multumirii mele pentru tot ce ati facut in a ma ajuta in ingrijirea ei.
:D
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumesc mult Cristian.
Sunt si eu tare nerabdatoare dar stiu ca nu mai este decat un pas.
Oricum va multumesc din suflet voua, celor care m-ati ajutat cu sfaturi pentru ca m-am trezit cu ea acasa si nu stiam ce sa fac cu ea.
Asa ca aceste flori ce se vor deschide vi le dedic voua cu draga inima ca semn al multumirii mele pentru tot ce ati facut in a ma ajuta in ingrijirea ei.
:D
Nu ai pentru ce Sarselia. Cand am avut prima Vanda, ma gandeam cum sa o cresc. Pontul oferit de comercianti pentru ca noi sa le putem creste, sunt vasele in care sunt comercializate. Multi spun ca vasele au rolul doar de a prezenta plantele.....Din pacate nu este asa! In casa nu exista conditiile din sera. Asa ca in scurt timp, radacinile se vor usca in cazul in care avem de gand sa le cocotam prin casa.
Vanda este o planta superba, misterioasa, divina si foarte ciudata. Cred ca este singura orhidee care poate supravietuii in vase de sticla. Prima vanda cumparata a implinit 1 ani si 3 luni...Sa se aclimatizeze intr-un vas de sticla.....Inseamna ceva! Sunt tare ciudate, iar florile care vor aparea sunt parca venite dintr-o alta dimensiune.
Florile sunt precum cerul, marea.....Culoarea albastra este linistitoare! Ma fascineaza efectiv. :wink: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gata.
S-au deschis aproape toate florile.Are 5 iar 4 din ele sunt deschise.
Din pacate nu am avut o lumina foarte buna atunci cand am facut poza si am folosit blitz-ul.
Nu imi place deloc cum am facut poza deci zilele ce vin revin cu o poza mai artisitica si care sa ii scoata in evidenta mult mai bine culoarea.
:oops:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Va ... 4929585922
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Gata.
S-au deschis aproape toate florile.Are 5 iar 4 din ele sunt deschise.
Din pacate nu am avut o lumina foarte buna atunci cand am facut poza si am folosit blitz-ul.
Nu imi place deloc cum am facut poza deci zilele ce vin revin cu o poza mai artisitica si care sa ii scoata in evidenta mult mai bine culoarea.
:oops:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Va ... 4929585922
Bravo! Asa da...Ai vazut ca pana la urma si la tine poate sa infloreasca Vanda? Acum te-ai convins singura ca nu este atat de pretentioasa. Este chiar usor de intretinut daca respecti cateva reguli esentiale. Oricum planta suporta binisor uscaciunea insa nu pentru perioade lungi de timp. Este chiar o luptătoare daca isi pierde radacinile din cauza manipularii necorespunzatoare a producatorilor de flori. Felicitari! Poza este destul de reusita. Fundalul albastru superb!... :wink: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult , Cristian.
Este exact ca si cea din avatarul tau.
Sunt atat de frumoase.Nici acum nu imi vine sa cred ca am reusit cu ea.Si cum am mai spus fara ajutorul vostru nu as fi reusit sa o fac sa ajunga asa cum este astazi asa ca va multumesc tuturor mult de tot.
:oops:
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumesc mult , Cristian.
Este exact ca si cea din avatarul tau.
Sunt atat de frumoase.Nici acum nu imi vine sa cred ca am reusit cu ea.Si cum am mai spus fara ajutorul vostru nu as fi reusit sa o fac sa ajunga asa cum este astazi asa ca va multumesc tuturor mult de tot.
:oops:
Este aproximativ identica cu cea din avatar. Exista specii care au florile mari. A ta are florile mici. Nu sunt singur.....Cred ca depinde si de marimea plantei.Cu placere, te ajutam oricand... :wink: :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus