Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Supravietuieste. I-am cumparat ieri casuta :rofl:: o vaza transparenta in forma de clepsidra in care am pus apa in partea de jos si deasupra strangulatiei clepsidrei o strecuratoare :) astfel incat radacinile vandei sa nu ajunga la apa.
Vedem daca o sa-i placa. Ca la capitolul stropit zilnic... eu... :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Supravietuieste. I-am cumparat ieri casuta :rofl:: o vaza transparenta in forma de clepsidra in care am pus apa in partea de jos si deasupra strangulatiei clepsidrei o strecuratoare :) astfel incat radacinile vandei sa nu ajunga la apa.
Vedem daca o sa-i placa. Ca la capitolul stropit zilnic... eu... :oops:
Ciudata vaza.......Are strecuratoare? Tot ce trebuie sa faci este sa ii pui apa si apoi sa o scoti....Nu are cum sa stea in apa.Nu stiu exact ce metoda vrei sa ii aplici.... :eek:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu as zice ca i-ar merge ok si asa.
adica strecuratoarea e ca un tampon intre apa si radacini iar apa evaporandu-se le da acestora umiditatea de care au nevoie.
Caramell daca cumva vezi cateva zile ca nu e ceva ok treci la metoda normala.
Numai bine!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu are strecuratoare vaza. I-am pus eu. Iar radacinile nu stau in apa.



Acum nu stiu daca vandei o sa-i placa... ramane de vazut :)
 

CristianG

Well-Known Member
Interesant.....Daca vrei sa existe apa in vas, de ce nu pui apa pana in dreptul radacinilor.Asa nu vor sta in apa.Oare este nevoie de palnie? :eek:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
CristianG a spus:
Interesant.....Daca vrei sa existe apa in vas, de ce nu pui apa pana in dreptul radacinilor.Asa nu vor sta in apa.Oare este nevoie de palnie? :eek:
Nu cred ca inteleg la ce te referi. Ideea era ca radacinile sa nu aiba contact permanent cu apa ca sa nu putrezeasca.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
CristianG a spus:
Interesant.....Daca vrei sa existe apa in vas, de ce nu pui apa pana in dreptul radacinilor.Asa nu vor sta in apa.Oare este nevoie de palnie? :eek:
Nu cred ca inteleg la ce te referi. Ideea era ca radacinile sa nu aiba contact permanent cu apa ca sa nu putrezeasca.
Daca scoti apa din vas este normal ca radacinile sa nu stea in apa.Tu vrei ca sa existe permanent apa in vas, iar palnia sa nu de-a prioritate radacinilor sa stea in apa? :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da.

Asta nu elimina pulverizarile (cand imi aduc aminte :rofl: si cele 30 de min de stat in apa o data la 2-3 zile. Este doar o masura de siguranta pentru atunci cand uit sa o ud.
 

Edelweiss

Active Member
Caramell, e mai bine asa decat sa plangi mai tarziu. Tu fa cum crezi, altii sa rada, dar sa ii mearga bine florii :D
 

CristianG

Well-Known Member
Edelweiss a spus:
Caramell, e mai bine asa decat sa plangi mai tarziu. Tu fa cum crezi, altii sa rada, dar sa ii mearga bine florii :D
Nu am ras de ea...Pur si simplu nu am inteles care era scopul palniei... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mie mi s-a parut geniala ideea mai ales ca are nevoie de umiditate si pentru ca radacinile sa nu stea in apa a folositi palnia.
acum sa vedem ce va spune si domnisoara daca ii va placea sau nu.
Eu as zice ca nu va avea nimic impotriva dar mai asteptam sa vedem.
:D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu va faceti griji, nu m-am suparat si nici nu am interpretat gresit vreun mesaj ;-) Va multumesc mult pentru sfaturi.

Pe doritori ii anunt ca in Bricostore Baneasa (Bucuresti) sunt vande. Arata foarte bine, au radacini sanatoase si sunt in vaze. Pretul este 120 lei.

Am cumparat pentru Sarselia o vanda Robert`s-Delight red (pozata in compania selecta a unor amarillysi :rofl:. Alaturi pentru comparatie este vanda mea galbena, "salvata" (sper eu) acum 2 saptamani din Brico Pantelimon:


Mai erau: o superba vanda caerulea precum cea a lui Cristian , 2-3 vande cu flori asemanatoare "movulinei" Irinei . O ascocenda portocalie si niste ascocende mov.
Robert`s-Delight nu mai erau.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Atunci mai asteptam. Eu trebuie sa ii multumesc Sarseliei pt ca mi-a dat ocazia sa ma pot bucura cateva zile de o asemenea frumusete :visator:. Vanda si-a deschis complet toate florile, este o adevarata minune!

Si ca sa va fac si voua o mica bucurie, am creat un nou album cu pozele orhideelor vazute in Thailanda. Cea mai mare parte sunt vande.;-)

http://home-and-garden.webshots.com/album/576372887UXAJhO

Si ca sa fac putina "reclama": :)


Restul pozelor le puteti viziona in album.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell eu trebuie sa iti multumesc din inima pentru gestul tau frumos de a-mi face asa o bucurie mare!
Vaaaiiiii ca m-am imbolnavit!
Pozele cu Vandele din Thailanda sunt ...sau mai bine zis am ramas ..fara cuvinte.
cred ca ma mutam acolo daca se putea ca e ca o gradina a paradisului.
multumim din suflet pentru poze!
alea da frumuseti!


:D :D :D :hug:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: :rofl:
Ma bucur ca va plac!

Norocul meu e ca atunci cand am facut pozele a fost primul meu contact cu orhideele. M-am multumit sa le admir si sa le pozez. Cum vande intalneam cam peste tot, m-am indragostit iremediabil de ele. Nu stiam insa nimic despre orhidee si nu credeam ca ar putea creste si la noi, asa ca nu m-am incumetat sa cumpar vreuna... din fericire. :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus