Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
D

dyayzh

Guest
Azi ma ocup de acest lucru :oops: Pana acuma nu am vrut sa-i provoc nici un soc :wink: O sa fiu sigura ca ii place cum o ingrijesc daca apar radacini noi :? :D
 

Kati

Active Member
Sa-ti traiasca Dya!

Eu i-am taiat deja radacinile moarte inca de cand am adus-o acasa. Acum vad ca stagneaza, nu misca deloc. Sau cel putin nu-mi dau eu seama :nu stiu:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Aveti niste flori superbe! Felicitari Irina pentru reusita de a face vanda sa infloreasca din nou. :D

De cand am vazut pentru prima oara in Asia recunosc ca mi-au furat inimia, am rezistat totusi tentatiei de a achizitiona vreuna. Pana azi... :)
In ciuda faptului ca am descoperit-o pe jumatate moarta, deshidratata si cu radacinile unele uscate altele putrezite... nu i-am putut rezista. Pentru ca soarta ii era clar pecetluita, urmand probabil a muri incet dar sigur de sete alaturi de alte 4 surate de suferinta, mi-am zis ca mai rau de atat nu pot sa-i fac si in plus nu e prima oara cand "arunc cu banii pe fereastra" :oops:... asa ca am luat-o...

I-am "coafat" cat m-am priceput radacinile putrezite... V-o prezint asadar pe d-ra Magic Yellow:

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc Irina. Am gasit-o aseara in Brico, la un pret foarte piperat fata de cum arata biata planta. Dar... nu i-am putut rezista :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
120. In Pantelimon. Nu as putea sa iti spun daca mai erau ca asta sau nu. Sigur mai erau 2 ascocende grena cu tija florala si flori frumoase, si inca 2-3 vande care nu mai aveau flori. Toate aveau radacinile uscate iar frunzele incepusera sa se ofileasca.

Tot ieri am trecut si prin Baneasa si nu aveau nici o vanda. In Grozavesti nu am ajuns.
 

IRINA2714

Member
eu le-am luat la 150 lei
deci nu mi se pare foarte mult, nu am vazut radacinile, sunt toate uscate sau doar cateva?
oricum este super culoarea
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Mymo :D

Irina, am facut azi poze cu tulpina si ce a mai ramas din radacini. Cam jumatate din ele le-am taiat.
Si un detaliu cu florile la lumina zilei.
 

IRINA2714

Member
multumesc Caramel ptr poza de la lumina zilei...e buna sa imi tai venele.........vreau si euuuuuuuuuuuuuu
acum despre radacini
eu zic asa:baita la 3 zile cate 30 minute
la 2 saptamani un ingrasamant ptr crestere


este superba, daca mai gasesti vreau si euuuuu :cry: :cry: :cry: :cry:
 

CristianG

Well-Known Member
Vanda nu arata deloc rau....Vad ca ai cocotat-o in aer.Ai grija ca este posibil sa pierzi toate radacinile daca o lasi asa.Este superba.Felicitari! :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc :D

Am terminat de citit cele 20 de pagini despre Vanda. :whew: In concluzie... in vas cu ea. Deocamdata o sa stea intr-un vas mai mic pana ajung sa ii cumpar o vaza mare in care sa intre cu totul. Eu am achizitionat-o in cosulet.

Irina, daca mai vad o astfel de vanda, promit sa iti cumpar. Sa imi lasi un nr de tel. pe PM pentru orice eventalitate. :D

Am totusi cateva intrebari care vi se vor parea probabil puerile, dar... sunt la inceput cu vanda.
Am vazut in pozele lui Cristian, ca radacinile vandelor din vas depasesc adesea cosuletul (de exemplu ). Pe acestea cum le uzi? Apa doar pana la nivelul cosuletului si apoi o scurgi din vas? Si radacinile care sunt ridicate se umezesc datorita "atmosferei umede" create in vas?

Pe fundul vasului se vor prelinge desigur cateva picaturi oricat de bine am scurge apa. Acestea nu afecteaza radacinile care stau pe fundul vasului?

Se mai scot vandele afara din vas? Sau raman mereu acolo?
Va multumesc anticipat pentru clarificari :oops:
 

IRINA2714

Member
eu toate le am in vas,le fac baie dimineata
le pun apa pana la nivelul radacinilor,le las 30-40 minute si apoi golesc apa,dupamasa ma mai uit in vas si daca mai e apa o golesc.pana seara nu mai au apa.
iti trimit pe PM nr de tel si iti multumesc mult, anticipat
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Va multumesc :D

Am terminat de citit cele 20 de pagini despre Vanda. :whew: In concluzie... in vas cu ea. Deocamdata o sa stea intr-un vas mai mic pana ajung sa ii cumpar o vaza mare in care sa intre cu totul. Eu am achizitionat-o in cosulet.

Irina, daca mai vad o astfel de vanda, promit sa iti cumpar. Sa imi lasi un nr de tel. pe PM pentru orice eventalitate. :D

Am totusi cateva intrebari care vi se vor parea probabil puerile, dar... sunt la inceput cu vanda.
Am vazut in pozele lui Cristian, ca radacinile vandelor din vas depasesc adesea cosuletul (de exemplu ). Pe acestea cum le uzi? Apa doar pana la nivelul cosuletului si apoi o scurgi din vas? Si radacinile care sunt ridicate se umezesc datorita "atmosferei umede" create in vas?

Pe fundul vasului se vor prelinge desigur cateva picaturi oricat de bine am scurge apa. Acestea nu afecteaza radacinile care stau pe fundul vasului?

Se mai scot vandele afara din vas? Sau raman mereu acolo?
Va multumesc anticipat pentru clarificari :oops:
Radacinile ies din cosulet...Asa si trebuie. Vandele sunt udate la doua zile iarna si in fiecare zi primavara-toamna. Depinde in orice caz de atmosfera din camera.
Apa pana la nivelul cosuletului.Daca depasesti cosuletul, risti ca planta sa putrezeasca in partea de jos, sa faca ciuperci.In final vei observa cum frunzele de jos vor cadea.
Dupa 30 de minute scot apa din vas.Radacinile ridicate nu se vor deshitrata.Beneficiaza de umiditate de la cele de jos. De pe peretii vasului se vor prelinge picaturi de apa care nu vor afecta radacinile care stau pe fundul vasului.Important este sa nu existe apa in vas. Radacinile sa balteasca in apa.....
Da, trebuie sa le scoti din cand in cand.... Trebuie sa clatesti vasul.Pe peretii acestuia vor aparea impuritati.
Poti sa speli radacinile plantei insa fara a le deteriora. Sa nu folosesti niciodata apa de la robinet pentru ca aceasta are calcar. Nu ii place deloc aceasta apa. Foloseste apa distilata ori obtinuta prin topirea zapezii, apa de ploaie, apa fiarta si lasata sa se raceasca.Succes! :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc amandorura pentru lamuriri.

De udat, oricum udam orhideele numai cu apa de ploaie, asa ca si vanda va primi acelasi tratament. Ca o observatie personala, orhideele de la serviciu le ud cu apa de la robinet. Am constatat ca cele de acasa (udate numai cu apa de ploaie) au sau au avut toate tije noi. Din cele de la serviciu, doar 2 au facut tije, in ciuda faptului ca au conditii mult mai bune de iluminare. Problema apei de la robinet nu este calcarul (cantitatea continuta este infima) ci clorul. Asta insa nu inseamna ca orhideele ar accepta cumva apa calcaroasa, ci doar ca problema e in alta parte.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vaaai ce Vanda frumoasa a mai aparut pe aici!
Felicitari Caramell!
Sa ai parte de ea ca e superba!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus