Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, plantele mari in vase de sticla atat costa. Am vazut acum vreo saptamana. Cele mai mici sunt la 150, dar nu arata prea bine. Vande la reducere sunt la 60-120. Oricum ai da-o tot mult e, mai ales ca n-ai nici o garantie ca vor merge in conditiile tale de acasa.
 

CristianG

Well-Known Member
La mine le merg destul de bine. Nu am probleme cu ele...Chiar imi infloresc. Daca nu m-as pricepe sa le cresc nici macar nu m-as indupleca sa cumpar astfel de orhidee.Sunt cel mai usor de crescut! Irina se pricepe si ea la fel de bine sa creasca astfel de orhidee.Sunt cele mai scumpe de pe piata...Isi merita banul avand in vedere ca nu traiesc in substrat.Le dau apa si ingrasamant...Doar atat! Si ele se dezvolta excelent.Am 4 Vande din luna martie...Au trecut peste vara si vor trece cu bine si peste iarna. Una dintre ele cred ca o sa-mi infloreasca a treia oara in acest an. Am vazut ca apare o noua tija.O sa postez poza peste cateva saptamani... 8) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
suuper!

si la a mea Vanda ii merge bine numai ca a mea e in reconstructie acum pentru ca am primit-o cu radacinile cam amarate si acum vad ca lucreaza puternic la capitolul radacini.
am vazut ca si ea si puiutul ei fac frunze de cand sunt la mine deci e ok.
dar deocamdata nu ma astept sa infloreasca tinand cont ca a fost abandonata de cine stie de cand intr-un depozit de flori si nimeni nu a bagat-o in seama!

:cry:
 

CristianG

Well-Known Member
Atunci cand iubesti o planta este imposibil sa nu te rasplateasca in final cu flori.Sunt convins ca in final te va recompensa pentru ca ai salvat-o de la moarte si ai avut grija de ea. Planta arata destul de bine la capitolul frunze.Daca spui ca face si radacini,....,totul o sa fie OK.Sa iti traiasca si sa te bucuri de ea multi ani de acum incolo... :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumec mult CristianG!

si tu sa ai parte de toate florile pe care le ai si in special de Vande ca sunt niste regine!
:)
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Multumec mult CristianG!

si tu sa ai parte de toate florile pe care le ai si in special de Vande ca sunt niste regine!
:)
Se spune ca orhideele Cattleya sunt considerate reginele orhideelor... :) Pe locul doi cred ca sunt orhideele Vanda pentru ca acestea nu suporta substratul cu scoarta. Foarte ciudat.....Se pot pune si in substat, insa riscul de putrezire a radacinilor creste. :)
 

Simonilela

Member
Foarte frumoasa, Cristian. Am citit postarile tale de cand ai devenit posesor de Vande si nici nu-ti imaginezi cat te invidiez ca ai de unde sa iti procuri astfel de minunatii si de asemenea apreciez ca tu si Irina ne arati mereu flori noi, frumoase si sanatoase. Felicitari tuturor si sper sa reinfloreasca (des) toate Vandele adunate (cu eforturi) prin colectii!
 

CristianG

Well-Known Member
Multumesc pentru cuvintele tale venite sincer din strafundul fiintei tale Simonilela. Problema este ca daca eu nu sunt acasa nu ma pot baza pe altcineva ca sa aiba grija de aceste "bijuterii".De exemplu, cand am fost in concediu in aceasta vara a trebuit sa duc Vandele la altcineva. Chiar daca i-am explicat ce sa faca, tot a facut mici greseli. Nu a scurs foarte bine apa din vase si atunci unele radacini au putrezit. Apoi a pus apa mai mult decat trebuia depasind cosuletul. Apa a ajuns la tulpina si era pe punctul ca planta sa putrezeasca. Spre bucuria mea, planta nu a murit si face frunze noi.A aparut si o radacina noua chiar daca a fost afectata. De obicei sunt foarte atent la apa pe care le-o furnizez acestor orhidee. Problema este atentia care de cele mai multe ori nu exista, nu mai avem rabdare, mintea ne zboara departe atunci cand facem un lucru si suntem neatenti.Din pacate toate aceste neatentii ne costa. Insa nu-i asa, omul poate pierde averi,..., o floare nu-i bai. O planta este ca un copil.Nu este suficient sa o cumparam, sa ne satisfacem mofturile si gata. O planta, un copil, orice fiinta are nevoie de atentie si ingrijire. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Adevarat grait-ai CristianG!
florile sunt precum copii.
daca nu ai grija de ele si nu le oferi tot ce e mai bun atunci nici ele nu se obosesc sa te faca fericit!

:)
 

IRINA2714

Member
sunt datoare cu poza rozalinei mele care a reinflorit, abia acum am reusit sa o pozez.saracuta dupa ce a aterizat pe jos a mai ramas cu doi boboci care au inflorit frumos
 

sarselia

Active Member
Moderator
Irina ca de obicei sunt fara cuvinte cand vad o Vanda inflorita.
E de vis!

Numai eu cred ca nu am vazut niciuna inflorita in realitate... :cry: :cry:
 

IRINA2714

Member
pe ea am mangaiat-o si pe mine m-am tras de urechi :)
sper ca la urmatoarea reinflorire sa fie mai cumnite si sa nu plece la plimbare...si eu mai atenta :D
 

CristianG

Well-Known Member
Arata bine frunzisul...Elimina te rog radacinile moarte pentru ca observ ca exista cateva.Nu de alta insa acestea pot produce ciuperci.... :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus