Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IRINA2714

Member
o alta vanda a mea mi-a daruit o surpriza!!!!!!!!!!.am o tija, la vanda despre care v-am spus ca are puiuti.ieri am vazut tija ascunsa printre frunzulite....
 

sarselia

Active Member
Moderator
ce norocoase sunteti ca aveti Vanda!!!
va invidiez!
eu caut de o gramada de timp sa imi cumpar una dar pe aici prin Arad nimic!!

daca stiti vreuna din voi de unde as putea lua una v-as multumi din suflet!
 

IRINA2714

Member
cel mai aproape de tine ar fi la Timisoara.au fost expozitii cu flori si erau vande.eu pe ale mele le am din Deva.cred totusi ca si la voi ar trebui sa fie, eventual intreaba pe la cei care aduc flori de afara, eventual daca le comanzi.eu asa am procedat aici la mine
 

sarselia

Active Member
Moderator
multumesc Irina
au avut cei de aici la un moment dat (asa mi-au zis ei) numai ca au fost tare scumpe 100 ron si au zis ca li s-au uscat ca au ramas cu ele ca nimeni nu s-a apropiat sa cumpere.
asa ca nici nu vor sa mai auda!

am intrebat la mai multi si de la toti am primit acelasi raspuns.


:cry: :cry: :cry: :cry:
 

marean

Active Member
Pai cam ala e pretul,Sarselia ... bine,se gasesc si la 70-80 ron,din ce am auzit,dar prin locuri cu magazine mari si oferte mai bune .
 

sarselia

Active Member
Moderator
stiu Marean ca ala le este pretul si as fi fost sau sunt dispusa sa dau dar nu am de unde sa le cumpar.

:(
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
stiu Marean ca ala le este pretul si as fi fost sau sunt dispusa sa dau dar nu am de unde sa le cumpar.

:(
Din pacate, cei care le procura nu stiu cum sa se ocupe de ele. Radacinile se usuca pentru ca nu au apa.Daca putrezesc, atunci cu siguranta ca vanzatorii au uitat sa scoata apa din vase. Si sincer sa fiu nu ai sa vezi niciodata un vanzator sa puna apa in fiecare zi si sa scoata apa in fiecare zi din vase de dragul Vandelor. Singura solutie este sa nimeresti in ziua in care aduc aceste Vande. Spun acest lucru pentru ca nu mai au timp sa se degradeze.
M-am dus de exemplu la Hornbach si tocmai udasera Phalenopsisii....Vreau sa iti spun ca multe aveau apa in exces. Centrul plantelor mustea de apa. Risc major pentru putrezire! :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ai dreptate CristianG.
iti vine sa plangi de mila cand vezi cum sunt tratate frumusetile astea de plante prin magazine.
si totusi unele sunt vandute la niste preturi exorbitante.
mai pe urma daca nu sunt vandute sau daca se usuca incep sa se planga vanzatorii ca nu le merge treaba cu florile.
in alte tari cand intri in florarii e ca si cum ai intra intr-un muzeu ti-e si frica sa atingi ceva de pa acolo de frica sa nu le faci rau.

pacat pacat pacat :cry:
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia nu uita că trăim în România şi asta ne ocupă tot timpul....Avem atât de multe de învăţat de la străini. :roll:
 

oncidium

New Member
Vandele sunt superbe. Din ceea ce am citit pe acest forum la acest topic eşti printre puţinele persoane care a reînflorit vanda. Încă o dată felicitări.
 

radu

Member
Sincere felicitari !!! E tot ceea ce pot spune fiindca eu am 8 si inca nici una din ele nu da semne de inflorire. As avea si o intrebare: din poza vad ca le ti pe pervazul geamului, dar care e orintarea ferestrei, spre sud cumva ? Multumesc si la mai multe infloriri !
 

CristianG

Well-Known Member
radu a spus:
Sincere felicitari !!! E tot ceea ce pot spune fiindca eu am 8 si inca nici una din ele nu da semne de inflorire. As avea si o intrebare: din poza vad ca le ti pe pervazul geamului, dar care e orintarea ferestrei, spre sud cumva ? Multumesc si la mai multe infloriri !
Spune-mi Radu daca Vandele tale sunt tot agatate la geam...Sunt in vase ori sunt scoase din vase?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus