Vanda part II

Daniela Dany

New Member
Mulțumesc frumos pentru aprecieri! Am cumpărat-o prin iarna de la Hornbach, este f.bogata are vreo 8 - flori. și 3-4 bobocei. (Mai mult decât la cumpărare). Sper să trecem cu bine peste căldurile ce vor veni....:dans::orangeflower::openrose::roundflower:
 

danamm

New Member
Buna seara tuturor,
Cum imi plac mult orhideele si am citit toate paginile de pe acest forum referitoare la Vanda, am devenit fericita posesoare a unei ascocenda cyclam. Pe eticheta scrie vanda su su, dar pe eticheta de la magazin ascocenda mix curgatoare. I-am cumparat o bara din aceea pentru umerase unde am agtat-o la geam. Intrebarea e cum sa o tin la iarna, ca geamul e evident deasupra caloriferului si stand la bloc mi-e teama de atmosfera uscata si calda. Dupa cum i-au crescut radacinile cred ca a fost crescuta cu radacinile libere si nu as putea sa o tin in vaza. Am vazut la dedeman cosulete din cocos, oare i-ar merge bine in asa ceva, ar fi mai bine ca umiditate? http://www.dedeman.ro/bucuresti2/cos-pentru-plante-din-cocos-35-x-35-x-20-cm-1329/p/7039692
Ea este regina:
vanda su su 2.jpg
 

Ina

New Member
Buna seara tuturor,
Cum imi plac mult orhideele si am citit toate paginile de pe acest forum referitoare la Vanda, am devenit fericita posesoare a unei ascocenda cyclam. Pe eticheta scrie vanda su su, dar pe eticheta de la magazin ascocenda mix curgatoare. I-am cumparat o bara din aceea pentru umerase unde am agtat-o la geam. Intrebarea e cum sa o tin la iarna, ca geamul e evident deasupra caloriferului si stand la bloc mi-e teama de atmosfera uscata si calda. Dupa cum i-au crescut radacinile cred ca a fost crescuta cu radacinile libere si nu as putea sa o tin in vaza. Am vazut la dedeman cosulete din cocos, oare i-ar merge bine in asa ceva, ar fi mai bine ca umiditate? http://www.dedeman.ro/bucuresti2/cos-pentru-plante-din-cocos-35-x-35-x-20-cm-1329/p/7039692
Ea este regina:
Vezi atașament 5081
 

Ina

New Member
Frumoasa... sa traiasca..cu o tii?unde?...cu ce apa o uzi cat d des?poze poze. .
 

danamm

New Member
Fereastra e orientata sud -est. Pe cea mica o am de 2 luni. Cu caldurile astea m-am dat peste cap cu ea, ca indiferent ce metoda de udare am aplicat , dupa doua ore arata ca neudata de o saptamana. Degeaba pufuri de 3ori pe zi, degeaba scufundare zilnic 20 minute. Si cum vine iarna si o sa fie uscat si cald aerul am zis ca o sa le fie mai bine in cocos.
Sunt cu ochii pe ele ca pe butelie. Cu restul orhideelor nu am avut probleme asa ca sper sa fie bine si printesele. Le ud cu apa de ploaie sau apa fiarta si racita. Vande.jpg Vande 2.jpg Vande 3.jpg
 

stephanie

New Member
Buna ziua! Caut de ceva timp sa achizitionez o vanda coerulea pentru a face un cadou deosebit cuiva. Inteleg ca se gaseste rar la noi.. Din pacate, in iasi nu este nici macar hornbach unde am mai auzit ca se aduc.. Stiti cumva unde pot gasi in tara sau online, poate in afara? Multumesc mult
 

Kenshyx

New Member
Buna.. sunt proaspatul si tristul proprietar (de fapt mai corect achizitionar..) al unei Vanda Maxi Blue care aparent cred ca s-a imbolnavit si nu imi dau seama de ce.. Am primit - luni din Olanda, a stat o saptamana pe drum, cu protectie la inghet.. Am primit o vie, cu frunze verzi si floarea foarte ok, era sanatoasa.. Cum m am interesat inainte de udarea ei, dupa ce am primit-o, tinand cont ca a stat asa mult pe drum stiam ca are nevoie de apa si am scufundat o cam 10 minute in apa, doar radacinile, apoi am atarnat o inapoi.. Din pacate, la o zi.. a inceput sa se maroneasca..cum e in poze.. Radacinile insa sunt ok..dar frunzele au acele pete mari maronii.. si florile cred ca sunt uscate, dupa cum vad in poza.... Nu am floarea la mine..pt ca e cadou..Se mai poate face ceva? sau se stie cauza? macar pe viitor sa nu o mai patesc.. Era cadou pt cineva.. si multa lume s a intristat :((.. Multumesc..
 

Atașamente

CristianG

Well-Known Member
Buna.. sunt proaspatul si tristul proprietar (de fapt mai corect achizitionar..) al unei Vanda Maxi Blue care aparent cred ca s-a imbolnavit si nu imi dau seama de ce.. Am primit - luni din Olanda, a stat o saptamana pe drum, cu protectie la inghet.. Am primit o vie, cu frunze verzi si floarea foarte ok, era sanatoasa.. Cum m am interesat inainte de udarea ei, dupa ce am primit-o, tinand cont ca a stat asa mult pe drum stiam ca are nevoie de apa si am scufundat o cam 10 minute in apa, doar radacinile, apoi am atarnat o inapoi.. Din pacate, la o zi.. a inceput sa se maroneasca..cum e in poze.. Radacinile insa sunt ok..dar frunzele au acele pete mari maronii.. si florile cred ca sunt uscate, dupa cum vad in poza.... Nu am floarea la mine..pt ca e cadou..Se mai poate face ceva? sau se stie cauza? macar pe viitor sa nu o mai patesc.. Era cadou pt cineva.. si multa lume s a intristat :((.. Multumesc..
Vai de mine...Acesta este riscul transportului pe drum! Planta a suferit pe drum chiar dacă tu ai primit-o aparent în bune condiții...Planta are frunzele pălite, semn al unui îngheț suferit pe drum, ori a fost transportată în mod necorespunzător! Dacă rădăcinile sunt ok, mai sunt șanse să supraviețuiască. Să nu fie vreo viroză! Periculos...Riști să pierzi planta! Destul de afectată planta în orice caz...Continuă să o uzi normal, vezi ce se mai întâmplă cu ea! Așteptăm noi vești de la tine....
 

Kenshyx

New Member
Multumesc tare tare mult.... Din pacate am facut comanda fix ianinte sa inceapa saptamana nebuna cu ninsoarea in europa, dar nu am vazut ca, oricand as face comanda, livrarile se fac strict luni..eu o comandasem marti..deci planta mea a mers pe drum saptamana urmatoare.fix in cea mai proasta perioada...
 

CristianG

Well-Known Member
Multumesc tare tare mult.... Din pacate am facut comanda fix ianinte sa inceapa saptamana nebuna cu ninsoarea in europa, dar nu am vazut ca, oricand as face comanda, livrarile se fac strict luni..eu o comandasem marti..deci planta mea a mers pe drum saptamana urmatoare.fix in cea mai proasta perioada...
Cred că acesta a fost motivul pentru care planta a ajuns să arate așa de rău....Imi pare rău!:cry::gandit:
 
Sus