Vanda part II

cristinamaria

New Member
Din Germania de la Schwerter..(sunt stabilita in Germania). Orchideele au veit in stare buna, cu multe radacini dar nu mai sunt la fel de verzi si sanatoase. cele cumparate de la OBI mor mereu.au f multe radacini rupte, crapate care in timp prin udare(scufundare) se fac maro...si putrezesc parerea mea. apoi mor cu totul.La OBI sut mereu cu multe radacini indoite si inghesuite in vaza ca sa incapa.Verzi, negre , putrezite.. tot felu.. cand le trec florile le scot la reducere..(bun moment de cumparat:) ) dar nici la mine nu traiesc. Mentionez ca sunt mare amatoare de reanimat orchidee. Cu Vanda nu imi iese. asa ca am comandat sanatoase de la Schwerter..au venit superbe, mari cu radacini dar incep sa nu mai fie sanatoase. Radaciniile nu sunt viguroase, iar cele care erau mici si subtiri sau facut maro spre negru.(cred ca au murit).
 

Atașamente

cristinamaria

New Member
unde gresesc? primele poze sunt de la OBI,celelate de la Schwerter.
Nu stiu cum as putea sa le tin mai bine..atrnate sau in vaza. din vaza daca le tot scot pt udat..nu se streseaza? ca umbli atat la radacini?
 

Atașamente

andreiacamelia

Active Member
Eu am vazut la noi la o florarie ca doamna le uda in vaza. Chiar am intrebat-o. Mi-a zis ca le lasa asa o perioada, nu stiu exact cat, si cred ca dupa scurgea apa. Chair mi-a spus ca nu i se par pretentioase la ingrijire.
Eu am impartasit din experienta doamnei, dar nu stiu pentru cat timp proceda asa, probabil pana le cumpara cineva.
Eu am avut si le-am omorat cu succes. Deci clar de la mine niciun sfat!
Cine are mai de mult timp te poate lamuri exact.
 
Ultima editare:

Daniela Dany

New Member
Buna Orchidomanilor ! Sunt total noua in cresterae Vandelor asa ca citit tot ce puteam invata de la voi, din pacate prea tarziu 2 Vande au decedat :(
Am comanda altele noi.. :) in speranta ca voi reusi.. dar una din elenu da semne de fericire. Au venit impachetate si o parte din radacini prezinta crapaturi circulare, nu sunt rupte de tot, stau legate dar sunt cu defect. Le hidratez prin scufundare in apa plata, sau apa filtrata (intrucat la noi e foarte calcaroasa) la 4 zile. Nu ma pot hotara daca sa le las in vaza sau atarnate,..o zile le pun, o zi le scot in functie de ce citesc pe forum:(( Toata ziua fac "gimnastica".Imi este frica sa le stresez prea mult.
Am incercat cu pulverizarea zilnica dar nu creste umiditatea (constanta la 60%), nu am radacini noi. Ba chiar si cu bile de argila am increcat..si la fundul vazei erau umede 3 zile, iar superion uscate ca iasca(sunt mari nu intra cu frunze in vaza). Asa ca va cer ajutorul...voi aveti asa rezultate frumoase...
1. ce faceti cu ele?
2. le udati in vaza sau in alt recipient
3.gresesc cu apa? (nu pot cu apa de ploaie intrucat nu o pot aduna...la oras e multa poluare)
4.pe pervaz am soare direct dar acum in primavara e slab.. sa le mut? este calorifer..stiu ca nu e bine dar e mereu acoperit cu haine la uscat..deci da caldura si umiditatein aceelasi timp
5. ce sa fac cu ele in concediu... voi ce faceti? cine le uda?

Multumesc anticipat de ajutor ..sper sa am macr jumatate din succesul vostru!
:openflower::openrose::openrose:Buna Cristina, problemele in legatura cu aceste minunate plante toate (toti) le avem, nu prea tin ele cont nici de teorie nici de "stresul"nostru.:gandit:.Acum eu vorbesc din stricta mea experienta, din mai multe plante toate sunt in acelasi loc, primesc.lumina si acelasi tratament cea care imi este cea mai draga nu are nici o crestere noua de radacini! Daca cineva poate explica acest lucru este .....f.tare! 1.agatate si cu radacinile libere 2.merg la dus zilnic-15 min.adica le tin scufundate.3apa plata din comerț. 4.momentan sunt pe balcon în plina lumina dar nu le place soarele direct trebuie neapărat un loc unde este soare doar dimineața până în ora 8-9.Atunci le fac și"dusul". 5.aici cu concediul a fost un stres total:Dnu aveam pe nimeni care sa se descurce cu ele, dar avem multimemmulți prieteni care au aceiași "boală"--orhidita îi spun eu...am urmat sfatul și a fost ok.am lipsit 12 zile....in cea mai răcoroasă încăpere (baia) la mine pe pietre si pe prosoape ude ....toate vandele si restul orhideelor au fost in buna stare si au rezistat.sigur am avut mari emotii..deci dimineata dus 15min seara pulverizat , săptămânal nutritive și mult mult noroc avem nevoie cu ele.:dans:.sa auzim bine! Sper ca am reusit sa fiu de putin ajutor.:hug:bafta tuturor. Orchidomanilor ! .Sunt total noua in cresterae Vandelor asa ca citit tot ce puteam invata de la voi, din pacate prea tarziu 2 Vande au decedat :(
Am comanda altele noi.. :) in speranta ca voi reusi.. dar una din elenu da semne de fericire. Au venit impachetate si o parte din radacini prezinta crapaturi circulare, nu sunt rupte de tot, stau legate dar sunt cu defect. Le hidratez prin scufundare in apa plata, sau apa filtrata (intrucat la noi e foarte calcaroasa) la 4 zile. Nu ma pot hotara daca sa le las in vaza sau atarnate,..o zile le pun, o zi le scot in functie de ce citesc pe forum:(( Toata ziua fac "gimnastica".Imi este frica sa le stresez prea mult.
Am incercat cu pulverizarea zilnica dar nu creste umiditatea (constanta la 60%), nu am radacini noi. Ba chiar si cu bile de argila am increcat..si la fundul vazei erau umede 3 zile, iar superion uscate ca iasca(sunt mari nu intra cu frunze in vaza). Asa ca va cer ajutorul...voi aveti asa rezultate frumoase...
1. ce faceti cu ele?
2. le udati in vaza sau in alt recipient
3.gresesc cu apa? (nu pot cu apa de ploaie intrucat nu o pot aduna...la oras e multa poluare)
4.pe pervaz am soare direct dar acum in primavara e slab.. sa le mut? este calorifer..stiu ca nu e bine dar e mereu acoperit cu haine la uscat..deci da caldura si umiditatein aceelasi timp
5. ce sa fac cu ele in concediu... voi ce faceti? cine le uda?

Multumesc anticipat de ajutor ..sper sa am macr jumatate din succesul vostru![/QUOTE]
Buna
 
  • Like
Reactions: Ina

Ina

New Member
Multumensc de sfaturi!
la primul semn de insanatosire dau un semn viata ...cu poze..bineinteles......poate am noroc si primesc si flori;-)
Am incercat de 2 ori si cu apa distilata +apa plata (unu la unu).... sa vedem...:astept: oricat le ud(scufundare macar 30 min.)par tot deshidratate... nu scap de ridurile alea de pe frunze. Frunzele de la baza ma gandesc ca este normal...vor muri...ciclul vietii..dar mai sus?? daca mai cresc umiditatea in apartament risc sa am iar mucegai... si sanatatea mea si a familiei are totusi prioritate...:wait:
dar sper sa isi revina si sa ma pot lauda cat de curand cu ceva:visator:
multumesc mult de ajutor!!:openflower::openrose::redrose::orangeflower:
O primavara superba!
 

Ina

New Member
Foarte fericita si plina de speranta...dupa ce am citit ce a scis Dany...am plecat la cumparaturi...si nu am putut sa evit raftul cu reducueri de la OBI..asa ca aceste printe au o noua casa....:h:.....sper sa creasca fericite si la mine.
Cu ajutorul vostru pot sa am parte de asa flori frumoase si la anul...dar numai cu ajutorul vostru ca...eu sunt destul de experim ca experimentat la ucis:banghead:....si cred ca va e si voua prea mila de ele ca sa ma lasati la un nou ,,succes de-al meu,,..asa ca m-am hotarat sa le arat...poate va indragostiti si voi..:h: ca sa vedeti ce fel de ajutor am nevoie..e pacat sa moara..nu?.:visator:(de mainile mele iscusite)
Momenan e soare si nu pot sa le scot din vaza ca scade f.tare umiditatea...si mie imi plac atarnate...dar trebuie sa gasesc o solutie/un loc (ca am mini gradina botanica in apartament)....si nu mai stiu unde si cum sa le pun
Stau cam 3-4 zile in vaza si iar patru libere..(jobu)...dar nu am idee unde si cum sa le mai atarn..poate imi artati voi cum le tineti...;-)
Am mereu 60 %umiditate dar cand e soare si frumos(care e cam rar aici...) scade f tare umiditatea (mai aerisim....si ajunge la 40-50) si stiu ca asta nu le place...oricum sunt putin deshidratate..au ridurile acelea pe frunze..(asa le-am luat).
Momentan le-am pus pe bile...in vaze mai mari deccat le-am cumparat... si trebuie sa ma pregatesc de aranjat unloc/fereastra...unde sa le pun. Sunt asa frumoase ca nu pot sa le iau de la vedere sa le pun undeva la o perdea...vreau sa ma mai bucur de ele ...(euforia de la inceput cand le ai...:tavalit:)
Cu apa ..inca am apa curata distilata cu plata in dilutie unu la unu.... pe viitor ma axez pe plata fara distilata sau e buna si cu distilata?..cele mai vechi cand se usuca..nu sunt sidefii..sunt ca si calcaru...mate total....Se fac iar verzi la apa dar ma tem ca una di ape era prea tare si se inchid porii...sa nu se sufoce de prea multe saruri...Asa am luat atunci hotararea cu apa distilata...voi ce ziceti?
Va pup! si multumesc de ajutor...:orangeflower::openflower::rose2:
 

Atașamente

puffy80

Member
Si eu sunt o mare iubitoare de Vande. Eu nu m-am descurcat cu tinutul lor in vaze. Era sa omor 2. Insa altii se descurca bine cu ele asa. Cred ca trebuie sa vezi cum le merge si lor mai bine si cum ti-e si tie mai usor sa le ingrijesti. Apa distilata de unde o iei?
 

Ina

New Member
Stai linistita am omorat si eu vreo 3 pana acuma...:ros_unghii:apa distilata aici (in Germania) gasesc la 5 litri ca si apa plata... si ma costa 1,2 sau 1,3 euro
dar nu gasesc apa plata la 5 litri:).. asa ca am cautat un magazin de""est"" rusesc sau asa ceva..are si produse romanesti si acolo gasesc si apa plata.
Mi-ar placea sa le tin mai mult timp agatate... dar nu mai au suficienta umiditate...si imi doresc sa nu mai omor... sa reusesc sa le cresc ca am peste 50 de alate orichidee... cu care ma descurc...
sper sa reusesc...cu ajutorul celor de aici am mai aflat lucruri..idei...;-)
 

Ina

New Member
Woooow!!!!Astea erau la reduceri????? Arata superb. Sa te bucuri de ele!
...da erau la reducere... la OBI aici costa 30 de euro (29,99)... si am dat pe ele 15 euro.
Am vazut o vaza si mai mare cu una roz cu e cea cu 2 noatnte de roz (cu pete/puncte inchise)..varianta mai mare era 50 de euro...dar sa nu exageram...
Majoritatea orchdeelor le-am luat la reducere... mereu..ma ocup de salvarea/reanimarea lor... pana acuma nu reusisem cu Vanda..sper sa reusesc in viitor:ros_unghii:cu sfaturi de la voi si cei care se descurca fara probleme in cresterea lor;-)
Nu stiu cum e la noi(in tara) dar aici le uda in vaza ...si cam uita de ele...daca le vanezi regulat..(merg la 4sau5zile la vanatoare) stii cam cat au stat in apa, si daca a intrat apa intre frunze...stau mereu cu ochii pe ele...dar nu le cumpar numai cand ajung la raftul de reducere.Si florile mai rezista inca...
Bafta ...poate gasesti si tu..!:h:
 

Tristan

New Member
Unde gasiti Vanda la 70 - 80 lei! Vreau si eu. Ultima vanda cumparata a fost o Vanda babby din franta - 14,49 euro cu transport cu tot.
 

Tristan

New Member
Sunt noua pe forum si as avea cateva intrebari. Mi-am achizitionat acum doua saptamani doua orhidee Vanda la reducere din Bricostore, cu 70 de lei cea in vaza cilindrica si 80 cea in vaza ovala. Cand le-am cumparat radacinile erau ude si vazele aveau verdeata pe fund pt ca statusera mult timp in apa. Le-am adus acasa si asa aratau inainte de a le taia radacinile http://s1288.beta.photobucket.com/user/ ... 3547956069 si dupa http://s1288.beta.photobucket.com/user/ ... 4775653466
Considerati ca ar trebui sa mai tai din ele? Frunzele pareau in regula dar acum dupa 2 saptamani mi-au cazul 2 frunze la cea in vaza ovala, cealalta nu are caderi de frunze deocamdata. De udat, le ud o data la doua zile cu apa fiarta si racita in care am adaugat un capac de ingrasamant Compo. Solutia am pus-o foarte diluata, scrie un capac la 5 litri si eu am pus la 10l ca sa nu ii atace radacinile. Trebuie sa mentionez ca le tin la fereastra in dormitorul meu (locuiesc la bloc) in care doi pereti sunt in exterior iar cand temperatura scade sub 0 grade se face condes din cauza caldurii de la calorifer, astfel ca dimnineata este apa pe geamul termopan pana aproape de jumatate pe care o sterg ca sa evit formarea mucegaiului. Aerisesc zilnic insa cred ca este multa umiditate in camera. In vaze inca miroase a mucegai desi am taiat radacinile cu mucegai. Mentionez ca mai tin orhidee phalaenopsis in camera dar care nu au probleme de adaptare, au boboci si le merge bine. Cum sa evid caderea frunzelor?
Arata bine acum. Nu mai e nevoie sa tai. Din clele spuse de crescatorii de vanda se pare ca radacinile nu au importanta extraordinara. Se pare ca specia e foarte reyistenta daca o tii in conditii climatice optime. Cica isi refac repejor radacinile care vor fi chiar mai puternice decat cele pierdute. Sper sa fie asa! DAca vezi Vanda me cumparata din franta o sa cam plangi, dar eu am inceput sa fiu optimist :D
 

Ina

New Member
Bravo!!... ce bine arata ...sanatoasa..verde crud....se vede ca e multumita de cum e tratata si iubita...asa ca te rasplateste cu ceva frumos....abia astept sa vad si florile....
cerd ca esti foarte nerabdatoare..Nu uita sa ne faci si noua placerea de a ne bucura de frumusetea lor!
 
Sus