Vanda part II

Nina Abi

New Member
Bună. Credeți ca mai fac ceva cu orhideea asta? În iulie a înflorit din nou iar după aceea a cam început sa se usuce și rand pe rand s-a uscat cate-o frunza pana am mai rămas doar cu atâtea iar tulpina am rupt-o ca era și uscata și putreda, sa nu mai votbesc de radacini care erau negre. Am ținut mult la ea dar ... :(
Mulțumesc.
http://s89.photobucket.com/user/NinaAbi/profile/
 
Ultima editare:
Nu pot sa deschid toate pozele, dar iti voi spune ce s-a intamplat cu ale mele. Una am pierdut-o, inainte sa obtin o informatie vitala. Nu le place sa stea in vaza! In acest fel radacinile nu se mai dezvolta, se acopera cu o mazga maro iar planta va suferi. Atunci cand detecteaza obstacole, radacinile nu se mai dezvolta, deloc.
Din experienta mea, rezista in vaza cam un an, un an jumatate de la cumparare. Ele nu sunt crescute in vaze, sunt vandute asa pentru ca sunt mai comerciale. In primul an cand am cumparat-o pe a mea, a inflorit si dupa cateva luni. Anul urmator nu aveam 5 cm de radacini crescute, desi o udam regulat la cateva zile si o fertilizam. Bineinteles, ca n-a inflorit asta iarna. Frunzele de la baza au inceput sa devina crocante spre primavara si se rupeau cu usurinta. Mai mult, erau si usor deshidratate.
Am agatat-o de perete si am udat-o zilnic, prin scufundare in apa cu fertilizant si Atonic, cam din luna mai incoace. Frunzele de la baza s-au hidratat si au crescut o multime de radacini si frunze noi. Ii fac o poza cand ajung acasa.
A mea este o Coerulea si sper sa infloreasca la iarna, atunci cand este sezonul ei.
 

CristianG

Well-Known Member
Nu pot sa deschid toate pozele, dar iti voi spune ce s-a intamplat cu ale mele. Una am pierdut-o, inainte sa obtin o informatie vitala. Nu le place sa stea in vaza! In acest fel radacinile nu se mai dezvolta, se acopera cu o mazga maro iar planta va suferi. Atunci cand detecteaza obstacole, radacinile nu se mai dezvolta, deloc.
Din experienta mea, rezista in vaza cam un an, un an jumatate de la cumparare. Ele nu sunt crescute in vaze, sunt vandute asa pentru ca sunt mai comerciale. In primul an cand am cumparat-o pe a mea, a inflorit si dupa cateva luni. Anul urmator nu aveam 5 cm de radacini crescute, desi o udam regulat la cateva zile si o fertilizam. Bineinteles, ca n-a inflorit asta iarna. Frunzele de la baza au inceput sa devina crocante spre primavara si se rupeau cu usurinta. Mai mult, erau si usor deshidratate.
Am agatat-o de perete si am udat-o zilnic, prin scufundare in apa cu fertilizant si Atonic, cam din luna mai incoace. Frunzele de la baza s-au hidratat si au crescut o multime de radacini si frunze noi. Ii fac o poza cand ajung acasa.
A mea este o Coerulea si sper sa infloreasca la iarna, atunci cand este sezonul ei.
Depinde de situație...Eu țin vandele în vase și nu am avut probleme cu ele...Chiar în această perioadă am una înflorită și rădăcinile sunt ok.
 
Tot o vaza ca a ta am si eu. Dar, nu i-a placut deloc Vandei. Dovada sunt radacinile care au crescut dupa ce am agatat-o pe perete.
Desi o tineam in sufragerie, unde umiditatea este mai scazuta decat pe balcon, tot nu i-a placut. Am descris ce s-a intamplat cu radacinile ei.
La mine au rezistat in vaza (am avut doua Vanda) cel mult doi ani. Adica, un an jumatate, totul a fost ok.
Foarte frumoasa Vanda ta. Sa-ti traiasca!
 

CristianG

Well-Known Member
Tot o vaza ca a ta am si eu. Dar, nu i-a placut deloc Vandei. Dovada sunt radacinile care au crescut dupa ce am agatat-o pe perete.
Desi o tineam in sufragerie, unde umiditatea este mai scazuta decat pe balcon, tot nu i-a placut. Am descris ce s-a intamplat cu radacinile ei.
La mine au rezistat in vaza (am avut doua Vanda) cel mult doi ani. Adica, un an jumatate, totul a fost ok.
Foarte frumoasa Vanda ta. Sa-ti traiasca!
Ce s-a întâmplat după un an jumatate cu ele? Au murit vandele? Ce s-a întâmplat cu ele?
 
Una era o Ascocenda. Asta statea intr-un ghiveci de Phale, deci nu era inalt ca o vaza. In primul an i-au crescut putine radacini, 2-3. In al doilea an, nicio radacina, iar frunzele de la baza au devenit casante si se rupeau cu usurinta.
A supravietuit asa, fara 4 randuri de frunze de la baza pana in vara. In al doilea an, nu a crescut nici 1 cm de radacina.
In final, frunzele s-au ofilit.
Iarna se depunea o mazga maro pe radacini, care le sufoca, probabil. Radacinile se uscau in 2 zile, in vaza.
Cealalta Vanda este o coerulea. Incepuse si ea sa aiba aceleasi simptome in primavara. Am scos-o din vaza si am udat-o in fiecare zi cu fertilizant Compo si Atonic. Si acum o ud zilnic, dar fertilizant adaug mai rar.
Rezultatele s-au vazut din primele saptamani. Au crescut multe radacini, iar frunzele s-au intarit.
Astept sa vad daca va inflori in aceasta iarna.
 

CristianG

Well-Known Member
Una era o Ascocenda. Asta statea intr-un ghiveci de Phale, deci nu era inalt ca o vaza. In primul an i-au crescut putine radacini, 2-3. In al doilea an, nicio radacina, iar frunzele de la baza au devenit casante si se rupeau cu usurinta.
A supravietuit asa, fara 4 randuri de frunze de la baza pana in vara. In al doilea an, nu a crescut nici 1 cm de radacina.
In final, frunzele s-au ofilit.
Iarna se depunea o mazga maro pe radacini, care le sufoca, probabil. Radacinile se uscau in 2 zile, in vaza.
Cealalta Vanda este o coerulea. Incepuse si ea sa aiba aceleasi simptome in primavara. Am scos-o din vaza si am udat-o in fiecare zi cu fertilizant Compo si Atonic. Si acum o ud zilnic, dar fertilizant adaug mai rar.
Rezultatele s-au vazut din primele saptamani. Au crescut multe radacini, iar frunzele s-au intarit.
Astept sa vad daca va inflori in aceasta iarna.
Să înțeleg că Vanda Coerulea o mai ai? Nu mai stă în vază, ai agățat-o? Eu am încercat faza cu agățatul și am observat că rădăcinile se uscau chiar dacă le pulverizam cu apă. În vase văd că le este mai bine!
 
Da, inca o mai am. Sta agatata intr-un balcon, pe un perete.
O ud in vaza, o las pe un prosop sa se scurga si o agat pe perete.
Din primavara am udat-o zilnic. Cand o tineam in vaza, o udam cam la 5 zile. Radacinile se uscau in 2-3 zile.
Teoria spune ca radacinile oricarei Vanda trebuie sa se usuce imediat, ca au nevoie de opt minute pentru udare si ca sunt plante CAM.
Din cauza sarurilor din apa, radacinile se incarca si afecteaza planta, negativ. Cu cat stau mai mult timp ude, cu atat se "murdaresc" mai tare. Aceasta a fost perceptia mea.
Radacinile se pot spala cu o periuta de dinti sau un buretel mai aspru.
Cultivatorii le pulverizeaza de mai multe ori pe zi.
 

laural

Well-Known Member
Eu am renuntat la Vandana mea uriasa. I-am gasit o mamica mai grijulie si cu mai mult timp si spatiu pt.ea:rofl:
 

Crina87

New Member
Iulia am incercat sa fac cum m-ai sfatuit, am tinut vanda in apa 5 ore dar cand am incercat sa desprind radacinile
acestea erau tot tari, asa ca am preferat sa las puiul asa daca orhideea-mama nu vrea sa ii dea drumul.
Va prezint noile mele achizitii prima o corolea care are trei tije http://s1288.beta.photobucket.com/user/ ... 3195250126 si a doua care are are floarea cu 13 cm diametrul http://s1288.beta.photobucket.com/user/ ... 3195250126
Au costat mult, le-am luat din Bricostore cu 183 ron fiecare insa sper din tot sufletul sa merite achizitia, pentru ca le iubesc mult :indragostit:
Buna as fi si eu interesata de o vanda couerila deoarece la mine in bv nu gasesc...:( eu am 11 orhifeei din care 2 vanda una mov si una fucsia....nu vindeti una ??? sau poate imi cuparati si mie una si o trimiteti la bv?
 

Iana

New Member
Buna ziua, am nevoie de o parere a cuiva cu experienta. Am primit o Vanda si nu e in stare buna deloc. Radacinile erau uscate, lemnoase chiar. Le-am taiat si am ramas cu 3 radacini groase de vreo 10 cm lungime. Florile sunt chinuite. Primele frunze sunt zbarcite la baza. Ce pot sa-i fac? O am de 2 zile si as vrea sa o pot salva. O tin in vaza. Multumesc!
Nu reusesc sa pun poze de pe telefon.
 

CristianG

Well-Known Member
Buna ziua, am nevoie de o parere a cuiva cu experienta. Am primit o Vanda si nu e in stare buna deloc. Radacinile erau uscate, lemnoase chiar. Le-am taiat si am ramas cu 3 radacini groase de vreo 10 cm lungime. Florile sunt chinuite. Primele frunze sunt zbarcite la baza. Ce pot sa-i fac? O am de 2 zile si as vrea sa o pot salva. O tin in vaza. Multumesc!
Nu reusesc sa pun poze de pe telefon.
Bună! Este bine că Vanda ta a rămas cu 3 rădăcini groase....În perioada verii încep să crească rădăcinile noi. Acum depinde de plantă. Vandele nu înfloresc iarna ci doar vara! Însă există și excepții în funcție de condițiile oferite. Eu am o Vandă care a înflorit și în luna noiembrie când lumina de afară era slabă. Trebuie doar să ai rabdare. Frunzele sunt zbârcite pentru că planta este deshitratată. Pulverizeaz-o zilnic pe frunze și pune în vas apă zilnic pentru ca să se hidrateze. De murit nu o să moară! :):wink:
 

cristinamaria

New Member
Buna Orchidomanilor ! Sunt total noua in cresterae Vandelor asa ca citit tot ce puteam invata de la voi, din pacate prea tarziu 2 Vande au decedat :(
Am comanda altele noi.. :) in speranta ca voi reusi.. dar una din elenu da semne de fericire. Au venit impachetate si o parte din radacini prezinta crapaturi circulare, nu sunt rupte de tot, stau legate dar sunt cu defect. Le hidratez prin scufundare in apa plata, sau apa filtrata (intrucat la noi e foarte calcaroasa) la 4 zile. Nu ma pot hotara daca sa le las in vaza sau atarnate,..o zile le pun, o zi le scot in functie de ce citesc pe forum:(( Toata ziua fac "gimnastica".Imi este frica sa le stresez prea mult.
Am incercat cu pulverizarea zilnica dar nu creste umiditatea (constanta la 60%), nu am radacini noi. Ba chiar si cu bile de argila am increcat..si la fundul vazei erau umede 3 zile, iar superion uscate ca iasca(sunt mari nu intra cu frunze in vaza). Asa ca va cer ajutorul...voi aveti asa rezultate frumoase...
1. ce faceti cu ele?
2. le udati in vaza sau in alt recipient
3.gresesc cu apa? (nu pot cu apa de ploaie intrucat nu o pot aduna...la oras e multa poluare)
4.pe pervaz am soare direct dar acum in primavara e slab.. sa le mut? este calorifer..stiu ca nu e bine dar e mereu acoperit cu haine la uscat..deci da caldura si umiditatein aceelasi timp
5. ce sa fac cu ele in concediu... voi ce faceti? cine le uda?

Multumesc anticipat de ajutor ..sper sa am macr jumatate din succesul vostru!
 
Sus