Vanda part II

laural

Well-Known Member
laural a spus:
Fata care mi-a trimis vanda din Olanda e pasionata de planta asta. Cred ca are mai mult de 25 din astea mari...tot asa nu a avut ce face si si-a comandat de pe ebay....a primit plante minuscule, de zece ori mai mici decat cele cumparate din sere...S-a lecuit :)
Uite despre ce vorbeam mai sus...
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, eu am luat de pe ebay si mai mici de atat, mi-a pierit cheful cu ele, initial m-am zbatut, dar e greu sa le stropesti toata ziua, mai ales vara, cand sunt la serviciu, mi se uscau de-a binelea, le tineam si mai la soare, asa, dar trebuiau udate din ora in ora, prea mare bataie de cap, doar daca le tii intr-un mediu dedicat cu irigatie automata poti sa te bucuri de ele.
 

laural

Well-Known Member
Da, sa vedem...deocamdata ma bucur de Vandana mea, nu am avut niciodata in casa o floare atat de spectaculoasa :D
 

LadyBug

Well-Known Member
laural a spus:
Da, sa vedem...deocamdata ma bucur de Vandana mea, nu am avut niciodata in casa o floare atat de spectaculoasa :D
Intra-devar, la prima vedere nu mi-am dat seama ce planta mare este, ai un adevarat "specimen", parca asa le numesc strainii pe aceste plante mari, de exceptie, face si florile deosebite atat la colorit cat si ca forma, sa te bucure cu multe flori si pe tine si pe noi din poze!
 

geodezia

Well-Known Member
cele ale Laurei sunt venite de la mama lor din Olanada inalte de 2 m
pun aici site-ul sper sa nu ma bata proprietara
http://doini.sunphoto.ro/Sera_Vanda/96134906
sincer si eu vreau vreo 10 dar sa ma eliberez in vara asta de restantele care le am ca pe urma sa ma vedeti cu vande si orhidee ce n-a vazut Romania
mie imi place asta
http://doini.sunphoto.ro/Sera_Vanda/96134941
au vreo 2 m inatime asa cum se vede poza cu proprietarul serei va dati seama cit de mare poate fi si floarea ..sunt superbe dar am o retinere acum financiara da scap eu de ea pina la primavara
 

Catalin

Member
Din pacate eu o sa plec din tara pe o perioada lunga asa ca ....adio colectie, voi vedea ce mai supravietuieste cand ma intorc, raman in baza lui wife ...
 

Catalin

Member
Sigur caut ,trebuie sa gasesc in UAE ceva...cat despre wife ,am cam multe si e cam obositor de ingrijit, plus ca va veni si ea periodic, plus ca nu se prea pricepe etc
 

sarselia

Active Member
Moderator
Vreau sa va intreb daca cele care aveti posibilitatea v-ati incumetat sa scoateti vandele afara in gradina?Sau pe o terasa mai umbrita?Pe mine ma bat tare mult gandurile insa as vrea sa stiu daca a mai riscat cineva sa faca asa.Va multumesc!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu ma gandeam sa o agat pe cea mare si mustacioasa a mea intr-un copac insa nu stiu cum ii va fi.Mi-e teama sa nu o arda soarele cel puternic atunci cand va veni si pe de alta parte, ma tem de tot felul de insecte care ar putea sa o atace...Ufff ca nu stiu ce sa fac.... :eek:f:
 

laural

Well-Known Member
Cu soarele sa ai grija ca intr-adevar ii poate face rau...de insecte nu stiu ce sa zic...nu cred ca ar fi probleme.
 

Anysa

Member
Am tot vazut poze la voi cu Vanda si parca as vrea si eu, voi de unde le-ati cumparat si cam cu cat?
 

pesi

Member
Eu am vazut la Bricostore Feeria, in jur de 200 ron, mov,ciclam si parca avea si galbena cu puncte negre
 

LadyBug

Well-Known Member
Anysa, vandele acelea uriase nu le gasesti in comert la noi sau oriunde pe internet. Doinita le aduce direct din Olanda, o gasesti pe sunphoto (doini.sunphoto.ro).
 
Sus