Vanda part II

Sa-ti traiasca, este superba!
Eu am o Vanda pe care o tin in vaza, de doi ani (mai mult radacinile). Nu cred ca-i place.
In primul an a reinflorit, dar anul trecut nu a vrut. Am citit zilele trecute ca radacinile ei au nevoie sa stea libere. Daca dau de obstacole, nu mai cresc si planta nu reinfloreste. Cand privesc Vanda mea, inclin sa cred ca este adevarat.
Tinuta in vaza, pe perioada iernii, radacinile se acopera cu o mazga maro, pentru ca nu se pot usca imediat.
Am hotarat ca de anul acesta sa o scot din vaza si s-o agat in balcon.
Are cineva experienta cu o Vanda tinuta in vaza pe o perioada mai mare de trei ani?
 

laural

Well-Known Member
Serios ?
Prietena din Olanda care mi-a trimis vanda, tot asa le tine atarnate, cu radacinile libere :D . Cunosc fete care vara isi tin vandele afara agatate in copaci ( unde au soare doar dimineata ) . Nu ma prea pricep la ele :oops: , e prima mea vanda. Acum vara nu am probleme, doar ca trebuie sa o pun in cada la hidratat mai des...dar la iarna nu stiu unde o pot tine asa :nu stiu: balcon nu am :cry: , si deasupra caloriferului iarna e exclus...
 

puffy80

Member
Eu nu le tin in vaza pentru ca nu se aerisesc radacinile si era sa pierd una pe care am tinut-i asa. Pe cele mari le am in ghivece transparente carora le-am facut multe gauri, iar puii i-am pus de mici in scoarta, ca pe Phale si sunt fericiti. Cresc incet, dar cresc. Deci nu cred ca e o problema daca intalnesc obstacole. Stiu alte persoane care le cresc cu succes in vaze, totusi. Cred ca daca reusesti sa menti un echilibru la udare, merge si asa.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu tin Vanda numai in vaza. Am 3, cea ma "batrana" are vreo 2 ani si a reinflorit de vreo 4 ori pana acum. Pe fundul fiecarei vaze am pus bile de argila pe care le mentin umede iar de udat le ud cam o data pe saptamana vara, prin scufundare cateva ore.
 

laural

Well-Known Member
Asa zicea si prietena mea din Olanda ...ca cei de la serele de unde le achizitioneaza recomandau ca in conditiile din locuintele noastre, totusi cel mai ok ar fi crescute in vaza.

Totusi le trebuie neaparat lumina la radacina ? Asa era o poveste si la Phale si s-a dovedit ca de fapt nu e chiar asa...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu ce sa zic cu phalele... am mai zis ca eu le tin in ghivece-masca dar toate, absolut toate, dezvolta radacini aeriene pe deasupra ghiveciului. Ceea ce ma face sa ma intreb daca asta nu e o cauza a faptului ca vor expunere la lumina...
 

laural

Well-Known Member
Am citit acum despre phale.... se pare ca la fotosinteza contribuie si radacinile, dar cum phala are si frunze, daca planta e tinuta cu radacinile la intuneric ( ghiveciul pus intr-o masca ) nu este afectata...la vanda inca nu am gasit nimic concret :|
 

adite

Active Member
Si orhideele cu vase transparente fac radacini aeriene. Am una cu un smoc de radacini crescute deasupra unei frunze.
 
Nu stiu ce sa zic.
Eu am avut doua Vanda, prima a fost, de fapt, o Ascocenda alba, care inflorea de doua ori pe an, chiar daca avea radacini putine. Pe asta am aruncat-o zilele trecute ca nu mi-a placut evolutia ei.
Am ramas cu Vanda coerulea care infloreste doar o data pe an. Acum ii creste o frunza si-i apar cateva radacini.
De obicei, infloreste toamna-iarna, asa ca mai am de asteptat. Asta, daca n-o arunc si pe asta pana atunci.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dorina de ce ai aruncat-o?Chiar nu ii mai mergea bine?Nu mai putea fi salvata?
Eu am cumparat acum vreo 5 ani o Vanda amarata rau si fara radacini si atat m-am tinut dupa ea pana si-a dat drumul.Ce-i drept mai greu,insa si-a revenit si a inflorit de atunci in fiecare an.
 
Ei, n-am avut in intentie s-o arunc. Anul trecut pierduse frunze bazale, anul asta la fel. Deveneau casante si se rupeau cu usurinta. a fost o decizie de moment. Din punctul meu de vedere, arata groaznic, cum sa o dau cuiva?
 

LadyBug

Well-Known Member
laural a spus:
Am citit acum despre phale.... se pare ca la fotosinteza contribuie si radacinile, dar cum phala are si frunze, daca planta e tinuta cu radacinile la intuneric ( ghiveciul pus intr-o masca ) nu este afectata...la vanda inca nu am gasit nimic concret :|
Vandele sunt la fel ca phalele, au nevoie de lumina si miscari de aer la radacini (eu asa am citit pe net). Eu n-am avut succes cu nici una dintre ele, poate pt ca simt ca nici nu le prea iubesc asa de mult, doar cateva dintre vande imi plac, in rest...
Oricum, eu n-am avut inca niciodata o vanda matura care sa infloreasca, am cumparat numai pui si m-am lecuit de ei, la cat de incet cresc si nici n-am avut mereu conditiile necesare pt ei.
 
Pai, asa am citit si eu, ca radacinile Vandei trebuie sa fie libere, sa se usuce repede. Ce vedem noi la vanzare sunt doar pentru prezentare. Daca te uiti la radacini sunt albe si frumoase, semn ca au fost crescute liber. Apoi au fost puse in vaze.
Eu am zis ca pe a mea o agat in balcon, dar n-am de ce. Trebuie sa prind o agatatoare pe un perete. A zis sotul meu de acum doi ani, da eu, nu, ca sta mai frumos in vaza.
Revenind la plantutele mici, am si eu doua: o Cattleya si Aganisia cyanea. Pana infloresc ele, ies la pensie! Bine ca n-am luat de pe Ebay si Vanda, ca ma batuse gandul.
 

laural

Well-Known Member
Fata care mi-a trimis vanda din Olanda e pasionata de planta asta. Cred ca are mai mult de 25 din astea mari...tot asa nu a avut ce face si si-a comandat de pe ebay....a primit plante minuscule, de zece ori mai mici decat cele cumparate din sere...S-a lecuit :)
 

laural

Well-Known Member
Vreau sa va arat ce evolutie spectaculoasa are vanda mea la culoare si forma florii :D
Prima zi 1.04.2014
Azi 12.04.2014
 
Sus