Vanda part II

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E foarte frumoasa, Laura, felicitari!! Ai incercat la Baumax? Vazusem la ei vase de sticla mari
 

laural

Well-Known Member
Multumesc, nu prea am deocamdata nici un merit...meritul e al prietenei care a ales-o din sera si mi-a trimis-o :oops:
Sambata mi-am propus sa iau magazinele la rand...trebuie sa gasesc ceva...daca nu un acvariu :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo Laura!Intr-adevar e imensa.Cred ca pana la urma la un acariu vei ajunge :)
Si eu am una la fel de mustacioasa si am cautat si eu o vaza imensa insa am renuntat si am lasat-o asa.Ii merge foarte bine si o am de vreo 3 ani insa o ud putin mai des decat pe cele in vaza.

Sa ai bafta!
 

laural

Well-Known Member
Eu i-am facut baie aseara cand am primit-o....oare cand sa o bai bag in apa, o data pe saptamana ajunge ? La fereasta unde sta e soare acm toata ziua.... Tu o si pulverizezi pe radacina sau doar baie ? Multumesc
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fiind iarna eu ii faceam baie o data pe saptamana si atat.De pulverizat pe radacini asa din cand in cand si asta si fiindca as fi udat peste tot in jurul ei.Vad ca nu a avut nicio treaba pana acum.Vara, in schimb, ii faceam baie cam de 2-3 ori pe saptamana fiindca era mult mai cald si automat avea nevoie de mai multa hidratare.

Bafta mare si sa ne-o arati inflorita fiindca va fi superba!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Este o minunatie!
Pana la urma cum te-ai hotarat cu ea?I-ai gasit un vas potrivit sau i-ai lasat radacinile libere?
:visator: :visator:
 

laural

Well-Known Member
Deocamdata sta spanzurata de galeria de la draperie...m-am obisnuit cu radacinile la vedere :rofl: Am tot umblat prin magazine, evident nu am gasit nimic, nici macar un acvariu rotund. D-na de la Hornbach a fost tare draguta, mi-a aratat un vas maaare, zicea ea....mi-a pus si o vanda ca sa-mi demonstreze ca incape in vas....doar ca vanda nu era nici un sfert cat a mea...mai caut solutii :)
 

laural

Well-Known Member
Pai da, doar radacinile, si o parte din trunchi ca sa aiba stabilitate...dar e mare de tot. Cand am timp o masor...sa va spun ce dimensiuni are. Oricum doar radacinile au in jur de 50 de cm , daca nu mai mult :)
 

laural

Well-Known Member
Da sunt si eu curioasa cat dureaza florile....daca nu ar fi suspendata si ar avea mai multa umiditate la radacini, intr-un bol, cred ca ar fi mai bine, dar...asta e ! Compensez facand baie mai des cam de 2 ori pe saptamana si pulverizari pe radacini de 2-3 ori pe zi. Sper sa nu gresesc :oops:
 

Camik

Active Member
Laura,daca uzi vanda cu apa calduta,calaie si o lasi bine la muiat acolo,dupa poti sa-i modelezi radacinile cum vrei tu.Le poti face cerc si apoi o sa intre si putin din tulpina.
Nu trebuie sa stea cu radacinile intinse.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu m-am confruntat cu aceasta problema ca si tine.Vandele astea nu au fost crescute de mici in vaze ci au trait doar in sere unde erau agatate.De aceea au dezvoltat unele radacini extrem de groase si care desi lasate in apa o perioada mare de timp,nu devin deloc flexibile.
 

laural

Well-Known Member
Da asa e, are niste radacini de te sperie...e o planta matura, asa si are forta sa faca flori atat de frumoase si mari. Mai caut acvariu :rofl:
 
Sus