Vanda part II

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu una nu le pulverizez niciodata radacinile. Le tin in aceleasi vase in care le-am achizitionat si odata la doua saptamani acum iar vara saptamanal le tin scufundate (doar coletul de radacini) o noapte intreaga intr-un vas cu apa.
Pana acum sunt foarte bine, cea alba e la a treia tija florala pe anul asta.
 

adite

Active Member
Daca nu prea aerisesti in balcon, ar trebui sa pui un ventilator. Orhideelor nu le prea place aerul statut.
 

Catalin

Member
Pai folosesc hota ,merge pe prima treapta aproape zi lumina...acolo fumez
Cat priveste mentinerea vandelor in vasele in care au fost achizitionate, eu m-am speriat de ce radacini putrezite am vazut in magazinul de unde le-am luat, doar cele 2 ale mele erau mai zdravene, vanzatoarea le tinea cu 1 deget de apa care se inverzise de la alge,asa ca am luat hotararea sa le cresc suspendate,deocamdata pana lka primavara nu vad de ce nu, atat timp cat le pulverizez radacinile zilnic iar temperatura nu sare de 20-21 grade astfel incat sa necesite udari dese
Ma gandesc ca asa suspendate au si o ventilare mai buna si cresc mai liber
Totusi, ar fi bine sa stropesc radacinile cat mai des, inclusiv seara,sau e suficient o singura data pe zi? dupa ce se inverzesc de la apa, in maxim 30 min sunt iar albe
Alt aspect: una din cele 2 vande are un sir de radacini lung si negricios, de la baza pana la varf,care se pare ca nu mai e activ(nu se inverzeste la udare)...ar fi bine sa-l tai sau mai ajuta cu ceva?e cam slab dotata la capitolul radacini, de curand a inceput sa produca unele lipite de cosulet
 

Camik

Active Member
Hota trage aerul din camera ,nu aeriseste.
La plante le place aerul curat .Ai grija sa nu fie curent ca poti pierde bobocii .
E de ajuns sa le stropesti o singura data .Acum depinde si de ce umiditate ai acolo.
 

Catalin

Member
Mda,daca deschid geamul sigur le izbesc in fata cu niste curenti care acum sunt destul de reci pentru a afecta bobocii,vara il tin permanent deschis dar acum...probleme cu fungii n-am avut ,singurele belele au fost cu lanosii care acum 2 ani mi-au injumatatit colectia, acum i-am luat din scurt si sper sa nu repet isprava :astept:
 

Camik

Active Member
Ce fel de geamuri ai?
Se pot rabata ?
Daca ,da, atunci o sa pui pe ambele margini ceva (prosoape) si asa o sa intre aerul doar pe sus .Nu o sa bata in flori.
 

Catalin

Member
Idee excelenta pentru un burlac dar daca vede nevasta-mea prosoapele la geam sigur... ma trimite la mama,si acolo toate camerele sunt spre sud :(
 

bubu29

New Member
buna,bine v-am gasit!sunt noua pe acest forum si am indraznit sa va scriu deoarece am nevoie de parerea unor cunoscatori.Am primit cadou o vanda superba,doar ca atunci cand am scos-o din vaza sa-i curat radacinile,m-a izbit un miros de mucegai....deasemenea am osbervat ca are cateva frunze galbene la baza,iar o parte din radacinile viabile erau foarte alunecoase si acoperite de mucegai(banuiesc ca din cauza udatului excesiv).le-am sters cu o carpa moale cat de bine am putut,am indepartat frunzele galbene.a doua zi i-am facut baita cu ceai de musetel(m-am gandit ca ajuta,fiind dezinfectant...sper ca nu am gresit).nu am mai udat-o de 2 zile...o sa atasez si niste poze si astept parerile si sfaturile voastre,am mare nevoie de ele!

http://bubu29.sunphoto.ro/probleme_vanda
 

Catalin

Member
Buna,din cate vad pare o planta sanatoasa iar sistemul radicular e bine dezvoltat si sanatos..e cazul sa le uzi,cat despre ceaiul de musetel nu cred ca face rau,intr-adevar e antiseptic dar nu cred ca va combate fungii,oricum nu mai e cazul..,antifungic se foloseste Topsin
Frunzele galbene au cazut deoarece a intrat apa intre ele si tulpina, trebuie sa eviti asta la celelelte frunze,la vandele mele inca nu s-au ingalbenit dar s-au blegit(primul rand de frunze)
 

Catalin

Member
Scuze pentru completare,vad ca ai taiat mare parte din varfurile radacinilor, nu stiu daca planta va genera radacini noi sau pe cele vechi vor creste ramificatii, poate ne lamureste cineva mai priceput
Sa ai multa bafta in cresterea ei, e foarte frumoasa ,eu am luat 2 cu cate 2 tije florale taiate, nu stiu ce culori au
 

sarselia

Active Member
Moderator
Puffy e superba Vanda ta.Sa ai parte de ea.Dupa denumire mie mi se pare ca ai achizitionat-o de le ebay,nu?
Abia astept sa vad si cealalta surpriza pe care ne-o pregatesti.
Numai bine!
 

puffy80

Member
Multumesc Madalina si Lelia :hug:
Sarselia, este intr-adevar luata de pe ebay prin toamna lui 2012 si, desi era matura de atunci, de-abia acum a facut flori. Dar a meritat asteptarea...
 
Sus