Vanda part II

Anysa

Member
Nu se vede poza, apare acest mesaj:

Fotografia pe care vrei să o vezi nu se poate afişa momentan. Poate nu este disponibilă, poate linkul pe care ai apăsat a expirat sau poate nu ai permisiunea să vezi această fotografie.
 

Catalin

Member
Buna ziua
Imi plac enorm de mult orhideele si nu doar sa sa le vad ci mi-as dori sa capat experienta privind ingrijirea cat mai multor specii, desi sunt barbat,nevasta-mea ma porecleste Ferdinand si de cate ori gasesc cate o orhidee prin pelerinajele mele aproape zilnice pe la brico, dedeman, baumax etc...o pitesc la usa inainte sa ma vada ca ma cearta ca am innebunit-o cu florile mele si cu pamantul e care il las in urma,sincer am avut in balcon canna indica, dalii, mult cale...anul asta era sa omor o vecina cu un ghiveci mare cu o dalie care a cazut de la balcon in timpul unei furtuni in fine.
Am o experienta relativa la capitolul orhidee,de 2 ani detin exlusiv Phaleonopsis,Cambria si Miltonia,in ultima perioada am achizitionat inca 5-6 specii printre care 2 Vanda de la reducere(fara flori, cu 9-10 perechi de frunze) una dintre ele cam firava la radacini,erau mai mult innegrite;am cele 2 Vanda de cca 1 luna ,le tin suspendate in cosulet in balcon inchis ,pe exterior,spre est, 20 grade ziua si 17-18 noaptea...nu observ nici o modificare in sens negativ,doar ca s-au blegit primele 2 randuri de frunze de jos probabil patrunde apa la pulverizarile zilnice,se pare ca au inceput sa produca noi radacini care se lipesc de cosulete...le-am administrat o singura data ingrasamant predominant pe potasiu...la achizitionare am observat paienjeni rosii pe radacini atunci nestiind ca nu se uda frunxele le-am adminisatrat un insecticid pe toate frunzele si radacinile sper ca au "uitat"evenimentul....ce m,a sfatuiti?multumesc si sa aveti parte de flori sanatoase si frumoase
In ultima vreme am capatat paduchi lanosi de la ulttimile achizitii(niste dendrobium compactum tot la reducere) si am bagat un tratament tota.la toate florile, cu Actara si infuzie de tutun...daca gresesc undeva va rog sa ma cerati...multumesxc din nou!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bine ai venit Catalin printre orhidomani. Gasim noi o cale sa o cucerim si pe doamna ta. ;-)
 

Camik

Active Member
Catalin ,atunci cand achizitionezi alte plante ,cel mai bine e sa nu le duci imediat langa celelalte.Le pui undeva pt. cateva zile separat , timp in care le poti studia mai in amanunt .
In ce priveste vanda,mare grija sa nu ramana cumva apa intre frunze.Pulverizezi doar radacinile.
 

Catalin

Member
Multumesc frumos pentru sfaturi si primire
Din pacate nu prea am unde sa le tin in carantina ,in alte camere ba nu e lumina, ba e soare direct,ba prea frig ,sa nu mai zic ca le vede nevasta si se prinde ca sunt nou achizitionate dar asta e din alt film
Vandele par a o duce bine dar au primele 2 frunze de jos cam blegite, se poate sa le afecteze pulverizarea si daca da voi nu patiti la fel?
Ti-am vazut colectia si am ramas foarte impresionat...ai niste orhidee suprebe, sa te bucuri de ele!!
In perioada asta cam cate pulverizari /zi aplicati la Vande in cazul cand le tineti suspendate?eu o fac dimineata si la pranz!
 

Camik

Active Member
Daca frunzele alea nu sunt galbene sau pe colet acolo unde sunt ele prinse nu ai putregai (pete negre) atunci cred ca nu ai nici o problema cu vanda .Poate ne arati in imagini despre ce e vorba .
La capitolul ,,vanda ", cred ca Iulia te poate ajuta cu mai multe sfaturi.Eu nu mai am vanda . :(
 

Catalin

Member
Da, cat de curand o sa fac poze,nu sunt nici ingalbenite nu au nici pete negre cu exceptia unui mic chenar usor inchis la culoare la interfata dintre frunza si baza celei superioare,dar acea culoare nu se accentueaza in timp, asa erau de cand le am, cam de o luna
Cu stropitul e cam delicat pt ca am tendinta sa le pulverizez mereu, se zvanta foarte repede radacinile,ceva umiditate am eu in balconul inchis deoarece am o microsera cu multe tavi pe care stau toate orhideele si restul plantelor cu bile de argila permanent umede,arerisirea o fac printr-o hota nu deschid decat foarte rar geamul,aici fiind si bucataria..in fine o sa fac ceva poze si apoi vorbim ,multumesc inca odata :hug:
 
Sus