Vand hibiscusi maturi

LadyBug

Well-Known Member
Pai si cum facem sa-i inradacinam? Ca mie mi-e teama sa tai din ei, cum se procedeaza ca sa nu fac boroboate? :gandit:
daca tai 10 cm e prea putin? peste tot par lemnificati bine.
 

LadyBug

Well-Known Member
Sau, pot sa tai lastarii luni dimineata si sa-i trimit in pungute de plastic cu servetel umed (eu ii am doar pe acestia 3) si poti sa-mi trimiti cate un lastar taiat din cei 2 cand ajung trandafirii de la Lottum, si asa eu sunt datoare demult, de cand cu toate comenzile astea comune. E bine sa incercam cu lastari neinradacinati?
Si asa tot trebuie sa trimit niste lastari de trandafir si nu mai ajung la posta, dar luni promit sa ajung, insa dupa 16:30.
 

gabrielais

Active Member
fetelor, cel mai usor fac radacini crengutele semi-lemnificate, tari dar cu lemnul de culoare inca verde, nu maron...eu am pus la prins din ce am tuns si cei lemnificati nu dau semne nici unul; sigur vor muri cum s-a intamplat si in anii trecuti; ramurelele semi-lemnificate au deja radacini dupa a doua saptamana de stat in apa...
daca prindeti pui ma inscriu si eu la cumparat sau schimb;-)
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am pus ce am gasit rupt. Acum daca se prind, mai vedem. Imi pare rau ca nu am cum sa le fac mai cald.
Nu stiu daca le-ar conveni sa pun fiecare ghiveci cu pet intr-un pet mai mare pe care sa-l inchid cu scotch, ca un fel de mini-sera.
 
de obicei ce am pus toamna tarziu nu am reusit nicodata sa inradacinez (nu ca m-as pricepe prea tare ), eu am pus unii la inceputul lunii sept, pe caldura adica , si pana acum nimic miscare
am un george davis din primavara, e verde , are in varf si frunzulite noi dar radacini nu se vad deloc
si din cate am inteles astia fitosi se inradacineaza mai greu
va tin la curent cu ce o sa imi iasa mie
 

adrianam

Well-Known Member
Pai atunci, poate ar trebui sa nu ii mai ciopartim acum, sa lasam pentru la primavara.
In februarie ar fi bine, cand ii coafam pentru iesirea afara?
 

LadyBug

Well-Known Member
Ok, atunci lasam pt primavara. Or fi ca leandrii, care vara se inradacneaza in apa in 2 saptamani, toamna-iarna mai deloc...
Oricum, eu sunt deschisa la schimburi cu soiuri tot asa deosebite, ii am insa numai pe acestia 3 si nu cred ca pana la primavara sa mai fac rost de ceva.
 
la primavara pun si eu dc am de unde taia, sa vedem si care rezista peste iarna, anul trecut am avut pierderi dar decat cu butasii tineri
restul de plante mature nu au patit nimic
 
Sus