Va rog sa ma ajutati.

Ramonel

New Member
Ma confrunt cu o problema la care nu stiu cum sa ii dau de cap. Cateva dintre ghivecele de ceramica au mucegai la suprafata. Pe unul dintre ele l-am descoperit tarziu si acum violeta mea e suparata si are frunzele de la baza moi si lasate.
va rog spuneti-mi ce sa fac,am mutat-o acum intr-un ghiveci mai mic de plastic si am spart bucati bucatele ghiveciul cu mucegai ca sa fiu sigura ca nu ma mai bate gandul sa-l folosesc la ceva.
Mai am doua care am vazut ieri ca au facut mucegai pe afara desi pamantul dinauntru e aproape uscat.Florile nu dau semne de suparare,dar....
Orice sfat este binevenit.Va multumesc! :rugaciune:
 
arunca-le ,nu au fost arse corect, sau pune-o planta pe care vrei sa-o ingropi in gradina si toamna sa o iei (lalea)
 

mirela06

Active Member
Am si eu nevoie de ajutor urgent. Am comandat de la SIEBERZ, plante. Printre acestea si GOJI (lycium chinens). Este trist si mi-e frica sa nu moara. Am nevoie de planta asta pt. sanatate. Am pus-o la adapost, la loc unde se poate uda f. usor . Pamintul este imbunatatit cu ingrasamint natural. Nu cunosc prea multe despre aceasta planta, pt. ca pe google nu-mi da bolile si tratamentul ei. Oricum, orce sfat este binevenit. Multumesc. Am pozat-o si se afla la pag. 11.
 

lelia

Well-Known Member
Mirela ,planta a suferit un soc ,la schimbarea mediului ,dupa cum arata sigur isi va reveni ,ai doar putintica rabdare .Nu stiu nimic despre aceasta planta ,insa eu as scurta frunzele de pe tulpina ,la jumatate si as umbri-o usor pana ce se acomodeaza cu noua locatie .
 

mirela06

Active Member
mulumesc doamnelor. Deja am luat masuri. L-am umbrit si am sa ma duc , mai pe seara sa reduc si din frunze. Va multumesc :D
 
Sus