Va rog identificati

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt curioasa ce e fiindca este fooooooarte frumoasa,,infloreste mai bogat si cu flori mari la umbra (de fapt semiumbra) si face flori continuu .Dar...infloreste mai tirziu decit celelalte.Umbra :?
 

bebe Iris

Active Member
Gabita, este grupa 3 pentru ca infloreste toata vara, infloreste abundent la semiumbra, staminele sunt visinii, din descriere seamana tare bine cu Hagley Hybrid, doar ca are petalele mai rotunjite si parca mai decolorate. Poate daca pozezi florile chiar atunci cand se deschid o sa ma conving daca este Hagley Hybrid. Si Nelly Moser isi pierde coloratura roz in timp, asa ca seamana si cu ea. Nelly Moser e grupa 2, infloreste in mai si inca o data in septembrie, dar ii place la semiumbra.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu tot Nelly Moser as spune ca e. La umbra dunga roz de pe mijlocul petalelor se decoloreaza. Dar nu sigura...

Seamana cu acestea?
 

carmenushka

Active Member
Caramell a spus:
Si eu tot Nelly Moser as spune ca e. La umbra dunga roz de pe mijlocul petalelor se decoloreaza. Dar nu sigura...

Seamana cu acestea?
Si aici dupa parerea mea, clematita Corneliei este Jean Paul II, Nelly Moser are petale mai multe si mai lungi cu forma usor ascutita
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Taia, prima e Miss Bateman, iar a 3-a seamana cu Hagley Hybrid, da' nu-s sigura ca eu n-o am
 

carmenushka

Active Member
Eu cred ca la Taia din cele 4 poze, prima si a treia sunt florile aceleiasi clematite, daca e asa e tot John Paul II. Pozele nu-s foarte clare, daca in prima e o clematita cu flori perfect albe atunci da, e posibil sa fie Miss Bateman. In a doua poza as zice ca e o Ville de Lyon la prima inflorire si in ultima poza e Hagley Hybrid
 

taia

Active Member
Prima si a treia ,sunt diferite.Prima este alba,a treia este un roz pal cu o dunga roz mai intens.In a doua e Ville de Lyon,intr-adevar,la prima inflorire.
 

taia

Active Member
Cred ca mai degraba este Nelly Moser,a treia.La vara am sa le masor dimensiunea florilor,ca am mai vazut clematite cu flori aproape identice,dar cu marimea florilor diferita de la una la alta
 
Sus