va rog ajutor pt a salva bonsaiul

mariusmanta

New Member
Buna ziua,
Am primit drept cadou un bonsai, probabil este ulm insa nu imi dau seama cu exactitate, mi-e frica sa nu gresesc. Va rog frumos sa imi confirmati sau infirmati, iar mai apoi sa va uitati putin pe fotografia cu `solul`. Mi se pare putin cam verde, mi-e frica sa nu fie mucegai. Ce ar trebui sa fac?
Va rog mult oferiti-mi si cateva date generale> de cate ori trebuie udat si daca ii mai pot taia acum niste ramurele (nu e tocmai perioada dar arata neglijent) - a fost luat din Auchan, nu dintr-o florarie, stiti cu totii ca acolo plantele nu sunt tocmai bine...
Va multumesc,
Astept raspunsurile voastre!
 

Atașamente

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Salut Marius in primul rand bine ne-ai gasit!

Fara un detaliu al frunzei si fara a se vedea foarte clar , se pare ca e totusi un ulm sub cunoscuta forma "dezorganizata" de maturica. E mult de lucru la el si poti incepe a citi un pic ce inseamna sa conduci un copacel in forma de bonsai , replica starii tale sufletesti.

In primul rand as intra un pic in coafura lui , e clar o debandada organizata , cei care il vand probabil au tintit sa fie ceva coronament in detrimentul unui aspect placut.

Apoi as umbla si la sol , aici , in ceea ce priveste forma si structura solului , va trebui sa iti definesti tu programul , nimeni nu iti va sti sau mai bine zis , recomanda , un program de udare perfect . Totul depinde de locatia , de expunere , de temperatura mediului , de umiditate. Vei invata singur dupa ce alegi solul tau , cat de uscat poate duce si cat de ud nu e "prea ud".

Pentru o reteta de sol mai "economica" dar destul de eficienta te poti documenta aici


e usor de facut si functioneaza foarte bine , mai ales ca el are cam acelasi climat daca nu si mai aspru ca noi.

Cat despre cum sa speli acel "sol" al lui de la magazin poti vedea doar prima parte cu spalarea si indreptarea radacinilor axial.

Eu recomand inlocuirea lui si examinarea radacinilor . Nu e chiar timpul ideal dar e decizia ta.


Nu e greu , arta in sine te modeleaza atat pe tine cat si pe micul copacel , in el iti vei gasi linistea iar el in tine puterea de a creste.

Succes!
 

Val3

New Member
Salut Marius in primul rand bine ne-ai gasit!

Fara un detaliu al frunzei si fara a se vedea foarte clar , se pare ca e totusi un ulm sub cunoscuta forma "dezorganizata" de maturica. E mult de lucru la el si poti incepe a citi un pic ce inseamna sa conduci un copacel in forma de bonsai , replica starii tale sufletesti.

In primul rand as intra un pic in coafura lui , e clar o debandada organizata , cei care il vand probabil au tintit sa fie ceva coronament in detrimentul unui aspect placut.

Apoi as umbla si la sol , aici , in ceea ce priveste forma si structura solului , va trebui sa iti definesti tu programul , nimeni nu iti va sti sau mai bine zis , recomanda , un program de udare perfect . Totul depinde de locatia , de expunere , de temperatura mediului , de umiditate. Vei invata singur dupa ce alegi solul tau , cat de uscat poate duce si cat de ud nu e "prea ud".

Pentru o reteta de sol mai "economica" dar destul de eficienta te poti documenta aici


e usor de facut si functioneaza foarte bine , mai ales ca el are cam acelasi climat daca nu si mai aspru ca noi.

Cat despre cum sa speli acel "sol" al lui de la magazin poti vedea doar prima parte cu spalarea si indreptarea radacinilor axial.

Eu recomand inlocuirea lui si examinarea radacinilor . Nu e chiar timpul ideal dar e decizia ta.


Nu e greu , arta in sine te modeleaza atat pe tine cat si pe micul copacel , in el iti vei gasi linistea iar el in tine puterea de a creste.

Succes!
SALUTARE si apreciez raspunsul. La fel si eu am unul asemanator tot din Auchan si ma tot interesam cand pot sa-l tund c e si mai incarcat de ramurele, ma gandeam sa il raresc binisor, ar fi ok? problema e ca vreau sa il tin la birou si este mai mult lumina artificiala, asa e ca va muri in 2,3 ani? :(. multumesc
 

marq

Member
Fiind un copacel de exterior are nevoie de hibernare peste iarna asa ca daca il vei scoate si afara macar... (nu stiu cat e minimul) 1-2 luni pe an sau macar odata la 2 ani ai sanse sa-ti supravietuiasca mai mult timp. Afara inseamna fie un loc protejat pentru ca vasul fiind mic sunt sanse mari sa-i inghete radacinile fie protejarea vasului contra inghetului daca e lasat sunb cerul liber.
Atentie cum lucrati cu perlitul, pulberea lui e foarte periculoasa pentru plamani, contine cuart - un mineral sticlos; chiar daca nu cerneti zilnic nu strica sa folositi masti de praf, am vazut ca nenea din filmulet, chiar daca e un expert in cresterea bonsailor, nu cunoaste acest aspect, eu as prefera mai degraba spalarea perlitului prin sita.
 
Sus