Va recomand intr-un colt de gradina Agnus castus!

thea

Member
Agnus castus,un arbust interesant pe care l-am descoperit si achizitionat anul acesta.
De ce l-am placut?Are o istorie interesanta,este frumos vara prin florile si frunzele sale dar si pt. fructele sale care se pare ca sunt asemanatoare la gust cu piperul.

Al meu are deja de 3 saptamani flori superbe care se deschid treptat si este curtat intens de albine.Astept sa gust fructele.
 

fixpix

Active Member
thea a spus:
Al meu are deja de 3 saptamani flori superbe care se deschid treptat si este curtat intens de albine.Astept sa gust fructele.
LOL.... cica's afrodisiace ... :wink:

Amu' fara gluma... e frumusel. Nu cred ca merita chiar in coltul gradinii sa il plantati!
 

carmenushka

Active Member
L-am gasit in oferta la Starkl, si nu-i scump asa ca eu il trec pentru comanda din tomana. Sper sa fie disponibil
 

thea

Member
Da,l-am luat de la Starkl anul acesta.
Calin,am sa incerc buttasirea si daca reusesc iti spun.
Este curios ca la mine a inflorit mult mai tarziu.
Este frumos pt. ca floricelele se deschid pe rand.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Am rasfoit pe google nu stiu cate pagini pana sa gasesc oaresce informatii despre planta, altele decat tratarea infertilitatii :rofl:
E frumusel arbustul asta...trebuie sa dau si eu un ochi la Starkl la toamna, poate, poate :roll:
 

miki70

Active Member
Din vitex agnus castus se face medicamentul Femicur din farmacii , sau Mastodynon . Acestea sunt recomandate pentru chisturi ovariene, la sani si fibroame uterine. Pana sa ajungi la cutit e bine sa incerci acest tratament minim 3 luni si poate scapi de el.
 
Sus