Usturoiul - Allium sativum

danero2004

Well-Known Member
Moderator
De ce intreb , cand eram mai tinerel asa , :ingeras: , am vazut o emisiune in Spania , unde zicea ala ca secretul al usturoi e ...bilonarea , adica se pune pe sol si se biloneaza si nu se ingroapa , cica asa bulbul exapndeaza usor

In sinea lui el strange hrana in catei , deci oarecum trebuie stimulat sa faca asta , o metoda ar fi asta

alte metode...... :incapatanat: ???
 

ghia_don

Active Member
Adica se face movila ..bulbul nu se ingroapa, se aseaza pe sol si apoi se trage pamint deasupra..
 

ghia_don

Active Member
danero2004 a spus:
Doina , o reteta de urmat pentru capatini mari de usturoi >? ...daca e aceiasi zona ar trebui sa mearga aceleasi lucruri :)
Vezi ca n-ai citit topicul de la inceput?? :rofl:
Uite asa:
Dezvoltarea lui cred ca depinde si de cum il plantezi. La inceput nu-l puneam nici prea adinc , nici prea rar...dar m-am convins ca e mult mai bine sa fie plantat adinc, chiar la 10 cm...Fac sant si pun cateii cam la 20 cm intre ei...iar intre rinduri las destul loc sa pot intra cu sapa sa prasesc.
Si neaparat plantat in toamna, octombrie-noiembrie...
Mai e ceva...am avut soiuri de usturoi care nu faceau tije cu seminte, acesta face...in perioada asta i-a aparut deja ...Eu n-o las sa se dezvolte, decit daca am nevoie de seminte,o rup la fiecare, in felul acesta cresc si mai mult bulbii.

Sa aveti usturoi mareeee si parfumaaat!! :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina , am luat si ceva catei de la Banca de Seminte si se pare ca cererea mea de usturoi mare a fost satisfacuta , am primit vreo 7-8 catei care au deja la baza cam 1cm si vreo 50 cm inaltime , cel putin dublu de orice usturoi , chiar si de cel de la Copalau

Succes
 

interval

Active Member
Un sfat

Un amic mi-a dat toamna trecuta niste usturoi, cred ca erau niste catei foarte mici
I-am pus in pamant si am acuma vreo 10 tije lungi de 1m cu o capsula in cap
1. Ce se recolteaza, ce e in pamant (daca e) sau ce e in aer (capsula)?
2. care e partea comestibila?
3. Ce pun la toamna in razor, ce e in pamant (daca e ceva) sau ce e in aer?
Ca sa fiu sincer nici nu stiu ce sa intreb sunt complet afon.
As fi recunoscator daca as primi un raspuns mai cuprinzator, ca pentru clasa intaia primara, care sa ma lumineze
Nu va sfiiti sa ma tratati ca pe un nestiutor al problemei

Multumiri anticipate
 
Sus