Usturoiul - Allium sativum

victoria

Active Member
Gabiuta a spus:
Vad ca la acest capitol legumicol :) nimeni nu mai zice nimicuta..... :?
Nu mai sunteti interesati de acest ingredient aproape indispensabil la mincaruri de orice natie ar fi ele.... :fluierat:
Si ca sa imi laud si eu marfa mea :mrgreen: acel allium tuberosum sau garlic chives sau usturoiul de frunza despre care am mai discutat la incepututl acestui capitol sa stiti ca mi s-a inmultit si pot da cite o radacinuta citorva doritori :) .

Doinaaaaaaaaa de iti face minunatul tau ???
Gabiuta,as vrea eu daca se poate :oops: Imi doresc cat mai multe soiuri din orice fel de leguma.mai ales ca am 1250 m2 de gradina numai pentru sufletelul meu :dans:
 

victoria

Active Member
Apropo.Am avut cateva capatani de usturoi care au facut samanta pe o tija lunga,ca la ceapa.Pentru ca erau niste capatani cu catei foarte mari,cam 4-5 maxim pe capatana,am lasat sa se formeze semintele.Acum le-am adunat,dar nu stiu cum se procedeaza.Cand si cum se seamana? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Victoria cu mare placere
Acum face deja seminte.Dupa ce se coc si il tai iti trimit cu drag.
]Ma uit cu drag la cimbrisorul de la tine care creste atit de frumos si chiar am si folosit la niste salate ...nonconformiste :mrgreen:
Si mie imi place sa am in gradina/ghivecele tot ce e neobisnuit in materie de aromatice,legume mici,etc.... dar sa nu ma solicite exagerat :(
 

victoria

Active Member
Ma bucur mult ca s-a prins.Astea perene sunt foarte usor de intretinut.Si mie imi plac mult.
La anul vreau nsa imi aduc si leurda in gradina.Am mancat si e excelent
 

ghia_don

Active Member
victoria a spus:
Apropo.Am avut cateva capatani de usturoi care au facut samanta pe o tija lunga,ca la ceapa.Pentru ca erau niste capatani cu catei foarte mari,cam 4-5 maxim pe capatana,am lasat sa se formeze semintele.Acum le-am adunat,dar nu stiu cum se procedeaza.Cand si cum se seamana? :?
Semintele le semeni toamna odata cu usturoiul, sau primavara..cum vrei, dar mai bine se pune toamna. Faci sant si pui semintele , dar rar, sa lasi 2-3 cm intre ele, se vor face niste bulbi rotunzi.Acestia, plantati toamna ca orice catel de usturoi, va forma capatina.
Vezi ca daca lasi sa se formeze tijele cu seminte, in pamint vei avea catei foarte mici...eu le rup totdeauna imediat ce apar.
 

victoria

Active Member
ghia_don a spus:
victoria a spus:
Apropo.Am avut cateva capatani de usturoi care au facut samanta pe o tija lunga,ca la ceapa.Pentru ca erau niste capatani cu catei foarte mari,cam 4-5 maxim pe capatana,am lasat sa se formeze semintele.Acum le-am adunat,dar nu stiu cum se procedeaza.Cand si cum se seamana? :?
Semintele le semeni toamna odata cu usturoiul, sau primavara..cum vrei, dar mai bine se pune toamna. Faci sant si pui semintele , dar rar, sa lasi 2-3 cm intre ele, se vor face niste bulbi rotunzi.Acestia, plantati toamna ca orice catel de usturoi, va forma capatina.
Vezi ca daca lasi sa se formeze tijele cu seminte, in pamint vei avea catei foarte mici...eu le rup totdeauna imediat ce apar.
Multumesc mult Doina. Sa stii ca in pamant am avut niste catei imensi. Doar 5 de capatana,si mari.Si eu m-am mirat.Stiam ca e un soi de usturoi foarte mare si tocmai de aia am lasat semintele.
 

diana999

Active Member
La fel am patit si eu. Am lasat tijele in pace si acum am si seminte si capatani mari de usturoi :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am lasat tijele cu seminte si am catei mici :mrgreen: Habar n-aveam ca trebuie rupte, parintii mei nu le rupeau niciodata... :?
 

maresmarian

Member
claude a spus:
eu am lasat tijele cu seminte si am catei mici :mrgreen: Habar n-aveam ca trebuie rupte, parintii mei nu le rupeau niciodata... :?

nici la mine, se atarnau de tijele alea la uscat, si cand se uscau, le scoteam de pe tije prin smulgere.
din pacate am construit solarul peste partea in care aveam usturoiul din mosi stramosi, si nu i-a placut sub solar, desi nu m-am atins de bucata lui de pamanat. anul asa nu a iesit nimic, si am pierdut soiul. (un soi exceptional de ... usturoiat:) rar de tot gaseam unul pe la piata comparabil ca tarie si aroma)

multumesc doina ca ai gasit si pentru mine cateva bucati, sa o iau de la capat.
 

maresmarian

Member
victoria a spus:
Ma bucur mult ca s-a prins.Astea perene sunt foarte usor de intretinut.Si mie imi plac mult.
La anul vreau nsa imi aduc si leurda in gradina.Am mancat si e excelent
am incercat si eu sa pun leurda in gradina vreo 3 ani la rand, nu iesit deloc. daca reusesti, sa imi zici si mie cum.
cred ca are nevoie de sol de padure umbrit si umed, ceea ce e cam greu de oferit in gradina de toate zilele.
 

victoria

Active Member
maresmarian a spus:
victoria a spus:
Ma bucur mult ca s-a prins.Astea perene sunt foarte usor de intretinut.Si mie imi plac mult.
La anul vreau nsa imi aduc si leurda in gradina.Am mancat si e excelent
am incercat si eu sa pun leurda in gradina vreo 3 ani la rand, nu iesit deloc. daca reusesti, sa imi zici si mie cum.
cred ca are nevoie de sol de padure umbrit si umed, ceea ce e cam greu de oferit in gradina de toate zilele.
Am in capatul gradinii,datorita vecinilor mei :p niste salcami care tin umezeala si umbra,asa ca merita sa incerc.Numai sa nu uit la primavara sa ma duc dupa radacini
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fac si eu un experiment anul asta.O parte din radacinile de usturoi de taiat,fiindca i-au trecut florile si s-au scuturat semintele o sa pun intr-un ghiveci in casa la racoare sa vad cum se comporta si daca voi avea usturoi verde pe timp de iarna.Mi s-a spus ca ar rezista si iarna e minunat sa pui proaspat in salate.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina , o reteta de urmat pentru capatini mari de usturoi >? ...daca e aceiasi zona ar trebui sa mearga aceleasi lucruri :)
 
Sus