Usturoiul - Allium sativum

mirela06

Active Member
Fiecare cu trauma lui.
Eu sunt traumatizata de sot si prietenul sau , usturoiul.
Cum eu nu manainc, iar el da, asa ceva, mirosul persista, iar eu ma zvircolesc. De voie, de nevoie mai imi ” frec ”limba cu asa leac :rofl: :rofl: Mai si ce minune este si eu ce nu-l pot papaaaa :cry: :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Si mie imi place mult usturoiul. Insa mirosul lui nu persista mult timp. Eu de obicei dupa de maninc ceva cu usturoi beau un pahar cu lapte. Nu intentionat, insa parca imi da arsuri si laptele ma linisteste. Iar mirosul se estompeaza. Sau nu-l mai simt eu...... :rofl:
Am inteles ca si mestecatul frunzelor de patrunjel ajuta foarte mult. Cica ar fi cel mai eficient tratament anti-duhoare de usturoi :rofl:
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Na. Asta este adevarat cu patrunjelul. Acum urmeza sa vad cum imi conving consortul sa pape verdeata asta cruda. Poate cu un pahar de vin ca de lapte nici nu poate fi vorba.
El spune ca s-a intarcat de mult.
Eh...Eu recunosc...inca mai pap lapte. Dci nu-s intarcata :rofl: :rofl: :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Pai....nu stiu. Ii mai dai un fel de mincare cu mult patrunjel taiat deasupra. Eu pun foarte mult patrunjel la cartofii taranesti.
Iar lapte beau zi de zi. Dar trebuie sa-ti si placa. Cu de-a sila nu merge nimic.....
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Nu prea am cum sa-l conving cu laptele, iar la mincare, oricare ar fi ea, omul este sanatos, nu-i lipseste usturoiul. :rofl:
Asa ca si daca-i dau o tarla de patrunjel, tot usturoi o sa miroase. Ei, nu o sa am ce face si am sa rontai si eu, macar sa nu mai simt asa de tare :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Usturoiul din gradina imi ajunge pina la briu.. e un soi foarte bun care face capatini mari cu patru-cinci catei..daca nu esti topit dupa usturoi nu dai gata un catel la o masa :rofl: ..
alaturi e un bidon de 7 litri...ca sa va dati seama ce viguros e...prima impresie a tuturor este ca e praz :rofl:
Prima data am avut o singura capatina de saminta din care am pus patru fire...toata vara i-am pazit cu parul :wink: ca voiau ai mei sa-i manince de verzi ca aratau super vigurosi si ...gustosi :rofl:
Acum am 300 fire :) ...si sa nu credeti ca arunc vreun catel... :)
 

crinutza

Member
Waw,vreau si eu asa ceva,m-am saturat de maruntelul meu de curat 10 minute la o capatana,niciodata n-am avut usturoi mare,asa ca al tau nici nu mai vorbesc,oare pentru ca-i lipseste ceva in pamant sau pur si simplu e vorba de soi.Spune-mi si mie ce soi e a al tau si unde il pot gasi sa pun si eu la toamna,te rog!!!!
 

diana999

Active Member
Este superb usturoiul :eek: N-ai spune ca nu e praz
Daca vei avea de vanzare catei sau seminte, te rog sa ma ai in vedere. :D
 

mymo

Active Member
Doina,cred ca nu mai dureaza mult si trebuie sa le pui tutori :)
Ma abonez si eu la o capatana,la mine nu prea merge usturoiul dar cu asta al tau parca as mai face o incercare :D
 
doina.....ma abonez si eu la o capatana doua de usturoi daca vei avea de dat....numai la tine pot creste legumele,dar si florile asa... :)
 

ghia_don

Active Member
Crinutza, eu cred ca e vorba de soi...si eu m-am chinuit ani de zile cu niste usturoi pipernicit...Am incercat si cu cel barosan din supermarket, dar n-a mers, nici macar n-a rasarit :( ...
Dezvoltarea lui cred ca depinde si de cum il plantezi. La inceput nu-l puneam nici prea adinc , nici prea rar...dar m-am convins ca e mult mai bine sa fie plantat adinc, chiar la 10 cm...Fac sant cu sapa si pun cateii cam la 20 cm intre ei...iar intre rinduri las destul loc sa pot intra cu sapa sa prasesc.
Si neaparat plantat in toamna, octombrie-noiembrie...
Mai e ceva...am avut soiuri de usturoi care nu facea tije cu seminte, acesta face...in perioada asta i-a aparut deja ...Eu n-o las sa se dezvolte, decit daca am nevoie de seminte,o rup la fiecare, in felul acesta cresc si mai mult bulbii.
 

victoria

Active Member
ghia_don a spus:
Usturoiul din gradina imi ajunge pina la briu.. e un soi foarte bun care face capatini mari cu patru-cinci catei..daca nu esti topit dupa usturoi nu dai gata un catel la o masa :rofl: ..
alaturi e un bidon de 7 litri...ca sa va dati seama ce viguros e...prima impresie a tuturor este ca e praz :rofl:
Prima data am avut o singura capatina de saminta din care am pus patru fire...toata vara i-am pazit cu parul :wink: ca voiau ai mei sa-i manince de verzi ca aratau super vigurosi si ...gustosi :rofl:
Acum am 300 fire :) ...si sa nu credeti ca arunc vreun catel... :)
Vaaai,pai eu mananc usturoi pe paine,iar de sotul meu rad mereu ca el mananca usturoi cu friptura si nu invers :rofl:
Poate vei avea 2-3 catei si pentru mine la toamna :)
Facem licitatie,cine da mai mult :) :) :)
 

ghia_don

Active Member
victoria a spus:
Facem licitatie,cine da mai mult :) :) :)
Ei, asa da...mai stam de vorba :rofl: :rofl:
Voi avea de dat si citeva capatini, dar voi lasa si citeva tije cu seminte pentru cine vrea..

Sa stiti ca in perioada asta cind usturoiul nu mai e nici fraged, dar nici nu e format bulbul ca lumea sa-l pot consuma, eu folosesc si tijele...asta daca sint culese tinere....
cam asa ..Sint delicioase si usturoiateee.. :) se pot folosi la sosuri, cartofi prajiti, etc, consumate ca atare,
sau... :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vad ca la acest capitol legumicol :) nimeni nu mai zice nimicuta..... :?
Nu mai sunteti interesati de acest ingredient aproape indispensabil la mincaruri de orice natie ar fi ele.... :fluierat:
Si ca sa imi laud si eu marfa mea :mrgreen: acel allium tuberosum sau garlic chives sau usturoiul de frunza despre care am mai discutat la incepututl acestui capitol sa stiti ca mi s-a inmultit si pot da cite o radacinuta citorva doritori :) .

Doinaaaaaaaaa de iti face minunatul tau ???
 

anknic

Active Member
mi-am adus aminte ca vreau sa cumpar si eu de la Doina usturoi urias!

eu am pus anul asta o gramada de usturoi...si am cules vreo 20 de capatani. s-a topit in pamant pur si simplu de la ploile multe din primavara.
 

ghia_don

Active Member
Al meu e cules, ales pentru saminta si consum si pus la pastrare :)



N-a crescut ca in ceilalti ani din cauza secetei, dar sint multumita de recolta si anul asta ;-) Voi avea tot felul de usturoiate si inmiresmate prin farfurie :rofl:
 
Sus