Usturoiul - Allium sativum

mirela06

Active Member
M-iam dat seama ca ne lipseste ceva despre care sa vorbim, care este si a fost indispensabil la gatit si care, datorita modestiei lui sau a mirosului de care toti fug, nu a fost pus in evidenta - USTUROIUL - ALLIMU SATIVUM -un mic miracol nu numai gastronomic, dar si medicamentos.Este cunoscut din antichitate. Chiar si legiunile romane foloseau cantitati enorme de usturoi. El tinea departe bolile si era revigorant miraculos.Trateaza peste 60 de boli ( hipertensiune, obezitate, Altzshaimer, bun vermifug,constipatii rebele,boli musculare, atrofii musculare, etc. Bun fortifian ,antibacterian si un bun afrodisiac. Datorita efectelor sale vasodilatatoare are efect asupra circulatie sangvine si a memoriei. Trateaza alopecii si boli sau exeme de piele. Iata numai citeva lucruri spuse despre aceasta planta pe care am tinut sa vi-o aduc in atentia d-voatra.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa cum exista ceapa de frunze sa stiti ca asa exista usturoiul de frunze care nu piere nici pe timp de iarna.Rezista si la minus 25 de grade si pe masura ce tai din el se reface; mai abitir.Se intinde singurel.
Am vazut si am si mincat din el :) dar nu m-am invrednicit pina acum (bine ca mi-ati amintit :oops: ) sa imi pun si eu in gradinuta.Semintele sunt chinezesti.Adica chinezii cultiva acest tip de usturoi la noi in tara.Ca de altfel si fel de fel de salate sau teline speciale de frunze sau alte verdeturi pe care le folosesc ca ingrediente in mincarurile lor.
Deci exista usturoi vesnic verde :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Mirela, de ce trebuie culcat usturoiul inainte sa-l scoti :? Asta asa, ca sa nu mor proasta :)
Intotdeauna am zis. Cine a descoperit usturoiul are recunostinta mea vesnica :rofl:
 

mirela06

Active Member
Sa nu faca flori sau sa creasca alti pui din cateii din pamint. Trebuie obligat sa se usuce. In perioada asta nu se da apa.Cind e galbena frunza este gata de recoltat :)
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Si ceapa se culca.Odata culcate frunzele incep sa ingalbeneasca,iar cand sunt uscatese smulg si se impletesc.
 

mirela06

Active Member
Si spun asta ca stiu personal. Olteanul meu, pardon cred ca a ramas de pe vremea romanilor, ma delecteaza cu savoarea asta zilnic. De aia este sanatos, plin de viata si spor la munca :rofl: :rofl: :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Daca era autentic inlocuia cu prazul.Eu nu vreau sa uit de meleagurile natale si am pantat rasad de praz in plin Baragan.Ne chinuim cu el ca cere apa multa,dar pana la toamna il ingrosam noi.
 

mirela06

Active Member
Este autenti. Are si praz, dar vara nu prea se papa ca e mic, mic, mic :rofl: :rofl: :rofl: Nu olteanul meu ci prazul :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
La usturoi m-ai intrecut,al meu e mai mic,insa mai iute,dar la praz mai vedem noi,si am pus si ridichi negre :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Cind se planteaza cateii de usturoi? Mama spunea ca toamna. Daca ii pot planta acum, la ce adincime si care trebuie sa fie distanta intre ei?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Usturoiul se planteaza la 3-4 cm intre catei si la 5cm adancime si tasezi putin solul.
Eu te-as sfatui sa plantezi si spanac daca ai teren suficient.
 

anasstasia

Active Member
Nu am spanac (nu stiu exact ce se planteaza pentru apartitia plantei), insa am avut niste traume la gradinita legate de mincarea de spanac si nu il pot nici privi.
 
Sus